Online Otobüs Bileti Almanın 7 Avantajı
Seyahat Fikirleri

Haliç, Altın Boynuz Gezisi

Haliç’in Kalbine Gitmeye Hazır mısınız ? Haliç, Altın Boynuz Gezisi için  hemen Haliç Tekne turuna katılın ve eşsiz Haliç’in panoromik manzarasının izleyin. Galata Köprüsü ve Galata Kulesini içeren bu eşsiz manzara sizleri büyüleyecektir. Haliç, İstanbul Beyoğlu semti ile Sarayburnu yarımadası arasındaki doğal iç limana verilen addır. Günümüzde Galata Köprüsü; Galata ve Eminönü’yü Haliç üzerinden birleştirir. Haliç üzerinde diğer iki köprü de Atatürk Köprüsü ve Haliç Köprüsü’dür. İstanbul’un Kuzey (eski) ve Güney (yeni) bölümlerini ayırır. Bölgeye Romalılar tarafından Chrysokeros, Fransızlar tarafından Gorne Dor, Osmanlılar tarafından Haliç-i Konstantiniye denilmiştir.Halihazırda korunaklı körfez anlamında anılıyor. Kuş gözüyle körfez, bir geyiğin boynuzuna benziyor ve akşam güneşi çarptığında altın rengini alıyor..

Haliç, Altın Boynuz Gezisi

Haliç, Altın Boynuz Gezisi için en iyi yollar arasında: Haliç Tekne gezisine katılmak, Haliç kayık turu ile Haliç’e çok yakından bakmak veya saltanat kayığı Eyüp ile bu doğal iç limanı otantik gezmek sayılabilir

Çamlıca tepesine doğru yürüyerek koyun boynuz şeklini  aldığını görebilirsiniz ve nefes kesen manzarası seyredebilirsiniz.

Rosalie Buharlı Römorkör ile Haftasonları Özel Tur

Haliç, Altın Boynuz Gezisi

Haliç, Altın Boynuz Gezisi

Rahmi M. Koç Müzesi türünün tek örneği olan buharlı römorkör gemi, Rosalie’yi koleksiyonuna ekledi. Rosalie, dünyanın bilinen en eski buharlı römorkörlerinden biridir. Gemi, 1873 yılında, “Den Briel” adı altında, Kinderdijk J & K Smit Tersanesi tarafından, Torpedisten Birliği’nin talebi doğrultusunda inşa edilmiştir. 95 HP gücündeki orijinal, bileşik buharlı makinesi dolayısıyla türünün tek örneğidir. 1924’ten 2013 yılına kadar, çeşitli isimler altında, farklı sahiplere römorkör olarak hizmet vermiştir. Bahar ve yaz aylarında havanın müsade etmesi halinde bu nostaljik römorkör ile özel tur kapsamında Haliç Turu yapabilirsiniz.

İstanbul Haliç Kıyıları Gezilecek Görülecek Yerler 

Fener, Balat, Cibali 

Geleneksel evlerin baş döndürücü parlak renkleri dizisi, yüzlerce yıldır değişmeyen bir şekilde devam eden yaşam, az bilinen kiliseler, sinagoglar,  İstanbul’da  Bizans mimarisinin en iyi örneklerini Haliç’e kıyısı olan Fener ve Balat gezisinde görebilirsiniz.

Balat ve Fener’in tarihi kozmopolit mahallelerinin ne kadar çekici ve eşsiz olduğunu keşfedin. Haliç kıyılarında yer alan bu alanlar İstanbul’un en eski yerleşim birimlerine ev sahipliği yapıyordu. Kentin en etnik çeşitlilik gösteren nüfuslarından birinde Bizans ve Osmanlı izlerini görmek yine de mümkündür.

Rahmi Koç Müzesi

İstanbul’un Hasköy Semtinde bulunan bu muazzam bir müze Rahmi Koç Müzesi..Keşif Küresi, Eski Trenler, Fenerbahçe Vapuru, Klasik Uçaklar, Denizaltı, Bilimsel aletlerin sergileri, minyatür sergiler… Rahmi Koç Müzesinde görebilecekleriniz arasında. Bunlara ek olarak: Rosalie Buharlı Römorkör ile Haftasonları Özel Haliç Turu ve Nostaljik Demiryolu Seferi bulunmaktadır.

Miniatürk Parkı

Sütlüce’de bulunan Miniatürk Parkı ve Müzesi de Haliç çevresinde gezebileceğiniz yerlerden birisidir. Miniatürk Parkı hakkında detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz: Minyatür Parkı

Haliç, Altın Boynuz Efsanesi

Haliç, Altın Boynuz Gezisi öncesinde Haliç’e neden altın boynuz dendiğini bilmek oldukça güzel olacaktır, efsaneye göre:

Kral Byzas’ın anneannesi ve Hera tapınağının rahibesi İo, Yunan mitolojisinde Tanrıların Kralı olarak geçen çapkın Zeus ile aşk yaşamaktadır. Zeus ve İo bir gün birlikteyken, Zeus’un eşi ve baş tanrıca Hera durumun farkına varır. Bunu üzerine baş tanrı İo’yu boynuzlu bir ineğe çevirir. Başına diktiği dev, kralın adamları tarafından öldürülünce Hera, İo’nun başına bu sefer bir sinek musallat eder. İo kaçarken sinekten kurtulmak için başını bir sağa bir sola sollar. Boynuzunu oradan oraya vurur ve toprak parçalarını birbirinden ayırır, derin yarıklar oluşturur. Bunlardan birisi de Haliç’tir. Altın renkli boynuzu ile bu iç denizi oluşturduğu için İngilizce altın – altından anlamına gelen “golden” ve boynuz anlamına gelen “horn” kelimeleri ile bu şekilde adlandırılmıştır.

BONUS: En ucuz İstanbul otobüs bileti fırsatı için tıklayın: https://www.ucuzagit.com/istanbul-otobus-bileti/

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Banner