Online Otobüs Bileti Almanın 7 Avantajı
Seyahat Fikirleri

Adana Gezilecek Tarihi Yerler

Türkiye’nin en büyük altıncı metropolitan şehri olan Adana gezilecek tarihi yerler açısından da oldukça zengin bir şehirdir.

Adana nüfusu 2 milyon kişiyi aşkın sayısı ile Türkiye’nin en kalabalık şehirleri arasında yer almaktadır. Seyhan ve Ceyhan nehirlerinin geçtiği Adana şehri, sahip olduğu maden yatakları ile çok zengindir.

Adana lezzetleri başta Adana kebap olmak üzere, lahmacun, içli köfte, kırkkat, mumbar, şırdan gibi yemeklerinin yanı sıra şalgam suyu da oldukça meşhurdur.

Yüzyıllar boyunca farklı medeniyetlere ev sahipliği yapmış Adana gezilecek tarihi yerler bakımından farklı estetikler ve güzellikler sunmaktadır. Adana gezilecek yerler arasında, müzeler, konaklar, camiler, saraylar, kiliseler gibi çok farklı yapılar bulunmaktadır.

Türkiye’ de birçok şehrimizde tarihi yerler güzellikleri, mimarisi ve muhteşem eserleriyle kendine hayran bırakmaktadır. Adıyaman şehrinde gezilecek tarihi yerler yazımızda buradaki yerler hakkında bilgiye ulaşabilirsiniz.
adana gezilecek tarihi yerler

adana gezilecek tarihi yerler

En Güzel Adana Gezilecek Tarihi Yerler

Taşköprü

Taşköprü Adana şehri için bir sembol niteliği taşımaktadır. Seyhan nehri üzerinde, Adana merkez sınırlarında yer alan Taşköprü, Seyhan ve Yüreğir’i birbirine bağlamaktadır.

Roma döneminde yapılmış olan Taşköprü, yaklaşık olarak 319 metre uzunluğa ve 13 metre yüksekliğe sahiptir. 21 adet gözü bulunan köprüde günümüze kadar kara dolguları yapılarak sadece 14 göz kalmıştır.

Adana gezilecek noktalar arasında önemli bir konumda yer alan Taşköprü, ziyaretçiler tarafından ilgiyle ziyaret edilmektedir.

adana gezilecek tarihi yerler

Adana Kalesi

Adana’nın Kozan ilçesi sınırları içerisinde yer alan Adana Kalesi, ilk çağlarda yapıldığı tahmin edilmektedir. Evliya Çelebi’nin Seyahatname eserinde bahsettiği Adana Kalesi, Osmanlı Devleti’ne karşı ayaklama başlatan Kavalalı Mehmet Paşa’nın oğlu İbrahim Paşa tarafından geride iz kalmaması nedeniyle surları yıktırılmıştır. Günümüzde sadece sur kalıntıları bulunan kalede kilise, hamam ve sütunlu yol diğer ayakta kalan yerler arasındadır.

adana gezilecek tarihi yerler

Adana Ulu Cami

Adana gezilecek yerler arasında bulunan Adana Ulu Cami, Seyhan ilçesinde yer almaktadır. Diğer adı, Ramazanoğulları Cami olan, bu tarihi cami, Adana’da ki Sabancı Cami‘sinden sonra ikinci büyük camidir.

Yapımına 1509 yılında Ramazanoğlu Halil Bey tarafından başlanan cami, Halil Bey öldükten sonra oğlu Piri Mehmet Paşa tarafından 1541 yılında tamamlanarak hizmete açılmıştır.

Duvarları siyah ve beyaz mermer taşlarla kaplı olan bu cami, Selçuklu ve Memluk mimarilerinin izlerini bünyesinde barındırmaktadır. 16. yüzyıldan kalma çinileri bulunan caminin doğu ve batı kısmına 2 adet giriş kapısı bulunmaktadır.

adana gezilecek tarihi yerler

Büyük Saat Kulesi

Adana’nın Seyhan ilçesinde bulunan Saat Kulesi, 32 metre uzunluğu ile Türkiye’nin en büyü saat kulesi olma özelliğini taşımaktadır. Türkiye’ de Adana şehrinde ki saat kulesinden sonra ikinci büyük saat kulesi 27 metre uzunluğu ile Dolmabahçe saat kulesidir.

Duvarları tuğla ile örülü, kare prizma şeklinde ki saat kulesi, ezan vakitlerini göstermek amacıyla inşa edilmiştir. Modernleşmenin sembolü olarak da görülen saat kulesinin, Ziya Paşa döneminde inşasına başlansa da 1882 yılında Vali Abidin Paşa tarafından bitirilmiştir.

adana gezilecek tarihi yerler

Atatürk Evi Müzesi

Adana merkezde yer alan bu ev 19. yüzyıl yapımı bir yapı olarak dikkat çekmektedir. İki katlı duvarları taştan olan bu evde, 15 Mart 1923 tarihinde Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve eşi Latife Hanım kalmıştır.

1981 yılında müzeye dönüştürülen bu evde her yıl 15 Mart tarihinde, Atatürk’ün şehre gelişi resmi törenle anılmaktadır. Müze içerisinde Kurtuluş Savaşı döneminde çıkan yerel gazeteler, Osmanlıca ve Türkçe kitaplar ile Atatürk heykeli de bulunmaktadır.

adana gezilecek tarihi yerler

 

En ucuz Adana otobüs bileti için ucuzagit sayfasını ziyaret ederek biletinizi rahatça alabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Banner