Online Otobüs Bileti Almanın 7 Avantajı
Seyahat Fikirleri

Adıyaman Gezilecek 5 Tarihi Yer

Adıyaman gezilecek 5 tarihi yer yazısında, geçmişi çok eskilere dayanan Adıyaman’ın tarihi yerleri, doğal güzellikleri, gezilecek en güzel yerleri hakkında bilgiler sunacağız. Adıyaman gezilecek yerler, sizleri bu tarihi kentin eski uygarlıkları eşliğinde farklı medeniyetlere götürecektir.

M.Ö. 40.000 yıllarına kadar uzanan tarihi ile Adıyaman, Hitit, Asur, Pers, Kommagene Krallığı, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı gibi medeniyetlerin, hakimiyetlerine girmiş, farklı medeniyetlerin kültürlerini iz etmiştir.

Adıyaman’ın tarihi yerleri ve doğal güzellikleri ziyaretçilerin ilgisini çeken başlıca faktörler arasında yer almaktadır. Birçok medeniyete ev sahipliği yapmış Adıyaman, Helenistik ve Roma dönemi tarihi eserlerini bünyesinde barındırmaktadır.

Adıyaman adını ”Güzel Vadi” anlamına gelen ”Vadi-i Leman” isminin zamanla değişikliklere uğramasıyla almıştır. İsim konusunda bir rivayet ise, burada yaşayan putperest bir hükümdarın, hak dinine inanan 7 oğlunun öldürülmesi sonucu ”Yedi Yaman” anlamında aldığını söylenilmektedir.

adıyaman gezilecek 5 tarihi yer

adıyaman gezilecek 5 tarihi yer

Güzel Vadi Adıyaman Gezilecek 5 Tarihi Yer

Nemrut Dağı

Adıyaman’ın Kahta ilçesi yakınlarında ki Ankar dağları civarında bulunan Nemrut Dağı, 2150 metre yüksekliğe sahiptir. Adıyaman’da gezilecek yerler arasında tarihi bir öneme sahip bu dağın tepesinde, gün doğumu ve gün batımını, büyüleyici bir ortam eşliğinde izleyebilirsiniz.

1987 yılında UNESCO tarafından Dünya Mirasları Listesi‘ne alınan Nemrut Dağı, Kommagene kralı I. Antiochos tarafından yaptırılan kendi mezar tapınağının yanı sıra Yunan ve Pers tanrılarının heykellerine ev sahipliği yapmaktadır. Kommagene kralının, tanrılara ve atalarına saygı ve minnet göstergesi olarak yaptırdığı bu mezar ve dev heykeller, kireçtaşı bloklarından yapılmış olup yaklaşık olarak 10 metre yüksekliğe sahiptirler.

Tıpkı Adıyaman’da olduğu gibi Bitlis ilinin Tatvan ilçesinde de Nemrut Dağı bulunmaktadır. Yaklaşık olarak 2800 metre yüksekliği bulunan bu dağ uyuyan aktif bir yanardağdır.
adıyaman gezilecek 5 tarihi yer

adıyaman gezilecek 5 tarihi yer

Arsemia Antik Kenti

Adıyaman gezilecek yerler arsında, Adıyaman Kahta ilçesinde yer alan Arsemia Antik Kenti, 2. yüzyılın başlarında Kommagenelerin atası olan Arsemia tarafından eski Kahta kalesi karşısında kurulmuştur. Birçok doğal güzelliğin bulunduğu bu yer krallığın idari merkezi olarak kullanılmıştır. Arsemia’nın kaya kabartması bulunan bu yerde Tanrı ile Arsemia’nın tokalaşma sahnesinin yer aldığı kabartma bulunmaktadır. Tokalaşma Tanrı ile Arsemia’nın eşit olduğu anlamına gelmektedir.

adıyaman gezilecek 5 tarihi yer

adıyaman gezilecek 5 tarihi yer

Cendere Köprüsü

Adıyaman gezilecek yerler arasında olan, Cendere çayı üzerinde bulunan Cendere Köprüsü, dünyanın halen kullanılmakta olan en eski köprülerinden biri olma özelliğini taşımaktadır. Roma imparatoru Septimius Severus, tarafından karısı ve oğulları adına yaptırmıştır.

Romalıların yaptığı en geniş 2. kemerli köprü olan Cendere Köprüsü, 120 metre uzunluğunda olup Kahta ve Sincik’i birbirine bağlamaktadır. Yapımında, her biri yaklaşık 10 ton ağırlığında olan 92 adet iri kesme taşın kullanıldığı köprü, şehir merkezine 55 kilometre uzaklıkta yer almaktadır.

adıyaman gezilecek 5 tarihi yer

adıyaman gezilecek 5 tarihi yer

Karakuş Tümülüsü

Nemrut Dağı Milli Parkı içerisinde yer alan Karakuş Tümülüsü, Kommagene Krallık ailesine ait olduğu bilinen bir anıt mezardır. Sütun üzerinde ki kartal heykelinden dolayı karakuş olarak adlandırılmaktadır. Nemrut dağının girişi olarak kabul edilen Karakuş tümülüsü, yaklaşık 20 metre uzunluğa sahiptir.

adıyaman gezilecek 5 tarihi yer

Perre Antik Kenti

Kommagene krallığının 5 büyük antik kentinden biri olan Perre Antik Kenti, şehrin 5 kilometre uzağında yer almaktadır. İçerisinde Roma çeşmesi ve 200’den fazla, kayaların içi oyularak yapılan kaya mezarları bulunan Perre antik kenti, turistler tarafından ilgiyle ziyaret edilen tarihi alanlardan biridir.

adıyaman gezilecek 5 tarihi yer

 

Ucuzagit sitesini ziyaret ederek Adıyaman otobüs bileti alabilir, bu tarihi yerleri yerinden görüp keşfedebilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Banner