Online Otobüs Bileti Almanın 7 Avantajı
Seyahat Fikirleri

Kapadokya’da Yapılacak En Güzel 10 Şey

4. yüzyıldan kalma geleneksel bir insanlık yaşam alanı olan, büyülü masal diyarı Kapadokya’yı keşfetmek için yapılacakları Kapadokya’da Yapılacak En Güzel 10 Şey başlıklı bu yazımızda sizin için derledik. Güzel atlar diyarı Kapadokya, volkanik patlamalar sonucunda oluşmuş bir bölgedir.

Olağanüstü bir geçmişi olan bölgenin oluşumu; Erciyes, Hasan, Güllüdağ’ın püskürttüğü lav ve küllerin meydana getirdiği yumuşak tabakaların milyonlarca yıl boyunca rüzgar, yağmur ile aşındırılması sonucunda oluşmuştur.

Kapadokya gezilecek yerler, Kapadokya yapılacak aktiviteler açısından oldukça geniş bir yelpaze vaad ediyor; en iyi gün batımı manzarasını sunması, Göreme Açık Hava Müzesi, efsanevi yeraltı şehirleri, masal diyarına tepeden bakmanızı sağlayan balon turu yolculuğu, at binme aktivitesi, kiliseleri, mağaraları…

1. Yeraltı Şehirlerini Ziyaret Edin

Kapadokya’da Yapılacak En Güzel 10 Şey

Kapadokya’da Yapılacak En Güzel 10 Şey

Kapadokya yeraltı şehirleri neden yapıldı ?  Bölgeyi anlayabilmek için öncelikle bu sorunun cevabını bilmek gerekir. Kapadokya bölgesi tarih boyunca pek çok kez saldırıya uğramış,  dolayısıyla bölgenin yerel halkı bu Roma, Bizans, Arap saldırılarından kendilerini korumak amacı ile yer altı şehirlerini inşa etmişlerdir.

Yeraltı şehirleri sadece Kapadokya bölgesinin jeolojik oluşumlarına özgü yapılardır. Bu nedenle başka hiçbir yerde benzeri bulunmaz.

Hititlerden kalma kaymaklı yeraltı şehri oldukça ilginçtir, içerisinde bakır işletme atölyesi dahi bulunmaktadır. Kaymaklı Yeraltı Şehrinin içerisinde şırahaneler, kilise, depo odası, yatak odası, mutfak,  ahır, kilise bulunmaktadır. Bütün bunların nasıl inşa edildiklerini hayal etmek oldukça zor. Bu inanılmaz yeraltı şehirlerini muhakkak keşfetmelisiniz. Bölgede sayısı yaklaşık 200 olan yeraltı şehirlerinden ziyaret edebileceklerinizi aşağıda sizler için sıralıyoruz;

 • Özkonak Yeraltı Şehri (Avanos)
 • Derinkuyu Yeraltı Şehri
 • Kaymaklı Yeraltı Şehri
 • Özlüce Yeraltı Şehri (Merkez)
 • Sivasa Gökçetoprak Yeraltı Şehri (Gülşehir)
 • Mazı Yeraltı Şehri (Ürgüp)
 • Tatlarin Yeraltı Şehri (Acıgöl)

2. Kapadokya Balon Turu Deneyimi

Kapadokya’nın doğal manzarasını tepeden seyretme deneyimine sahip olmak için mutlaka balon turuna katılın! Peribacalarının üzerinde yükselirken hissedeceğiniz keyif paha biçilmez olacaktır. Bu masalsı bölgede gün doğumu ile birlikte balonla beraber yükselirken büyüleyici vadilerin, bahçelerin, kaya evlerinin görüntüsünü farklı bir açıdan izleme fırsatını yakalayacaksınız.

Kapadokya balon turu fiyatları 2017

Klasik Balon Turu: 1 saat uçuş, toplam 3 saat- kişi başı 250 TL,

Vıp Balon Turu (İki Kişi Minimum): 1 saat uçuş, toplam 3 saat- iki kişi fiyatı 800 TL,

Delüks Balon Turu: 1,5 saat uçuş, toplam 3,5 saat- kişi  başı 400TL

3. Devrent Vadisi’nde Hayal Edin

Kapadokya’da Yapılacak En Güzel 10 Şey’den bir diğeri ise Muazzam Devrent Vadisini görmek…Kayanın herhangi insan müdahalesi olmadan tamamen doğal oluşumu sonucunda meydana gelen ilginç manzaraya bir de peri bacalarının, bazı canlılara, çeşitli şekillere benzetildiği bu vadide en farklı peribacalarını muhakkak görmeniz gerekir.

4. Pasabağ’ı (Monks Vadisi) Görün

Bu çarpıcı doğal yapılar, milyonlarca yıl önce yaşanan erozyon sonucu ortaya çıkmış, yerli halklar bunları genellikle mantar biçimli peribacaları olarak tanımlamışlardır. Kapadokya’da mantar şeklindeki ilginç peribacalarının olduğu Paşabağ Vadisi’ni muhakkak görmelisiniz.

Üç başlı peribacalarının birinde, Aziz Simeon’a adanmış bir şapel ve bir gizlenme odası bulunmaktadır. Bu peribacasının iç kısmını ziyaret edebilir ve hatta tepeye tırmanabilirsiniz.

5. Göreme Açık Hava Müzesi

UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde bulunan Göreme Açık Hava Müzesi kesinlikle  Kapadokya’da Yapılacak En Güzel 10 Şey’in en üst sıralarında yer almalıdır.

M.S. IV. yüzyıldan XIII. yüzyıla uzanan süre içerisinde Müze, manastır hayatına ev sahipliği yapan bir kaya yerleşim yeridir.Hristiyanlık tarihinde açısından oldukça önemli olan Kayseri Piskoposu Aziz Basil, ve din eğitimi ve düşünce merkezi olarak milattan sonra dördüncü yüzyılda Göreme Açık Hava Müzesini kurmuştur.

Göreme Açık Hava Müzesi’nde 30’dan fazla kaya kilisesi ve şapel oyulmuştur. Müze’de gezebileceğiniz kilise ve manastırları aşağıda sizler için listeledik;

 • Karanlık Kilise,
 • Yılanlı Kilise,
 • Aziz Barbara Kilisesi,
 • Tokalı Kilise,
 • Kızlar ve Erkekler Manastırı,
 • Aziz Basileus Kilisesi,
 • Çarıklı Kilise,
 • Elmalı Kilise.

6. Avanos Seramik Atölyeleri

Hitit dönemine kadar uzanan seramik yapımı.. Birçoğu aileler tarafından işletilen seramik dükkanlarından birinde kırmızımsı kahverengi kilin bir çömlekçi tarafından şekil buluşunun muazzam gösterisine tanık olabilir veya kilin iki elinizin arasında nasıl şekillendiğini deneyimleyebilirsiniz bu oldukça keyif verici ! En özenli ve başarılı parçaların oluşumunun aylar sürebileceğini biliyor muydunuz ?

7. Mağara Otellerinden Birinde Kalın

Kapadokya’nın yerel halkı binlerce yıl yaşamlarını mağaralarda sürdürmüşlerdir. Bunun nasıl bir his olduğunu deneyimlemek eminiz ilginizi çekecektir. Kapadokya’da var olan pek çok mağara oteli size bu otantik deneyimi sunmaktadır. Kapadokya otel oda içinde havuz, modern banyolar, hamamlar, vadi manzaralı panoramik teraslar gibi olanaklar sunulmaktadır.

8. At Turu Yapın

Güzel atların ülkesi Kapadokya’da ata binip otobüslerin geçemediği alanlardan geçerek manzaranın tadına varmadan tam anlamıyla Kapadokya’yı yaşamış olmazsınız.  İnanılmaz güzellikteki vadiler, tarihi köyler, yerel halk..

Güzel atların ülkesi Kapadokya anlamına gelen eski Hititçe “Katpatuka” kelimesinden türemiştir. M.Ö. 1460 yılına dayanan kil tableti keresteleri, bölgenin uzman at yetiştiriciliğine gösterdiği ilgiyi göstermektedir.

Kapdokya At Turu Fiyat (Cappadocia Exclusive Travel)

 • 1 saat Kapadokya at turu kişi başı 79.00 TL,
 • 2 saat Kapadokya at turu kişi başı 109.00 TL,
 • 3 saat Kapadokya at turu kişi başı 159.00 TL,
 • 4 saat Kapadokya at turu kişi başı 209.00 TL.

9. Turasan Şarap Fabrikasını Gezin

Kapadokya’da Yapılacak En Güzel 10 Şey’den bir başkası şarap denemek. Kapadokya şaraplarıyla da oldukça ünlü, bölgenin kiliseleri, yer altı şehirlerini, Göreme Açık Hava Müzesini gezdikten sonra manzaraya karşı yerel Kapadokya şaraplarından olan Turasan veya Kocabağ şaraplarından denemenizi öneririz. Kapadokya şarap tadımı için oldukça güzel bir yer.  Turasan Şarap Fabrikası’nı (Ürgüp) ziyaret etmenizi öneririz. Fabrikanın ambiyansı eşliğinde şarapların tadına bakmak güzel olacaktır.

10. Testi Kebabı Yemeyi Unutmayın

Testi Kebabı Nerede Yenir ?

Testi kebabı Kapadokya gezinizde muhakkak yer vermeniz gereken bir lezzet. İnanılmaz lezzetteki kebabın tadına mutlaka bakmalısınız.

Testi kebabını diğer kebaplardan ayıran nedir ? Testi Kebabı Yapılışı ?

Bir testinin içerisine biber, soğan, sebzelerle ve et yerleştirilmekte sonrasında hamur aracılığı ile testinin ağzı kapatılıyor. Testi yaklaşık olarak 2-3 saat açık havada odun veya meşe kömürü yakılmış bir ateşte pişiriliyor. Masaya geldiğinde testi kırılıyor ve içerisinde bulunan et servis ediliyor.

BONUS: En ucuz Nevşehir otobüs bileti için tıklayın; https://www.ucuzagit.com/nevsehir-otobus-bileti/

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Banner