Lütfen bekleyiniz..

Adana Uçak Bileti

Gidiş Tarihi

Dönüş Tarihi

Yetişkin
(18 yaş ve üstü)
Öğrenci
(12 - 24 yaş)
Çocuk
(2 - 11 yaş)
Bebek
(2 yaş altı)
Yaşlı
(65 yaş üstü)
TAMAM

 

Adana Uçuşu Yapan Firmalar
Adana Hakkında

Tarihi

Hititlere ait Kava Kitabeleri´ne rastlanan Adana´nın tarihi M.Ö 6000 yıllarına dayanmaktadır. Adana tarih boyunca Seyhan- Ceyhan nehirleri arasında kalan verimli ovada bulunduğundan çok sayıda medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Sırasıyla Luvi, Arzava, Hitit, Asur, Kilikya Krallıkları, Persler, Mısır Memlukluları, Ramazanogulları ve Osmanlılar tarafından işgal edilmiştir. Yavuz Sultan selim Mısır seferine giderken, Adana´yı Osmanlı yurt topraklarına katmıştır. Kurtuluş Savaşı yıllarında da en son Fransızlar tarafından işgal edilen Adana ilimiz 1922´de Türk hakimiyetine geçmiştir. Konak yeri olarak Seyhan Nehri yakınlarına kurulduğu tahmin edilen Adana iline ait bilgiler Hititlerin Kava Kitabeleri’nde rastlanmaktadır. Tarihi M.Ö. 3000 yıllarına kadar uzanmaktadır. Gök tanrısı Uranüs’ün iki oğlu olan Adanus ve Sarus Adana civarına savaşarak gelerek kendi kurdukları şehre adını verirken, Seyhan Nehri ise Sarus adını almıştır. 

Gezilecek Yerler

Eski zamanlarda Kilikya olarak bilinen ve adını kireç yataklarından aldığı bilinen Çukurova ise bu gün pamuk yetiştiriciliğinde Türkiye’nin en büyük ve en önemli alanını temsil etmektedir. Bin yıllar boyu çeşitli uygarlıkları barındıran Adana, 65 adet sit alanına ev sahipliği yapmaktadır. Bunlardan kentsel sit olarak nitelendirilen Kozan ve Seyhan’ın yanı sıra Misis, Magarsus, Anavarza gibi arkeolojik sitler, Ağyatan, Akyatan, Yumurtalık Lagünü gibi doğal sitler, hatta anıtsal nitelikli kültür varlıkları da bulunmaktadır. Bunlar Misis ve Adana Taşköprüsü, Ulucami, Arasta, han-hamam gibi dini, askeri ve resmi yapılardır. Seyhan ve Ceyhan nehirleri arasında yer alan Adana´da mesire yerlerinin en güzelleri baraj çevresindedir. Taş Köprü, Adana Merkez Camii´nin Seyhan Nehri üzerindeki manzarası olağanüstü güzelliktedir. Seyhan Baraj Gölü´nde kayıkla gezintiye çıkın. Ramazanoğulları Adana topraklarında bir dönem yaşamış olan bir uygarlık olarak adlarıyla anılan camii ve medreseyi bizlere kültürel miras olarak bırakmışlardır. Tarihi Kazancılar Çarşısı, saat kulesinin hemen yanıbaşında yer alıyor; çarşıda Adana mutfağının en iyi örneklerini görebilmek mümkündür. Ortadoğu´nun ve Tüirkiye´nin en büyük camiilerinden biri olan Sabancı Camii´ni mutlaka görmelisiniz. Arkeloji Müzesi, Sinema Müzesi, Bebekli Kilisesi, Etnografya Müzesi görülebilecek tarihi mekanlardan bazılarıdır. Sitemizden uçak bileti sorgulama yaparak en uygun bileti alabilirsiniz.

Yeme-İçme ve Alışveriş

Adana’da yazları çok sıcak ve kurak bir iklime sahiptir. Bu sebeple Adana şehrine özel bir tatlı olan bici bici tatlısı bölge ziyaretçilerinin serinlemek için mutlaka tatması gereken sıradışı bir lezzettir. Bunun yanında yine şehre has Adana kıyma kebabı, Adana kuşbaşı, içli köfte, kısır, işkembe dolması gibi ana yemeklerin yanı sıra şalgam suyu ve karakuş tatlısı, nemse tatlısı gibi tadılmamış lezzetleri denemek için muhteşem bir şehirdir. Adana kebap, adana lahmacun, mumbar, fellah köftes, içli köfte Adana ile özdeşleşmiş lezzetlerdir. Gül şerbeti ve nişasta muhallebisinden oluşan bici bici denilen buzla servis edilen tatlısını mutlaka yemelisiniz. Krema kıvamında buz gibi soğuk içilen misi ayranını yemeklerinizin yanında mutlaka isteyin. Meyan kökünden yapılan şıra diyebileceğimiz aşlama denilen yöreye özgü içecekten mutlaka tatmalısınız. Adana´dan sevdiklerinize şalgam suyu almalısınız; acılı ve acısız çeşitleri bulunmaktadır. Biraz pahalı olmasına rağmen yünden ve kök boyadan yapılan Karatepe Kilimleri nesilden nesile geçebilecek özellikte kilimlerdir. Adana´da her tarafta naranciye bahçeleri vardır. Sepetlerle mandalina ve portakal alıp sevdiklerinize tatlı bir sürpriz yapabilirsiniz. Bu lezzetleri en kısa zamanda tatmak için Adana´ya ucuz uçak bileti bulun ve birkaç günlüğüne bu masal şehrine kaçınız.

Haziran ayında Kiraz Festivali ve Hıdırellez kutlamaları meşhur olup bir çok tarihi eser ve mekan/müzelere de ev sahipliği yapmaktadır. Adana Kalesi, Ulu Cami ve Medresesi, Ramazanoğlu Türbesi, Ağcabey Kümbeti, Tuz Hanı, Havraniye, Kurt Kulağı Kervansarayı ve Kazancılar Çarşısı bunlardan bazılarıdır. 

Ulaşım

Adana´ya Antalya, Bodrum, Dalaman, Trabzon, Van, Şırnak, İzmir, Ankara, İstanbul´dan aktarmasız olarak karşılıklı seferler vardır. Ayrıca Kıbrıs, Almanya, Katar, İran, Lübnan´dan direkt uçuşlar bulunur. Güney taraflarındaki havalimanları değerlendirildiğinde Adana ilindeki Şakirpaşa Havalimanı uluslararası niteliktedir. Adana şehrine hava yoluyla ulaşım Adana Şakirpaşa Havalimanı ile yapılmakta olup havalimanına ulaşım ise otobüs ve taksi aracılığı ile gerçekleştirilmektedir. Adana Şakirpaşa Havalimanı’ndan hizmet veren yurtiçi uçuş firmaları Türk Hava Yolları, Anadolu Jet, Onur Air, Pegasus, Sun Express ve Atlas Global’dir. Ayrıca  Pegasus, Sun Express, Atlas Global, Wings of Lebanon ve Flynas ile yurt dışı uçuş hizmeti veren diğer firmalardır.

Şehir içinde ulaşımın az maliyetli veya ucuz gerçekleştirilmesi için otobüs ve metro kullanımı oldukça yaygındır. Havaalanından şehre ulaşım sadece 5 km mesafededir ve trafik neredeyse hiç yoktur. Ayrıca demir yolu ile Adana- Konya arasında sefer yapan Toros Ekspresi ile Elazığ- Adana arasında sefer yapan Fırat Ekspresi, Kayseri- Adana arasında sefer yapan Fırat Ekspresi bulunmaktadır. Mersin- Adana arasında işleyen bölgesel trenler de mevcuttur. Karayolu ile Türkiye´nin her yerinden direkt sefer yapan çok sayıda şirket bulunmaktadır. Uçak bileti fiyatları karşılaştırılarak ekonomik yolculuk yapabileceğiniz biletleri bulabilirsiniz.

Türkiye’nin en güzel şehirlerinden birisi olan Adana’ya yapacağınız seyahatleriniz için ucuzagit.com adresinden size en uygun ve ucuz Adana uçak biletini satın alabilirsiniz. Taksit seçenekleri ve güvenli ödeme yöntemleri ile en ucuz Adana uçak bileti ile tarihi şehre yapacağınız keyifli yolculuğu daha keyifli hale getirebilirsiniz.

Kıyasla, Ucuzagit, Puan kazan!

Facebook İnstagram Twitter Google plus
Yukarı Çık