Online Otobüs Bileti Almanın 7 Avantajı
Seyahat Fikirleri

İlk Kez Yurt Dışına Gideceklere Tavsiyeler

İlk kez yurt dışına gideceklere tavsiyeler, belki ufak belki basit gibi görünse de çoğu zaman hayat kurtarabilmektedir. Yurt dışına çıkacaklara tavsiyeler, isimli yazımız, ülkeye gidiş öncesi ve gidiş sonrası yapılması ve yapılmaması gereken bazı önemli detayları barındırmaktadır.

Yurt dışı tavsiyeleri arasında gidilen ülkeye hazırlık aşamasında, yurt dışı gereken belgeler, yurt dışı alınması gereken eşyalar, havaalanında yapılması gerekenler, gidilecek ülke hakkında bilgi gibi bir takım sorular hakkında bilgi sahibi olmamız gerekmektedir.

Ülkelerin kültürleri, yaşam tarzları, alışkanlıkları farklı da olsa bazı şeylerde tüm insanların ortak mantık ve hareket çerçevesinde davrandıklarını unutmamamız gerekmektedir. İlk gittiğimiz zaman özellikle dil konusunda eğer ki çok pratiğimiz yoksa biraz zorluk çekmemiz doğal olacaktır. Gidilen ülkede, akraba veya arkadaş gibi yakınlarımızın olması kuşkusuz bize hem güven, hemde rahatlık getirecektir.

ilk kez yurt dışına gideceklere tavsiyeler

ilk kez yurt dışına gideceklere tavsiyeler

Öncelikle İlk Kez Yurt Dışına Gideceklere Tavsiyeler

Pasaport

Ukrayna, Gürcistan ve Kıbrıs dışında ki diğer tüm ülkeler, kendi ülkelerine girmek isteyen kişilerden, pasaport istemektedirler. Yeşil, Gri, Siyah ve Bordo pasaport çeşitleri bulunmaktadır. Seyahat için gideceğimizi düşünürsek umumi yani bordo pasaport çıkarmamız gerekmektedir. Bordo pasaport için gerekli belgeler şunlardır;

 • TC Kimlik Numaralı Nüfus Cüzdanı
 • 2 Adet Biyometrik Fotoğraf
 • Pasaport Defter Bedeli Makbuzu
 • Pasaport Harç Bedeli Makbuzu
 • Mevcut Pasaport

Bu belgeleri tamamladıktan sonra Emniyet Genel Müdürlüğü, internet sitesine girerek randevu almanız gerekmektedir. Randevu tarihi ve saatinde emniyete giderek başvurunuzu yapabilirsiniz. Pasaportunuz daha sonra vermiş olduğunuz adresine gönderilecektir.

Pasaportu olan kişiler için de dikkat etmesi gereken nokta; pasaportunun geçerlilik süresidir. 6 ay, 1, 2, 3 ve 4-10 yıl arası süre geçerlilikleri bulunan pasaportların, başka bir ülkeye yapacağınız seyahat süresinin yanı sıra seyahat bitiş süresinden en az 6 ay daha süresi kalmış olması gerekmektedir. 2017 yılı pasaport ücretleri şöyledir;

 • 6 Ay – 214 TL
 • 1 Yıl – 269,5 TL
 • 2 Yıl – 380 TL
 • 3 Yıl – 500 TL
 • 4-10 Yıl – 667 TL

Vize Başvurusu

Vize uygulaması olan bir ülkeye gidebilmek için pasaport çıkardıktan sonra gerekli belgeleri ve istenilen şartları tamamlayıp vize başvurusu yapmanız gerekmektedir. Bazı ülkelerin elçiliklerinde, günü ve saati belli olan zamanda gidilip başvuru yapılabilmektedir. Vize başvurusu için gerekli bazı belgeler şunlardır;

 • Kayıt Formu (eğer bir tur aracılığı ile gidilecekse )
 • Ulaşım Belgesi ( uçak rezervasyonu veya bileti )
 • Konaklama Belgesi ( otel veya ev )
 • Yurt Dışı Seyahat Sigortası
 • Dilekçe
 • Biyometrik Fotoğraf ( son 6 ayda çekilmiş 2 adet fotoğraf )
 • Mali Durum ( banka-hesap cüzdanı, tapu )
 • Kredi Kartı ( son 3 aylık hareket )
 • İkametgah Belgesi
 • Nüfus Kaydı Belgesi
ilk kez yurt dışına gideceklere tavsiyeler

ilk kez yurt dışına gideceklere tavsiyeler

Telefon Hattınızı Yurt Dışına Açın

İlk kez yurt dışına gideceklere tavsiyeler arasında, gitmeden önce eğer telefon hattınız yurt dışı aramalarına kapalı ise açtırmak olmalıdır. Eğer hattınız yurt dışına kapalı ise herhangi bir arama yapamaz, mesaj atamazsınız ve karşı taraftan arayanlar da size ulaşamazlar.

Müşteri hizmetlerini arayarak, telefon şubesine giderek veya SMS yollayarak telefon hattınızı yurt dışına rahatça açabilirsiniz. Hattınız yurt dışına kapalı ise orada Whatsapp uygulamanız varsa bu uygulamadan arama yapabilir mesaj atabilirsiniz.

ilk kez yurt dışına gideceklere tavsiyeler

ilk kez yurt dışına gideceklere tavsiyeler

Priz Başlıkları

Dünyada ki farklı ülkelerde herkesin kendi kullandığı farklı priz başlıkları ve elektrik sistemleri bulunmaktadır. Türkiye’de ve Avrupa’da genellikle C ve F tipi priz başlıkları kullanılırken, Amerika’da A ve B tipi, İngiltere’de ise G tipi priz başlıkları kullanılmaktadır. Eğer gideceğiniz ülkede kullanılan priz tipi sizi uymuyorsa yanınızda mutlaka adaptör götürmenizi tavsiye ederiz.

ilk kez yurt dışına gideceklere tavsiyeler

ilk kez yurt dışına gideceklere tavsiyeler

Doğru Kıyafet ve Hava Durumu

Gitmek istenilen ülkelerin hatta daha özele inerek şehirlerinin hava durumları, bölgenin sahip olduğu iklim koşulları dikkate alınmalıdır. Türkiye’ de kış veya yaz mevsimini yaşarken gideceğimiz ülkede tam tersi bir iklim bizi karşılayabilir. Bu nedenle gidilecek ülkenin hava durumu, iklimi önceden araştırılıp, o iklime uygun kıyafet tercihleri yapmamız gerekmektedir.

ilk kez yurt dışına gideceklere tavsiyeler

ilk kez yurt dışına gideceklere tavsiyeler

Döviz İşlemleri

Yurt dışına çıkmadan önce, Türkiye’ de herhangi bir döviz bürosuna giderek, TL olan paranızı gitmek istediğiniz ülkenin para birimine çevirmelisiniz. Her para bozdurma işleminde komisyon bedeli alındığı için bu işlemi tek seferde yapmanız daha mantıklı olacaktır. Yurt dışında döviz bürosu aramak yerine burada daha rahat ve kolay bir şekilde paranızı, gideceğiniz ülkenin para birimine çevirebilirsiniz.

ilk kez yurt dışına gideceklere tavsiyeler

ilk kez yurt dışına gideceklere tavsiyeler

Havaalanı İşlemleri

 • Uçtuğunuz hava yolu firmasının ve gideceğiniz şehrin bulunduğu gişeye gidin.
 • Pasaport ve valizlerinizi verip check in işlemlerinizi yapın.
 • Üzerinde uçağın kapı numarası ve saatin yazdığı biniş kartınızı alın.
 • Harç pulu gişesinden kişi sayısı kadar pul satın alın.
 • Pasaport kontrolüne geçin.
 • Pasaport kontrolünden sonra gümrüksüz bölgeye girin.
 • Biniş kartındaki saat ve kapı numarasını panodan kontrol edin.
 • Uçağa binip yerinizi alın.
 • Uçaktan indikten sonra ”Passport Controll” bölgesinde pasaport kontrolüne girilir.
 • Baggage Claim” alanından valizlerinizi alabilirsiniz.
 • Valiz alanından ayrılırken kapının yeşil renkli bölümünden dışarı çıkabilirsiniz.

Havaalanı Öncesi ve Sonrası

Öncelikle uçuş saatinizde 2 saat önce havaalanında olmanız gerekmektedir. Çeşitli güvenlik uygulamaları, işlemler, kontroller ve yoğunluk gibi durumlardan dolayı mutlaka 2 saat önce havaalanına gelmeniz gerekmektedir.

Özellikle tatil ve bayram zamanları trafiğin yoğun olabileceği bölgeleri iyi tahmin ederek havaalanına giderken kendimize daha sakin güzergahlar seçmeliyiz.

Havaalanına geldikten sonra, yurt dışına çıkan kişilerin pasaport kontrolü öncesi, kişi başı 15 TL ücreti olan harç pullarından alması gerekmektedir. Havaalanında bulunan veznelerden alabileceğiniz pullar, 7 yaş altı olan kişiler ve yurt dışı oturma izni olan kişiler için ücret gerektirmemektedir.

Tüm yolculuğunuz boyunca toplam 4 kere pasaport kontrolü yapılmaktadır. Giderken, bir ülkeden çıkarken ve diğer ülkeye girerken, dönerken ise gittiğiniz ülkeden çıkarken ve geleceğiniz ülkeye girerken pasaport kontrolleri yapılır.

ilk kez yurt dışına gideceklere tavsiyeler

ilk kez yurt dışına gideceklere tavsiyeler

Yurt Dışı Süreci

Havaalanlarında ve şehir merkezlerinde bulunan ”i” tabelası olan Tourist Info noktaları bulunmaktadır. Şehir hakkında bilgiler ve merak ettiğiniz soruların cevaplarını bulacağınız bu noktalarda ayrıca ücretsiz olarak şehir haritası ve metro haritaları da alabilirsiniz.

Gittiğiniz şehirde, toplu taşıma araçlarına sınırsız binebilme, müzelere ücretsiz girebilme ve çeşitli indirimler sağlayan ”city pass” isimli kartlardan alabilirsiniz.

Yurt dışında aldığımız ürünler için oranın vatandaşı değilsek KDV ödeme zorunluğumuz bulunmamaktadır. Bu nedenle ürünü aldığımız mağazada ödeme yaparken ”Tax Free” formu isteyip almalısınız. Daha sonra fatura ile aldığınız tax free formunu, ülkeden ayrılırken, havaalanlarında bulunan Tax Free ofislerine gidip, burada ürünü, faturasını ve tax free formunu vererek ödediğiniz verginin iadesini alabilirsiniz. Ancak aldığınız ürünün kutusu açılmamış ve etiketi zarar görmemiş olması gerekmektedir.

İlk kez yurt dışına gideceklere tavsiyeler arasında, gittiğiniz ülkede mağaza ve marketlerin açık olduğu gün ve saatlerini bilmeniz gerekmektedir. Örneğin çoğu Avrupa ülkesinde pazar günleri kesinlikle market ve mağazalar kapalıdır.

Yurt dışından aldığımız telefon, tablet, müzik çalar vb. elektronik eşyaları, sadece 2 yılda 1 adet alıp ülkemize getirme hakkımız bulunmaktadır. Ayrıca getirdiğimiz elektronik eşyayı, 2 ay içinde ülkemizde kayıt ettirmemiz gerekmektedir.

Havaalanlarında bulunan ”Duty Free” noktalarında pasaport ve uçak bilgilerinizi gösterip, vergisiz olarak satılan sigara, içki, makyaj malzemesi, parfüm gibi ürünleri daha ucuza alabilirsiniz. Fakat içki ve sigaralarda belli limitlerde alım yapabilirsiniz. Sigara almak isteyenler kişi başı 3 karton, alkollü içecek alanlar ise %22 den az alkol oranı olan içeceklerden 2 litre, daha fazla olanlardan alanlar ise sadece 1 litre alkollü içecek alma hakları bulunmaktadır.

ilk kez yurt dışına gideceklere tavsiyeler

ilk kez yurt dışına gideceklere tavsiyeler

 

Ucuzagit sitesini ziyaret ederek en ucuz yurt dışı uçak bileti fırsatlarından yararlanıp dilediğiniz ülkeye rahat bir şekilde gidebilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Banner