Online Otobüs Bileti Almanın 7 Avantajı
Doğa

Dijital Detoks Tatiline Ne Dersin ?

Telefonunuzdan, bilgisayarınızdan en son ne zaman ayrıldınız ? Yanıtın olumsuz olduğunu duyar gibiyiz. O zaman Dijital Detoks Tatiline Ne Dersin ? Günümüzde dijital dünya ile gerçek dünya iç içe geçmiş durumdadır. Toplumun %73’ü her gün sürekli çevrimiçi görünüyor. Sürekli çevrimiçi olma isteği, stres, tükenme, depresyon ile ilgilidir ve bu durum hayatımızı olumsuz etkilemektedir.

Yapılan araştırmaların sonucuna göre her beş kişiden biri sürekli çevrimiçi olduğunu ifade ediyor. İngiltere’deki bir araştırmaya göre insanlar günde yaklaşık üç saat çevrimiçi harcama yapıyorlar. Hal böyle olunca akıllı telefonunuzdan, tabletinizden ve bilgisayarınızdan ayrılacağınız bir Dijital Detoks Tatili oldukça gerekli görünüyor.

Dijital Detoks Tatili Neden Önemli

Dijital Detoks Tatiline Ne Dersin ?

Dijital Detoks Tatiline Ne Dersin ?

1. Kendine Zaman Ayıracaksın, Rahatlayacaksın

İş yaşımı çok yoğun olmayan biri bile, telefonunu gün içinde sürekli kontrol ediyor. Bu kontrol etmeler sürekli devam ediyor. Bildirimler, mesajlar, iletiler, reklamlar veri bombardımanı durmadan devam ediyor..

American Psychological Association, çalışanların yüzde 44’ünün tatildeyken e-postalarını kontrol ettiğini açıkladı.

E-postalar, metinler ve benzeri her şey zaman hırsızlarıdır. Başka bir yerde siz kafanızı dağıtmaya çalışırken sizi değerli zamanınızda rahatsız ederek strese girmenizi sağlamaktadırlar. Eğer siz de böyle hissediyorsanız Dijital Detoks Tatiline Ne Dersin ? sorusu sizi heyecanlandırıyor olmalı.

2. Daha Üretken Olacaksın

Tatildeyken iş ile ilgili e-postalarınızı kontrol etmenin döndüğünüzde size faydalı olacağını  düşünebilirsiniz. Fakat dijital detoks gezisi sırasında tüm dijital aletleriniz ile dolayısıyla verilerinizle bağlantı kurmaz iseniz işe tekrar döndüğünüzde işinizle ilgili ilişkileriniz daha da iyileşebilir, daha üretken olabilirsiniz. Cihazlara sürekli bağlılık stres ve pek çok olumsuz duruma yol açtığı için yapılan çalışmalar, sürekli olarak bağlı olmamızın üretkenliğimiz ve ilişkilerimizi olumsuz etkilediğini gösteriyor. Fiziksel ve zihinsel sağlığımız zarar görüyor. Dolayısıyla sadece tatile odaklanarak arınmış bir şekilde işe dönmek üretkenliğinizi yükseltecektir.

3. Farklı Bir Bakış Açısı Geliştireceksin

Sürekli olarak çevrimiçi olmak dikkatinizin dağılmasına neden olur. Dijital detoks tatili Bazı şeyleri düşünmek ve fikir geliştirmek için güzel bir zaman olacaktır. Sürekli çevrimiçi olmak zorunda hissetmek çılgınlığından uzaklaşmanın en güzel yollarından biridir.

Detoks tatiline çıkarken cihazlarınızı evde bırakabilirsiniz, onları otelin ön bürosuna verebilirsiniz veya seyahatleriniz sırasında önceden planlayarak cihazların kullanımını sınırlandırabilirsiniz.

4. Kendini Enerjik Hissedeceksin

Sürekli cihazlara bağlı olma durumunun yarattığı stresi ortadan kaldırdığınızda daha iyi hissedeceksiniz.  Sürekli dikkat dağıtıcı şeylerden uzaklaşmak size kendinizi daha enerjik hissetmenizi sağlatacaktır.

5. Gerçek Bir Keşif Yapacaksın

Tatil esnasında çevreyi keşfetmek ve anı yaşamak yerine sürekli fotoğraf ve hikaye çekip İnstagram’da mutluluk satmak ile meşgul olduğumuz için malesef anı yaşayamıyoruz. Her şeyi sosyal medya’da paylaşma derdi olmadan yaşayarak gerçek bir keşif yapabilir ve her şeyin farkında olabilirsiniz.

Dijital Detoks Tatili İçin İpuçları

Uzak bir Rota seçin

Wi-Fi bağlantısı olmayan bir yer bulmanız gerekir. Teknolojiye erişiminizin olmayacağı ve tüm ileti bombardımanının içinde kaybolup gitmeyeceğiniz bir nokta olması önemlidir. Yukarı Kavrun Yaylası’nda doğanın keyfine varırken modern dünyanın tüm karmaşasından uzaklaşabilirsiniz. Yerel halkla iç içe farklı bir deneyim yaşayıp enerji dolabilirsiniz. Trekking yapıp, oksijene doyabilirsiniz..

Doğada Vakit Geçirin

Sanal Dünya’ya karşı en güzel panzehir: Doğadır. Sahilde yürüyüş yapın, yeşilin rengine doyun, denizin maviliğinde kaybolun, bir göl kenarında kamp kurun. Özellikle Çamlıhemşin’de bulunan Ayder Yaylası, doğanın keyfine varabileceğiniz oldukça güzel yerlerdendir.

Fazlasıyla Aktif Olacağınız Bir Tatil Planlayın

Bir nehir üzerinde rafting yapmak, şnorkel veya tüplü dalış deneyimlemek, (denize daldığınızda sosyal medya mesajlarını incelemek çok da mümkün olmayacaktır).

Gevşeyin

Masaj, yoga, spa gibi uygulamalarla gevşemeye ve rahatlamaya odaklanın. Erkenden uyumayın, gününüzü değerlendirin yeni şeyler öğrenme çabasında olun, tüm haberlere ulaşmak için interneti kullanmayı bir kenara bırakın, kim ne yapmış, nereye gitmiş bunları unutun ve kitap okumanın heyecanına kapılın.

Çevrenizi İnceleyin

Çevrenizi iyi bir şekilde gözlemlemek için öncelikle telefondan uzaklaşın ve camera bölümünden acilen çıkın. Beş duyu organınızı kullanarak deneyimleyin; bir ağacın görüntüsü, denizin dalga sesi, gölün üzerindeki nilüferlerin oluşturduğu manzara, çiçeklerin müthiş kokusu…

 

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Banner