Online Otobüs Bileti Almanın 7 Avantajı
Seyahat Fikirleri

Efes Antik Kenti Hakkında Bilgi

Efes Antik Kenti hakkında bilgi bulabileceğiniz blog yazımızda bugün, Efes’in eski medeniyetlere ev sahipliği yaptığı dönemlerden, günümüze kadar gelmeyi başarabilen tarihi yer ve eserlerinin izlerine tanıklık edebilirsiniz.

Roma, Yunan ve Türk medeniyetlerinin izlerini taşıyan Efes Antik Kenti nerede ? İzmir ilinin, Selçuk ilçesinde bulunan tarihi Efes Antik Kenti, içerisinde tapınak, kilise, kütüphane ve anıt mezarlar bulunan tarihi bir antik kenttir. Efes Antik Kenti gezi turları ile bu muhteşem güzellikte ki tarihi yerleri ziyaret edebilirsiniz. 2015 yılında bu tarihi Efes Antik Kenti Unesco Dünya Mirası Listesi’ne girme özelliğini taşımaktadır.

Efes Antik Kenti İzmir merkeze yaklaşık olarak 70 kilometrelik bir uzaklıkta yer almaktadır. Kuşadası yönünden Efes’e gitmek isterseniz iki yer arası uzaklık yaklaşık 20 kilometre kadardır. Efes Antik Kenti doğal güzellikleri ile her yıl yerli ve yabancı çok sayıda turisti buraya çekmektedir. İzmir’in komşusu olan Manisa şehrinin, Salihli ilçesinde ki Sardes Antik Kenti de tıpkı Efes Antik Kenti gibi bir çok tarihi unsuru barındırmaktadır. Selçuk – Salihli arası yaklaşık olarak 130 kilometre mesafededir. Buraya kadar gelmişken Sardes Antik Kenti’ni de görmeden gitmemenizi tavsiye ederiz.

efes antik kenti hakkında bilgi

efes antik kenti hakkında bilgi

Efes Antik Kenti tarihi ilk çağlara kadar dayanmaktadır. Kuruluşu M.Ö. 6000 yıllarına dayanan antik kent, Roma dönemlerinde en zengin dönemlerini yaşamıştır diyebiliriz. Hitit ve İyonya medeniyetlerine ait bulgulara rastlandığı bilinmektedir. Helenistik dönemden bu yana günümüze kadar gelmeyi başarabilmiş bu antik kent, zamanında depremler görmesine karşın yeniden inşa ettirilerek kısmen korunmayı başarmıştır. Eski dönemde bir liman kenti olan Efes Antik Kenti, zamanla Menderes Nehri‘nin getirmiş olduğu alüvyonlar sebebiyle bu liman kenti özelliğini ne yazık ki kaybetmiştir.

Selçuk gezi rehberi ile bu tarihi antik kenti ziyaret ederek Efes Antik Kenti hakkında bilgi bulabilir, içerisinde bulunan, Efes Antik Kenti Celsus KütüphanesiArtemis Tapınağı ve Meryem Ana Evi gibi Efes ile özdeşleşmiş mekanları yerinde görüp inceleyebilirsiniz. Selçuk’ta tarihi gezilecek yerler arasında bulunun bu tarihi mekanlar ve kalıntılar sizlere eski medeniyetlerden kalma bazı izleri ve eserleri tüm güzelliğiyle sunacaktır. Aynı zamanda Efes, hristiyanlığın yayıldığı ilk yer olması nedeniyle, hristiyanlar tarafından yoğun şekilde ziyaret edilip hac yeri olarak da kullanılmaktadır.

efes antik kenti

Selçuk Efes Antik Kenti Hakkında Bilgi ve Gezilecek Yerler

Artemis Tapınağı

Efes Antik Kenti Artemis Tapınağı, Selçuk ilçesinde bulunan bir diğer adı Diana olan tapınaktır. Efeslilerin ilk yerleşim yerlerinden birisi olan bu tapınak, bereket Tanrıçası Artemis adına yaptırılmıştır. M.Ö. 550 yıllarında tamamlanan bu tarihi tapınak bütünüyle mermerden yapılmıştır. Zaman içinde tahrip olup yıkılan tapınak tekrar yapılmıştır. Toplam 18 metrelik 127 sütundan oluşan Artemis Tapınağı, zamanında bir pazar yeri ve dini mekan olarak kullanılmıştır.

Efes Antik Kenti Dünya’nın 7 harikası arasına giren Artemis Tapınağı, görenleri tarih öncesine götürüp, eski medeniyetlerden izler sunacaktır. Artemis Tapınağı, Dünya’nın 7 harikasını düzenleyen Yunanlı Sidon tarafından şu övgüyü almıştır; ”Mısır piramitlerini ve Zeus heykelini gördüm ama Artemis Tapınağı’nı gördüğüm zaman diğer tüm harikalar parlaklıklarını kaybetti. Olimpos’un dışında Güneş hiç bir bu kadar büyük bir şeye bakmadı.” demiştir.

artemis tapınağı

Efes Antik Kent Tiyatrosu

Dünya’nın en büyük açık hava tiyatrosu olan Efes Antik Kent Tiyatrosu, tarihi Helenistik döneme kadar uzanmaktadır. Roma döneminde gladyatör savaşlarına sahne olan bu kent tiyatrosu aynı zamanda toplantı salonu olarak da kullanılmıştır. Oturma kapasitesi 20.000 kişinin üstünde olan antik tiyatro, Efes harabelerinin en iyi korunmuş alanlarının başında gelmektedir. 3 bölümlü oturma basamakları ve her bölümde 22 basamak bulunan tiyatronun, 3 katlı sahne binası ne yazık ki yıkık durumdadır.

efes antik kent tiyatrosu

Celsus Kütüphanesi

Efes’te bulunan Celsus Kütüphanesi, İyonya döneminde inşa edilmiş, iki katlı olan bir kütüphanedir. Bünyesinde binlerce kitabı barındırdığı bilinen bu tarihi kütüphane, Efes valisi Celsus öldükten sonra, oğlu burayı babası Celsus adına anıt mezar olarak yaptırmıştır. Burada kalan en dayanıklı yapı olarak göze çarpan Celsus Kütüphanesi, Roma mimari özelliklerini taşımaktadır.

Ön cephesinde bulunan, akıl, ilim, erdem ve kader kelimelerini simgeleyen 4 adet kadın heykeli bulunmaktadır. Fakat bu heykellerin orjinalleri Viyana Müzesi’nde sergilenmekte olup burada kopyaları yer almaktadır.

celsus kütüphanesi

Meryem Ana Evi

Selçuk ilçesine yaklaşık olarak 7 kilometre uzaklıkta ki Bülbüldağı’nda bulunan Meryem Ana Evi, Hristiyanların yoğun olarak ziyaret ettikleri kutsal sayılan bir mekandır. Hz. İsa‘nın annesi Meryem’in burada ki evde yaşayıp burada öldüğüne inanılmaktadır. Meryem’in cennete gidinceye kadar bu evde yaşadığına inanılmaktadır. Meryem Ana’nın mezarının da Bülbüdağı‘nda olduğuna dair rivayetler bulunmaktadır.

Tarihi bir Bizans kilisesi olma özelliği taşıyan Meryem Ana Evi, bazı papalar tarafından da ziyaret edilmiştir. Hristiyanlar kadar Müslümanlar içinde oldukça kutsal bir yer olan bu tarihi ev her yıl çok sayıda yerli ve yabancı turisti ağırlamaktadır.

meryem ana evi

Yedi Uyuyanlar Mağarası

Selçuk ilçesinde ki Efes Antik Kenti yakınlarında ki Panayır dağı eteklerinde bulunan Yedi Uyuyanlar Mağarası, putperestlerin işkencelerinden kaçan 7 Hristiyan gencinin sığındıkları mağara olarak bilinmektedir. Birçok şehir tarafından bu mağaranın kendi sınırları içinde olduğunu iddia edilse de çoğu Hristiyan kaynağına göre bu kutsal mağaranın Efes’te olduğu belirtilmektedir.

yedi uyuyanlar mağarası

Giriş Ücreti ve Çalışma Saatleri

  • Efes Antik Kenti giriş ücreti 40 TL olup, dilerseniz müze kart alıp diğer müzeleri de ziyaret edebilirsiniz.
  • 15 Nisan ile 2 Ekim arası 08:00-18:30 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.
  • 3 Ekim ile 14 Nisan arası 8:00-17:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.
Sizde ucuzagit sayfasından en ucuz Selçuk otobüs bileti alarak, Efes Antik Kenti hakkında bilgi sunan bu yerleri ve eserleri ziyaret edebilir, bu tarihi mekanlara daha yakından tanıklık edebilirsiniz.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Banner