Online Otobüs Bileti Almanın 7 Avantajı
seyahat

Kuzey Kıbrıs Gezi Rehberi

Kuzey Kıbrıs 10 bin yıllık geçmişe sahip olan tarihi özelliği ve sahip olduğu doğal güzellikleri ile sizleri bekliyor. Roma döneminin büyüsünü yansıtan antik kenti, Osmanlı’nın Doğu Akdeniz’deki kalesi, Venedikler’in oldukça önemli limanı pek çok medeniyetin etkisini hissedebileceğiniz Kıbrısı, Kuzey Kıbrıs Gezi Rehberi ile keşfe başlayın!

Kuzey Kıbrıs Gezi Rehberi

Antik kalıntılardan güzel kumsallara kadar Kuzey Kıbrıs’da görmek ve yapmak için inanılmaz şeyler vardır. Kuzey Kıbrıs’da adanın en güzel şehirlerinden Girne ve Gazimağusa bulunuyor. Kuzey Kıbrıs’ın başkenti Lefkoşa, adanın en önemli arkeolojik alanı Salamis,  Girne Dağları, yürüyüş cenneti sahili ve plajları…

 Lefkoşa

Kuzey Kıbrıs Gezi Rehberi

Kuzey Kıbrıs Gezi Rehberi

Lefkoşa Kıbrıs adasının orta kısmında, Kıbrıs’ın en kalabalık kentidir. Lefkoşa’da 1572 yılında Osmanlı Valisi tarafıdan yaptırılmış olan Büyük Han’ı görmeniz gerekir.2 katlı ve 68 odalı olan ve Osmanlı mimari eseridir.

Bu Osmanlı esintisini gördükten sonra hemen yakınında bulunan Luziyan Krallarının Kıbrıs kralı olarak taç giydiği St. Sophia Katedrali (Selimiye Camii)  görülmesi gereken yerler arasındadır.   Sophia Katedrali, Lüzinyanların adada egemenliklerini kurduktan sonra bir Latin katedrali inşa etmek istemleri nedeniyle, Paris’teki Notre Dame Katedrali örnek alınarak Gotik mimari tarzı ile inşa edilmiştir. Osmanlı, adayı fethiyle birlikte katedral camiye evrilmiştir..Sarayönü meydanının ortasında bulunan Venedik Sütunu da görülmesi gereken yerlerden biridir.

İngilizler tarafından bölgedeki bataklıkları yok etmek amacı ile  dikilmiş olan okatiptüs ağaçları şehrin çeşitli yerlerinde sürekli gözünüze çarpacak detaylar arasındadır.

Girne

Girne,  Kuzey Kıbrıs’ın tarihi ve doğal güzellikleri ile ünlü bir liman kentidir. Turistik tesisler oldukça yoğun bir şekilde dağılmıştır. Başlıca tarihî mekanlar, antik liman ve limana hakim konumdaki Girne Kalesi, Batık Gemi Müzesi, St Hilarion Kalesi ve Bellapais Manastırı Girne de gezilecek yerler arasındadır.

Bellapais Manastırı

Girne şegir merkezine yaklaşık bir 10 dakika mesafede bulunmaktadır. Manastır Girne Dağlarının eteklerinde bulunmaktadır. Bellapais Manastırı, Fransızca’da ‘’Barış Manastırı’’ anlamına gelmektedir. Ayrıca burada görev yapanların giydikleri beyaz giysilerinden dolayı Beyaz Manastır adıyla daanılmaktadır. Bellapais Manastırı Girne manzarasının keyfine varabileceğiniz bir seyir noktasıdır.

Manastırın ortasındaki avlunun dört yanını çevreleyen revaklar ve yemekhane Kral IV. Hugh yapılmıştır. Kıbrıs, Osmanlılar tarafından fethedilince manastır Kıbrıs Ortodoks Kilisesi’ne verilmiştir.

Girne Kalesi

Girne Kalesi, Kuzey Kıbrıs’ın Girne şehrinde bulunan, 7.yy’da, Arap-İslam akınlarına karşı kentin korunması için Bizanslılar tarafından yapılmış kaledir.

1100’lü yıllarda yapıldığı sanılan bir Bizans kilisesi kalenin içinde yer almaktadır. 1570 yılında Kıbrıs’ın Osmanlılar tarafından fethi sırasında şehit düşen Osmanlı Amirali Cezayirli Sadık Paşa’nın lahiti de kalede bulunmaktadır. Müzenin içerisinde Girne yakınlarında bulunan bir ticaret gemisi sergilenmektedir. Gemi Girne yakınlarında bir balıkçı tarafından keşfedilmiştir. Müzede bir yandan batıktan çıkarılan eserler sergilenirken bir taraftan da hazırlanan maketlerle zaman kapsülü içine binerek tarihi bir yolculuğa çıkıyorsunuz.

St. Hilarion Kalesi

Kuzey Kıbrıs Gezi Rehberi yazımızda Kuzey Kıbrısı keşfetmeniz için size bahsedeceğimiz bir diğer önemli nokta  Saint Hilarion Kalesi, Sent Hilaryon kalesi, Aziz Hilaryon kalesi, Beşparmak dağları üzerinde kurulan üç kaleden en batıda yer alanıdır. Arap akınlarından korunmak amacıyla yapılmıştır.

Gazimağusa

Gazimağusa, Kuzey Kıbrıs Gezi Rehberi denildiğinde bahsedilecek bir diğer önemli noktaVenedik surları ile çevrili, Kıbrıs adasının güneydoğu kıyısında bulunmaktadır. Kent Orta Çağ ambiyasnı ile oldukça büyüleyici olmasıyla öne çıkmaktadır.  Namık Kemal’in 38 ay boyunca sürgün edildiği zindan, Antik dönemde kurulan efsanevi Salamis Antik kenti, Hristiyanlık için önemli bir isim olan Kıbrıs Kilisesinin kurusucusu St. Barnabas’ın mezarı ve ona atfen yapılan manastır görülmesi gereken önemli yerler arasındadır.

Kıbrıs Ne Yenir Ne İçilir ?

Molehiya

Kuzey Kıbrıs Mutfağının kendine has  yemek, meze ve tatlı çeşitleri arasında en çok bilinenler; Kıbrısa özgü bir peynir olan hellim yemek; Molehiya, Kolokas, Pirohu,Hırsız Kebabı, Kabak Böreği öne çıkmaktadır. Ek olarak Şeftali kebabı, ceviz reçeli, fırında patetes, balık, fırında makarna da öne çıkan lezzetlerden..

Glapsides Plajı

Kuzey Kıbrıs’ın doğu bölümünde yer alan Glapsides, Gazimağusa yakın bulunmaktadır. Glapsides’in çevresinde kamp yapma imkânı da var.Oldukça dalgasız bir denize sahip olan plaj, mavinin huzurunu hissedebileceğiniz güzellikteki bir plaj.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Banner