Online Otobüs Bileti Almanın 7 Avantajı
seyahat

Gökçeada Gezilecek Yerler, Yapılacak Şeyler

Gökçeada gezilecek yerler ve yapılacak aktiviteler bakımından oldukça zengin bir adadır. Limanları, koyları, parkları ve doğal alanları ile her yıl çok sayıda turist çekmektedir.

Peki güzellikleriyle kendine hayran bırakan Gökçeada nerede? Gökçeada, Çanakkale ilçesine bağlı bir adadır. Gökçeada aynı zamanda 95 kilometre kıyı şeridi uzunluğu ile Türkiye’nin en büyük adası olma özelliğini taşımaktadır. Aynı zamanda 2016 yılında Gökçeada cittaslow unvanı alarak sakin şehir özelliği taşıyan ilk ada olmuştur. Ayrıca Türkiye’nin cittaslow şehirleri blog yazımızı okuyarak, yavaş şehir unvanı kazanan diğer şehirlerimizi de inceleyebilirsiniz.

Gökçeada’ya sadece deniz yolu ile ulaşılabilmektedir. Gökçeada feribot seferleri her gün belli saatlerde seferler düzenlemektedir. Çanakkale’den arabalı vapur veya deniz otobüslerine binerek rahatlıkla adaya ulaşabilirsiniz. Tıpkı İstanbul’a bağlı olan Büyükada gibi Gökçeada’da ulaşım konusunda sıkıntı çekmeden yolculuk yapabileceğiniz muhteşem güzelliklere sahip adalardır.

gökçeada gezilecek yerler

gökçeada gezilecek yerler

Çanakkale Gökçeada turu ile adanın birbirinden güzel, korunmuş güzelliklerini görebilirsiniz. Günübirlik turlar ile gelip gezebileceğiniz ada da isterseniz uzun süreli de konaklayabilirsiniz. Gökçeada otelleri ile rahat ve konforlu bir konaklama geçirebilirsiniz. Aynı zamanda daha uygun seçenekler de düşünürseniz Gökçeada pansiyon tercihinde de bulunabilirsiniz.

Yıl boyunca ılıman güzel havası ile rahatlıkla adayı dolaşabilirsiniz. Gökçeada hava durumu yazları sıcak olurken kış aylarında ılıman iklim ve yağış görülebilmektedir. Yılın her dönemi de güzellikleri, romantik ortamı ile Gökçeada turist ağırlamaktadır. Sizde adayı ziyaret ederek burada ki muhteşem yerleri görebilirsiniz.

Gökçeada gezilecek yerler arasında, renkli ve güzel Gökçeada sokakları yanı sıra, Gökçeada Tuz Gölü, Gökçeada Sualtı Milli Parkı, Marmaros Şelalesi, Gökçeada Gizli Liman, Gökçeada Peynir Kayalıkları ve Gökçeada Rum Köyleri gibi tarihi ve turistik bir çok farklı mekan bulunmaktadır.

gökçeada sokakları

Çanakkale Gökçeada Gezilecek Yerler

Gökçeada Tuz Gölü

Gökçeada’nın doğu kısmında yer alan Tuz Gölü, derinliği ve genişliği yaklaşık olarak 1 metreyi bulmaktadır. Deniz ve yağmur sularıyla oluşan bu göl, Gökçeada halkının tuz ihtiyacını fazlasıyla karşılamaktadır. Ayrıca gölün içinden çıkarılan çamurun da bol kükürt içermesinden dolayı, çeşitli hastalıklara iyi geldiği düşünülerek, vücuda sürüldüğü bilinmektedir.

Özellikle yaz aylarında gölün buharlaşmasıyla birlikte beyaz buz tabakası oluşmaktadır. Birçok kuş türüne de ev sahipliği yapan Gökçeada Tuz Gölü, mutlaka görmeniz gereken doğal oluşumlardan biridir.

gökçeada tuz gölü

Marmaros Şelalesi

Dereköy’ü geçtikten sonra, adanın kuzey kıyı kısımlarında bulunan Marmaros Şelalesi, yaklaşık 40 metrelik bir uzunluğa sahiptir. Marmaros şelalesinin doğa yürüyüşleri ve trekking severler için oldukça müsait bir ortamı bulunmaktadır.

Yaz aylarında azalan şelalenin suyu özellikle kış ve bahar aylarında artan su seviyesi ile daha da güzel bir atmosfer oluşturmaktadır. Sizde bu muhteşem şelaleyi ve çevresini gezerek hem bol oksijenli temiz havayı içinize çekebilir, hem de bu güzel doğanın tadını çıkarabilirsiniz.

marmaros şelalesi

Gökçeada Sualtı Milli Parkı

Kaleköy ve Kuzulimanı arasında bulunan Gökçeada Sualtı Milli Parkı, 1999 yılında park ilan edilmesiyle birlikte, Türkiye’nin ilk sualtı parkı olmuştur. Akdeniz ve Karadeniz bölgelerinin, göç yolları üzerinde bulunması sebebiyle, birçok deniz canlısı bu bölgeden geçmektedir.

Sualtı milli parkının bir bölgesinde, balık tutma ve yüzme için yasakken, diğer bölgesinde serbesttir. Park içerisinde yer alan Mavi Koy, serbest dalış yapanların tercih ettiği alanlardan biridir. Profesyonel rehberler gözetimin de dalışlar da gerçekleştirebileceğiniz bu park sizlere muhteşem görseller sunacaktır.

gökçeada sualtı milli parkı

Gökçeada Gizli Liman

Gökçeada merkeze yaklaşık olarak 25 kilometre uzaklıkta yer alan Gökçeada Gizli Liman‘a Uğurlu köyünden geçtikten sonra ulaşılmaktadır. Gökçeada’nın batı kıyısının son kısımlarında konumlanmış gizli liman koyu, temiz havası, masmavi berrak suları ve altın renkli kum plajıyla, turistlerin yoğun olarak tercih ettikleri bir koydur.

gökçeada gizli liman

Gökçeada Peynir Kayalıkları

Kuzulimanının yakınlarında yer alan Kaşkaval Burnu, peynir kalıplarını andıran kayalık heykelleri ile Peynir Kayalıkları olarak da bilinmektedir. Gökçeada gezilecek yerler arasında bulunan peynir kayalıklarını görmek için, Kaleköy Limanı’ndan tekne yolu ile Kuzulimanına vararak görebilirsiniz.

gökçeada kaşkaval burnu

Gökçeada Yapılacak Şeyler

  • Türkiye’nin en batı boylamında yer alan Gökçeada’da güneşin batışını en son siz izleyebilirsiniz.
  • Birbirinden güzel, liman ve koylarında masmavi denizin keyfini çıkarabilirsiniz.
  • Tepeköy Çınaraltı’nda bulunan 625 yaşında ki tarihi çınar ağacını görebilirsiniz.
  • Tuz gölünde ki tuzlardan ve şifalı çamurundan alabilirsiniz.
  • Adanın yöresel lezzetlerini tadabilirsiniz.
  • Şarap mahzenlerine uğrayarak, yıllanmış şarapları içebilir ve satın alabilirsiniz.
  • Pazar günleri kurulan pazardan yöresel peynir, zeytin, bal, reçel ve salça gibi ürünlerden alabilirsiniz.
  • Tarihi Rum evlerini ziyaret ederek, tarih öncesi zamana ayna tutabilirsiniz.
Ucuzagit sayfasından size sunulmuş fırsatlardan yararlanıp Gökçeada otobüs bileti alarak bu muhteşem güzelliklere sahip ilçeyi baştan aşağı gezebilirsiniz.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Banner