Online Otobüs Bileti Almanın 7 Avantajı
avanos gezilecek yerler
Seyahat Fikirleri

Avanos Gezilecek Yerler

Avanos, Kızılırmak Nehri yanında eski bir ilçedir. Kasabanın daha büyük bölümü, harap olan Osmanlı konakları tarafından çevrelenmiş Arnavut kaldırımı yollarının labirentinde yamaca çıkmaktadır. Avanos’un asıl cazibe merkezi ise çanak çömlek.. Avanos’u keşfe çıkmadan önce ayrıntılı olarak hazırladığımız Avanos gezilecek yerler yazımıza mutlaka göz at!

Avanos Kızılırmak’ın (Halys nehri) kıyısında kurulmuştur. Avanos bölgesi,Kapadokya bölgesinin en önemli sanat ve turizm merkezlerinden biridir.   Hititlerin bölgedeki sonraki kuşaklara aktardığı bir gelenek olan seramik, büyük oranda Avanos’da üretilmektedir. Bu nedenle Avanos çanak çömlek yapımı oldukça popülerdir.

Avanos, Kapadokya bölgesinin en eski yerleşim yerlerinden biridir. Genellikle ziyaretçilere, Avanos çömlek atölyeleri aracılığı ile kendi kaplarını oluşturma, önce kil ile su karıştırma, sonra da çömlekçi çarkı denilen özel bir dönen tezgah üzerinde şekillendirme şansı verilir. Hayalleriniz ellerinizde şekil bulmaya başlayacak, oldukça makul bir fiyata satılan seramik ustalarının şekillendirdiği nefes kesici örneklerden birinin bir benzerini de yapmaya çalışabilirsiniz.

Avanos Gezilecek Yerler

avanos gezilecek yerler

avanos gezilecek yerler

Avanos, Ürgüp, Göreme ve Uçhisar kadar popüler değildir fakat ilçede çömlek yapıp dışarıda yemek yiyebilecek güzel oteller ve restoranlar vardır. Avanos’ta geçirmek için yeterli zamanınız varsa, kendi çömleğinizi yaratmaya çalışmanın yanında, doğanın harika güzellikleri ile çevrili Kızılırmak Nehri tarafından yürüyüşe çıkmanızı öneririz. Avanos gezilecek yerler  listesini aşağıda sizin için sıraladık.

1. Zelve Açık Hava Müzesi

Zelve Kapadokya bölgesinin en eski ve en uzun süre kullanılmış yerleşim yeridir. Hıristiyanlığın bölgede ilk yayılmaya başladığı yer olarak bilinir. İçinde manastırlar, kiliseler ve yerleşim yerleri bulunmaktadır. Zamanında köy olarak kullanılmış bölgede birçok yaşama yeri ve kilise bulunuyor. Ayrıca yine bu vadide bulunan değirmen de görülmeye değer ilginç yerlerden birisi. Peribacalarına oyulmuş evlerin görüntüsü inanılmaz. Eğer yeterli vaktiniz varsa buradaki her noktaya girebilir ve enteresan yerler keşfedebilirsiniz.

2. Paşabağı

Avanos’un 3.5 km ilerisinde bulunmaktadır.Söz konusu vadi Keşişler Vadisi olarak da bilinmektedir. İlginç peri bacalarının oldukça yoğun bulunduğu bir vadidir Paşabağ vadisinin mantar şeklindeki kaya iğneleri, Kapadokya’nın en ünlü simgelerinden biri haline gelmiştir. İlk Bizans döneminde, Aziz Simeon Stylites’in öğrencisi olan dini bir cemaat hayatlarını geçirmişler çukurluklara rahip hücreleri oyulmuşlardır. Bu keşiş hücrelerinden biri hala ziyaret edilebilir. Yeri: Avanos-Goreme Yolu

Güray Seramik Müzesi

Oldukça şık bir müze, Güray Seramik Müzesi’nin altında mağaralar yer almaktadır. Eski seramik ürünleriyle yıllar boyu seramik sanatı koleksiyonunu sergiliyor. Ayrıca sadece yerini ziyaret etmeye değer. Bir dizi mağara Güray Seramik Atölyesi’nin altına oyulmuştur.

Avanos Çömlekleri

Hitit dönemine kadar uzanan seramik yapımı.. Birçoğu aileler tarafından işletilen seramik dükkanlarından birinde kırmızımsı kahverengi kilin bir çömlekçi tarafından şekil buluşunun muazzam gösterisine tanık olabilir veya kilin iki elinizin arasında nasıl şekillendiğini deneyimleyebilirsiniz

Avanos çömlek fiyatları: 5 TL- 3000 TL arasında değişen fiyatlarda çömlek satın almak mümkün. Hitit güneşi testisi, güveçler, küpler,  kadehler, gözyaşı şişeleri, Osmanlı ibrikleri,  sarkaçlar, şamdanlar,  testiler, mumluklar, tabaklar alınabilecekler arasındadır.

Avanos Pazarı

Bölgedeki en iyi ve en büyük yerel pazar. Her Cuma, Taş Köprü köprüsünün yakınında, Kızılırmak Nehri’nin güney kıyısında düzenleniyor.

Chez Galip Saç Müzesi

Postane karşısındaki sokakta yer alan bu çanak çömlek galerisi, Kapadokya’nın saç müzesi ev sahipliği yapıyor.

16 bini aşkın kadın saçı tutamının bulunduğu müze 1979’de Galip Körükçü tarafından oluşturulmuş. Kapadokya’nın dokusuna uygun, kayalardan oyulmuş ve birbiri içinde geçişli 500 m2’lik bir mağarada bulunmaktadır. Dünyanın en ilginç müzelerinden biri arasında yer alan saç müzesi, ziyaret edenleri şaşırtmaktadır.

Çavuşin

Çavuşin, Kapadokya bölgesinin en eski yerleşim yerlerinden biri olan, Göreme-Avanos yolu üzerinde, Göreme’ye 2 km uzaklıkta bir yerleşimdir. Çavuşin köyündeki başlıca turistik yerler, iki güzel Bizans kilisesidir. Bunlar:

Çavuşin Kilisesi: 20. yüzyılın başlarında yerel bir güvercin evi olarak kullanıldığı için Büyük Güvercin Evleri Kilisesi olarak da bilinir. Eski köy merkezinde, Vaftizci Yahya Kilisesi vardır. Kapadokya’nın en eski kilisesi olduğu düşünülmekte ve bazilika, sütunları etkileyici bir manzara sunmaktadır.

Avanos Asma Köprü

Avanos halkı tarafından Avanos sallanan köprü olarak da adlandırılan asma köprü Avanos’un en ilginç özelliklerinden birisidir. Çelik halatlarla taşındığı ve yerle çok az temasının olması nedeniyle üzerinden geçerken hafifçe sallanmaktadır. Sizde Kızılırmak’ın üzerinden bu köprü aracılığı ile geçebilirsiniz. Buraya kadar gelmişken eşsiz kızılırmak’ın üzerinde süzülmekte oldukça güzel olacaktır. Kapadokya Kızılırmak Gondol Turu yaparak Kızılırmak’ın manzarasını ve çevreyi keşfedebilirsiniz.

Gondol turları Avanos da bulunan iskelelerde başlamaktadır. Gondol operasyonları ırmak su seviyesi ve görüş mesafesine göre gerçekleştirilir. Tur sırasında asma köprü altından geçiş, taş köprü istikametinde seyir, İskele istikametinde manzara izleyebilirsiniz.

Avanos Otelleri

Kapadokya otelleri oldukça otantik ambiyansı ile öne çıkmaktadır. Avanosta konaklayabileceğiniz otelleri aşağıda listeledik:

  • Hanımkız Konağı
  • Avanos Evi
  • Riverside Mansion Hotel
  • Yörük Stone House
  • Saklı Cave House
  • Venessa Museum Hotel
  • Sofa Hotel
  • Stone Concept Hotel

Avanos Neyi Meşhur ? Avanos Ne Yenir ?

Avanos Şarabı: Şarap Kapadokya bölgesinde oldukça önemlidir. Kapadokya şarap üretim alanlarından olmasıyla öne çıkmaktadır. Yapacağınız bir Avanos gezisi esnasında mükemmel şarapların tadına bakabilir. İstediklerinizden seçerek sevdiklerinize hediye edebilirsiniz.

Kapadokya maceranızı otantik ve tarihi bir atmosferde testi kebabı (pottery kebap) yiyerek taçlandırabilirsiniz bunun için Bizim Ev Restoran’a gidebilirsiniz.

 

En ucuz Nevşehir otobüs bileti için tıkla: https://www.ucuzagit.com/nevsehir-otobus-bileti/

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Banner