Online Otobüs Bileti Almanın 7 Avantajı
Seyahat Fikirleri

Büyükada Turu; Gezilecek 6 Tarihi Yer

Büyükada, Marmara Denizi’nde bulunan ve İstanbul’a bağlı adaların en büyüğüdür. Eski Yunanca ismi Prinkipos, yani ”Prens” anlamına gelen adanın diğer bilinen ismi Prens Adaları’dır. Büyükada turu ile her noktasını keşfedebileceğiniz bu tarihi adada, biri kuzeyde ve diğeri güneyde olmak üzere iki tepe bulunmaktadır. Kuzeydeki tepe Manastır Tepesi, güneydeki ise Yücetepe’dir.

Masmavi suların eşliğinde, cafeler ve restaurantlarda, büyükada kahvaltı ve akşam yemeği keyfi yapabilir, elektrikli motosiklet, bisiklet ve büyükada fayton turu yapıp adanın her köşesini rahatlıkla gezebilir, birçok tarihi bina, manastır, cami, kilise ve müzeleri görebilirsiniz. Ayrıca adanın en önemli ve meşhur kilisesi olan Aya Yorgi Kilisesi, bu adada bulunmaktadır.

Her yıl çok sayıda yerli ve yabancı turist çeken, rengarenk çiçeklerin süslediği adaya, ister günübirlik gidip Büyükada gezisi yapıp gezebilir, halk plajlarında denize girebilirsiniz, isterseniz de büyükada butik otel veya apart otellerde kalarak gezinizi birkaç güne yayarak daha fazla gezme tarihi yerleri tanıma fırsatı yakalayabilirsiniz.

büyükada turu

büyükada turu

En Güzel Büyükada Turu

Aya Yorgi Kilisesi

Büyükada’nın en tepe noktasında yer alan bu tarihi kilise 1751 yılında küçük bir kilise olarak inşa edilmiş ve manastır olarak da hizmet vermiştir. 1905 yılında Çan kulesinin yanında inşa edilen Aya Yorgi Kilisesi, 4 yıl sonra kullanıma açılmıştır.

Kilisenin bulunduğu tepeden tüm Büyükada’yı kuşbaşı görebilirsiniz. Kiliseye gidip mum yayıp dua edebilir, dileğinizi bir kağıda yazıp dilet kutusuna atabilir veya içeride ki küçük havuza dilek dileyip bozuk para atabilirsiniz.

Ortadoks inancındaki insanlar için oldukça önemli, kutsal bir mekan olan kilisede, Hristiyanlar için kutsal kabul edilen 23 Nisan ve 24 Eylül tarihlerinde dua edilmektedir. İnanışa göre ise, eğer dua eden kişilerin dilekleri kabul olursa, zeytinyağı alıp kiliseye bağışlamaları gerekmektedir.

büyükada turu

Rum Yetimhanesi

Büyükada gezilecek yerler arasında yer alan bu yetimhane, dünyanın en büyük ahşap yapısı olma özelliğini taşımaktadır. Fransızlarlar tarafından casino oteli olarak yapılıp işletilmek istenilen bu yere, II. Abdülhamit tarafından izin verilmemiştir. Daha sonra satışa çıkarılan bu yapı, Rum aileler ve Sultan Abdülhamit’in bağışlarıyla satın alınarak kimsesi olmayan Rum çocuklarına hizmet vermek amacıyla yetimhaneye dönüştürülmüştür. 1964 yılından beri kullanılmayan bu Rum yetimhanesi, Büyükada’ya gelenler tarafından ziyaret edilmektedir. İçinde 200’den fazla oda bulunan yetimhanenin, içine girmek ise yasaktır.

büyükada turu

Adalar Müzesi

Büyükada’nın güneyindeki Aya Nikola bölgesinde bulunan müze, İstanbul’un ilk çağdaş kent müzesi olma özelliğini taşımaktadır. 2010 yılında açılan Adalar Müzesi, Osmanlı arşiv belgeleri, belgesel filmler, fotoğraflar, sözlü tarih kayıtları, adalarla ilgili videolar, adalara hizmet veren kamu kuruluşlarının arşivlerinden elde edilen dökümanları sergilemektedir.

Bu müze pazartesi günleri hariç diğer tüm günler, yaz mevsiminde saat 09:00 ve 18:00 arasında, kış mevsiminde ise 10:00 – 17:00 saatleri arasında ziyaret edilebilir. Her çarşamba günü girişin ücretsiz olduğu müzeye diğer günler giriş ücreti 5 TL olup, öğrencilere ise 3 TL’dir.

büyükada turu

Reşat Nuri Güntekin’in Evi

Türk edebiyatçısı Reşat Nuri Güntekin’in bir dönem ailesiyle birlikte yaşadığı bu 3 katlı ev, pembe panjurları ve beyaz cephesiyle dikkat çekmektedir. Deniz manzaralı olması nedeniyle ”Yalı Köşk” de denilen bu tarihi ev korunup bakım yaptırılmaktadır. Müze haline getirilmeyen bu evin içerisine girmek yasaktır. Reşat Nuri Güntekin’in 1937 yılında aldığı bu evde, ünlü edebiyatçının kızı oturmaktadır.

büyükada turu

Hamidiye Camii

I. Abdülhamit tarafından 1895 yılında yaptırılan Hamidiye Camii, adadaki dört camiden biridir. Başta bir okul olarak tasarlanan bu cami daha sonraları Müslüman nüfusun bu bölgede artmasıyla birlikte okul, camiye çevrilmiştir.

Halk arasında ”Selvili Camii” adıyla da bilinen bu camii tek şerefeli olup, süslemelerinde mavi ve sarı renkli kalem işlemeleri ve çiniler kullanılmıştır. İki tarafı mermer merdivenlerle çıkılan, bu tarihi tek minareli camiyi ziyaret edip görerek, dönemin manevi havasını hissedip yaşayabilirsiniz.

büyükada turu

Troçki’nin Evi

Ermeni bir tüccar tarafından 1850’li yıllarda kızları için inşa ettirdiği bu köşkün asıl ismi Sivastopol Köşkü’dür. Sovyetler Birliği’nde, Bolşevik Parti’nin önemli bir ismi olan aynı zamanda Kızıl Ordu’nun kurucusu olarak bilinen Lev Troçki, Rusya’dan sürülmesinin ardından, 1929 – 1933 yılları arasında Büyükada’da bu evde yaşamıştır. Bu nedenle halk arasında Troçki’nin Evi olarak bilinmektedir.

Troçki’nin Rus Devrim Tarihi kitabını, yazdığı bu ev şimdilerde yaklaşık olarak 4 milyon 400 bin dolara satılmak istenmektedir. Hanifi ailesi, satışa çıkardığı bu evi, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın alıp evi, Troçki Müzesine çevirmesini istemektedir.

büyükada turu

 

Ucuzagit sitesini ziyaret edip, İstanbul otobüs bileti aldıktan sonra büyükada gemi seferleri ile Büyükada Kartal, Bostancı, Kadıköy, Beşiktaş, Kabataş ve Eminönü dahil olmak üzere 23 farklı iskeleden, vapur hatlarıyla Büyükada’ya gidebilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Banner