Online Otobüs Bileti Almanın 7 Avantajı
Seyahat Fikirleri

Mardin Gezilecek Tarihi Yerler

Mardin gezilecek tarihi yerler, yazımızda sizlerle, tarih kokan şehirlerimizden biri olan Mardin’in en güzel, tarihi mekanlarını ziyaret edeceğiz.

Tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapmış olan Mardin gezilecek yerler açısından oldukça zengin bir kültür ve mekana sahiptir. Mardin evleri, camileri, medreseleri, kiliseleri, manastırları, müzeleri ve kaleleriyle ziyaretçilerine muhteşem güzellikte İslami mimariler ve diğer dinlere ait yapılar sunmaktadır. Ayrıca Mardin’in doğal güzellikleri de keyifle gezip, ziyaret edebileceğiniz yerler arasındadır.

Mardin isminin, kelime kökeni bakımından nereden geldiğine dair farklı görüşler bulunmaktadır. Mardin’in kelime kökenine göre adını, kimi kaynaklarca, 3. yüzyılda bu şehirde yaşamış, savaşçı bir topluluk olan Mardeler kaviminden, bazı kaynaklara göre ise, kaleler anlamında gelen Merdin‘den almıştır.

Mardin’de görülmesi gereken yerler dışında, tıpkı Mardin gibi içerisinde birçok tarihi yapı ve eser barındıran, Şanlıurfa, Ağrı, Adana ve Adıyaman şehirlerinin tarihi yerlerini de gezip görebilirsiniz.
mardin gezilecek tarihi yerler

mardin gezilecek tarihi yerler

En Güzel Mardin Gezilecek Tarihi Yerler

Mardin Evleri

Mardin gezilecek yerler arasında kendine has mimarisi ve özellikleriyle Mardin evleri oldukça ilgi görülen, beğenilen yapılar arasında yer almaktadır. Oldukça sağlam olan Mardin evleri, şehrin tarihini ve kültürünü gözler önüne sermektedir. Yaklaşık 4 metre yükseklikte ki duvarlarla etrafı çevrilmiş evler, birbirine çok yakın olmasına rağmen, uyumlu bir düzen içerisinde yer almaktadırlar.

Bölgede çok sayıda çıkarılan kalker taşı nedeniyle Mardin evleri bu taşlardan yapılmaktadır. Ayrıca sıcak iklimin de evlerin kalker taşlarından yapılmasında payı büyüktür.

mardin evleri

Mardin Kalesi

Mardin gezisi sırasında, Mardin’in tarihi kalesini ziyaret ederek, Mardin manzarasını keyifle izleyebilir ve kalenin hikayesine tanıklık edebilirsiniz. Diğer ismi Kartal Yuvası olan Mardin Kalesi, tarih boyunca Artuklu, Sümer, Babil, Asur, Pers, Abbasi, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerinde varlığını sürdürmüştür.

Eski yüzyıllarda, güneşe ve ateşe tapan Kral Şad Buhari, hastayken gelip kaldığı Mardin kalesinde iyileşince uzun yıllar buraya yerleşip, hayatına devam eder. Daha sonra Pers ve Babil’den asker ve sivil insanları bu kaleye getirtip burada yerleşim yeri yaptırır. Bir süre sonra veba hastalığının yaygınlaşmasıyla birlikte, kalede yaşayanlar hayatlarını kaybederler.

mardin kalesi

Mardin Müzesi

Antakya Patriği İgnatios Behnam Banni tarafından 1895 yılında patrikane olarak inşa ettirilen bu yapı, 2000 yılında yapılan bakım çalışmalarından sonra müze olarak hizmete açılmıştır.

3 katlı olan Mardin Müzesi, yörenin kültürel ve tarihini yansıtan eski dönemlere ait birçok eser barındırmaktadır. Asur, Pers, Urartu, Grek, Roma, Bizans, Artuklu, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerine ait, damga mühürler, tabletler, takılar, altın ve bakır sikkeler gibi birçok eser sergilenmektedir. Mardin gezisi ile bu muhteşem tarihi eserleri yakından görüp inceleyebilirsiniz.

mardin müzesi

Deyrulzafaran Manastırı

Mardin’in tarihi yapıları arasında yer alan Deyrulzafaran Manastırı, bir Süryani manastırı olma özelliğini taşımaktadır. İçinde Süryanice İncil ve kutsal taş bulunan manastırda, ayrıca 52 Süryani patriğinin mezarı da bulunmaktadır. Bu tarihi manastır, ismini bölgede yetişen zafaran çiçeklerinden almıştır.

Güneşe tapan Süryaniler tarafından güneş tapınağı olarak inşa ettirilen bu manastır, günümüzde ise kilise ve okul olarak hizmet vermektedir. Sergi alanlarınında bulunduğu bu manastırı, her gün 09:00-17:30 saatleri arasında ücretsiz olarak ziyaret edebilirsiniz.

deyrulzafaran manastırı

Mardin Ulu Cami

Mardin’in en eski ve en büyük camilerinden biri olan Mardin Ulu Cami, kapısında yazıldığına göre 1190 yılında yapılmıştır. İlk yapıldığı zamanlar iki minaresi bulunan caminin günümüzde tek minaresi kalmıştır. Deprem sırasında hasar görüp yıkıldığı tahmin edilmektedir. Minaresinin üzerinde, cennetle müjdelenmiş on sahabenin isimleri yazmaktadır.

Mardin Ulu Cami’nin en önemli özelliği ise, Hz. Muhammed’in sakalının sergilendiği, Sakal-ı Şerif bölümünün olmasıdır. Mardin turu yaparak manevi duygularınıza hitap edecek tarihi camiyi yakından görüp ibadetinizi yapabilirsiniz.

Ucuzagit sayfasını ziyaret ederek en ucuz Mardin otobüs bileti alıp, tarihi yerleri yerinde görüp inceleme fırsatını yakalayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Banner