Online Otobüs Bileti Almanın 7 Avantajı
Seyahat Fikirleri

Hasankeyf Gezilecek Tarihi Yerler

Hasankeyf gezilecek tarihi yerler yazımızda, buram buram tarih kokan Hasankeyf’in ziyaret ederken görmeniz gereken muhteşem tarihi eserlerini ve yapılarını sizlere anlatacağız.

Peki bu tarihi ilçe Hasankeyf neredeHasankeyf Batman iline bağlı şehrin 6 güzel ilçesinden biridir. Hasankeyf ilçesi, Batman merkeze yaklaşık olarak 40 kilometrelik bir uzaklıktadır. Her iki tarafını Dicle Nehri‘nin ayırdığı Hasankeyf tarihi bir çok mekana ev sahipliği yapmaktadır.

Hasankeyf adı, Süryanice kaynaklarda Hesna Kepha isminin anlamı kaya demektir. Arapça da ise, Hisn Kayfa olarak bilinen ilçenin adı kaya kale veya kaya hisarı olarak çevrilmektedir. Daha sonra Osmanlı Devleti himayesine geçen ilçenin adı Hasankeyf halini almıştır.

hasankeyf gezilecek tarihi yerler

hasankeyf gezilecek tarihi yerler

Hasankeyf’te ki bulunan höyükte yapılan çeşitli araştırma sonucunda, eski dönemlere ait bir çok Hasankeyf tarihi eserleri ve yapıları bulunmuştur. Hasankeyf arkeoloji kazı sonucunda bulunan tarihi yapılar, ilçenin değerini daha da arttırmıştır. Hasankeyf gezilecek tarihi yerler arasında yer alan bu mekanlar ve eserler, ziyaretçilerin yoğun ilgisine uğramaktadır. Ayrıca ilçede bulunan bir çok Hasankeyf mağaraları, eski dönem de insanların burayı yerleşim yeri olarak kullandığını göstermektedir. Tarihi ve doğal güzellikleri ile Hasankeyf ilçesi turizm merkezi konumunda olup yılın her dönemi yerli ve yabancı turistleri buraya çekmektedir.

Hasankeyf ilçesi, Emeviler tarafından fethedilip, daha sonra Abbasiler, Artuklular, Selçuklular, Eyyubiler, Moğollar, Bizanslar, Osmanlı ve Türklerin hakimiyeti altına girmiştir. Dicle Nehri’nin kıyısında olması nedeniyle önemli bir ticaret merkezi haline de gelmiştir.

Hasankeyf gezilecek tarihi yerler arasında, Hasankeyf köprüsüHasankeyf camileri, mağaraları, türbeleri, kaleleri ve barajları bulunmaktadır. Hasankeyf gezisi ile bütün bu tarihi yerleri ziyaret edebilir farklı bir yolculuğa adım atabilirsiniz.

Batman’a gelip Hasankeyf ilçesini ziyaret ettikten sonra dilerseniz, Batman’ın hemen güneyinde yer alan sınır komşusu Mardin’e geçebilirsiniz. Yaklaşık 110 kilometrelik mesafe bulunan Hasankeyf – Mardin arası yolculuk sizlere başka bir tarihi yerin kapısını açacaktır. Tıpkı Hasankeyf gibi Mardin’de gezilecek tarihi yerler bakımından çok zengin bir yerdir.

hasankeyf gezisi

Batman Hasankeyf Gezilecek Tarihi Yerler

Hasankeyf Kalesi

Hasankeyf görülecek yerler arasında, Dicle Nehri kıyısında kurulmuş olan Hasankeyf Kalesi görüntüsü itibariyle kendine hayran bırakmaktadır. Dicle Nehri’nden yaklaşık olarak 200 metre yükseklikte bulunan bu tarihi kale, Bizanslılar tarafından yaptırılmıştır.

Yaklaşık olarak 300 yılı bulan Bizans himayesinden sonra, Abbasiler, Mervaniler, Selçuklular ve Moğolların da hakimiyeti altına girmiştir.

Kaleye çıkmak için 200 basamaklı merdivenler kullanılmaktadır. Kale duvarlarında eski dönemlere ait bir çok kitabeye rastlamak mümkündür. Hasankeyf Kalesi’nin doğu tarafında İmam Abdullah kapısı ve batıda Sır kapısı olmak üzere iki adet kapısı bulunmaktadır.

 

hasankeyf kalesi

Zeynel Bey Türbesi

Hasankeyf turu ile görmeniz gereken tarihi yapılardan bir diğeri ise Zeynel Bey Türbesi‘dir. Anadolu da yer alan ilk anıt mezar olma özelliğini taşıyan bu türbe, 1473 tarihinde Otlukbeli Savaşı sırasında, hayatını kaybeden Zeynel Bey için babası Akkoyunlu Uzun Hasan tarafından yaptırılmıştır.

Taş üstünde tuğla şeklinde örülen bu türbe, diğer türbelerden farklılık göstermektedir. Gövde ve kubbenin tamamı tuğlalarla kaplı, silindirik bir mimariye sahip olan türbede, Osmanlı, Azerbaycan ve İran mimari özellikleri bulunmaktadır.

zeynel bey türbesi

Hasankeyf Mağaraları

Hasankeyf gezi rehberi, sizlere eski çağlarda yerleşim yeri olarak kullanılmış Hasankeyf mağaralarını bütün doğallığıyla gözler önüne serecektir.

Yapay ve doğal yollarla oluşan Hasankeyf mağaraları, eski çağ döneminde Babil, Sümer ve Asur gibi medeniyetlere barınma yeri olmuştur. Bu bölgede bulunan yaklaşık olarak 4000 adet mağara, kayalıklara oyulan kanallarla meydana gelmiştir.

Eski medeniyetlerin izlerine rastlayacağınız, bu ilkel yerleşim ve barınma yerleri Hasankeyf’in tarihinin ne kadar zengin olduğu hakkında size yardımcı olacaktır.

hasankeyf mağaraları

Hasankeyf Köprüsü

Hasankey ilçesinde Dicle Nehri üzerinde yer alan bu tarihi köprünün tam olarak ne zaman yapıldığı bilinmese de Urartular tarafından yapıldığı tahmin edilmektedir. Dicle köprüsü ve Taş köprü olarak da bilinen bu tarihi köprü, bu ilçede görmeniz gereken yerler arasındadır.

Moloz taşları ve az sayıda tuğladan yapılan köprünün günümüze ne yazık ki sadece ayakları ulaşabilmiştir. Orta Çağ döneminin en büyük köprüsü olma özelliğini taşıyan Hasankeyf köprüsü aynı zamanda Dünya da ki ilk açılıp, kapanabilen köprüsü olarak da bilinmektedir.

hasankeyf köprüsü

El Rızk Camii

Eyyubi Sultanı Süleyman tarafından 15. yüzyılda inşa ettirilen El Rızk Camii, Dicle Nehri’nin hemen kıyısında yer almaktadır. Caminin kapısında, Allah’ın 99 ismi yazılıdır. Günümüzde sadece minaresi sağlam kalan caminin, minaresi çift merdivenli olması ilgi çekici özelliklerinden biridir.

el-rızk-camii

 

Ucuzagit sayfasından en ucuz Hasankeyf otobüs bileti ile bu tarih kokan ilçeyi ziyaret edebilir, tüm yapılarını yakından inceleyebilirsiniz.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Banner