Online Otobüs Bileti Almanın 7 Avantajı
Seyahat Fikirleri

Nemrut Dağı Milli Parkı Gezi Rehberi

Nemrut Dağı Milli Parkı, Adıyaman‘ın Kahta ilçesi yakınlarında yer alan Ankar dağları eteklerinde bulunan tarihi güzelliklere ev sahipliği yapan bir milli parktır.

Nemrut Dağı zirvesi, 2150 metre yüksekliğe sahip olup, Kommagene Kralı Antiochos’un tanrılara ve atalarına olan hürmet ve saygısını göstermek amacıyla yaptırdığı dev heykellere ev sahipliği yapmaktadır. Yaklaşık 10 metre yüksekliğe sahip, Nemrut Dağı heykelleri, gezilecek yerleri, gördüğü ilgi ve tarihi sebebiyle 1987 yılında Nemrut Dağı Dünya Miras Listesi içine girmeyi başarmıştır.

Kommagene Krallığına ait olan Nemrut Dağı üzerindeki heykeller, yaklaşık 10 ton ağırlıkları ile o dönem dağın tepesine nasıl çıkarılmış oldukları halen bilinmemektedir. Nemrut Dağı gezilecek yerler arasında tanrıça heykelleri oldukça ilgi çekmektedir.

Ayrıca Bitlis’in Tatvan ilçesi sınırlarında da Nemrut adında bir dağ bulunmaktadır. Nemrut Dağı Bitlis ilinde yer alan, uyuyan aktif bir yanardağ olup, jeologlar tarafından Türkiye’nin faaliyete geçme tehlikesi olan en riskli yanardağı olabileceğini belirtmişlerdir.

nemrut dağı milli parkı

nemrut dağı milli parkı

1881 yılında bölgede yol çalışması yapan yabancı bir  mühendis tarafından fark edilen bazı kalıntılar dikkat çekmiştir. Daha sonra Almanya’dan gelen mühendis ve bilim adamları ekipleriyle birlikte arkeolojik kazılar yaparak yer altından birçok eser bulmuşlardır. Kazı sırasında bulunan kitabeyi çözen Alman bilim adamı, kalıntıların Kommagene Krallığına ait heykel ve yapılar olduğunu anlamıştır. Bu kalıntıların Kommagene Kralı Antiochos tarafından yaptırıldığını keşfetmiştir.

Kazılarda ortaya çıkan taşınabilecek eser ve kalıntılar Adıyaman Müzesi‘ ne taşınmış, geri kalan diğer eserler ise Milli Park sınırları içerisinde koruma altına alınmıştır.

Nemrut Dağı kazılarında çıkan tanrıça heykellerinin, Kral I. Antiochos, Fortuna, Zeus, Apollo ve Heracles’e ait heykeller olduğu anlaşılmıştır. Nemrut Dağı özellikleri arasında belki de en ilginç olanı, bu tanrıça heykellerinin diziliş şeklinin hiyerotesyon olduğudur.

adıyaman nemrut dağı

Adıyaman’dan günübirlik Nemrut turu ile dağın zirvesine çıkarak hem tarihi kalıntıları görme şansını yakalayabilir hemde, akşam üzeri gidip Nemrut Dağı güneşin batışı manzarasının keyfini çıkarabilirsiniz. Aynı zamanda sabahın erken saatinde uyanmayı göze alabiliyorsanız Nemrut Dağı güneşin doğuşu size unutamayacağınız bir manzara sunacaktır. Ayrıca dağın zirvesine çıkarak birbirinden etkileyici Nemrut Dağı fotoğrafları çekebilirsiniz.

Nemrut Dağı Milli Parkı içerisinde, Nemrut Dağı Tümülüsü, Arsameia Ören Yeri, Cendere Köprüsü, Karakuş Tepe ve Yeni Kale kültürel ve tarihi eserler bulunmaktadır. Nemrut Dağı turları ile bu tarihi kalıntıları gözlemleyip tarihe daha yakından tanıklık edebilirsiniz. Adıyaman Nemrut Dağı gezisi sonrası dilerseniz bu tarihi şehrin sınır komşusu olan efsanevi balıklı gölü ile Şanlıurfa ilini de gezip başka tarihi ve doğal güzellikleri görebilirsiniz.

nemrut dağı güneşin batışı

Tarihi Nemrut Dağı Milli Parkı Gezilecek Yerler

Nemrut Dağı Tümülüsü

Ufak taşların yığılmasıyla birlikte oluşmuş tepeciklerin bulunduğu alanda Kommagene Kralı I. Antiochos’un kendi anıt mezarının dışında farklı tanrıçalara ait tarihi heykeller bulunmaktadır. Ayrıca bu tümülüsün etrafını saran kutsal alanlar da yapılmıştır. Mutlaka Nemrut Dağı gezisi sırasında görmeniz gereken bu tümülüs, doğu, batı ve kuzey teraslarla çevrilidir. Bu teraslarda yaklaşık 10 metre yüksekliğe sahip, sıra halinde dizilmiş heykeller, kabartmalar ve bazı yazıtlar bulunmaktadır. Heykeller arasında bir aslan ve kartal heykeli de vardır. Aslan yeryüzünde ki gücü, kartal ise gökyüzünde ki gücü temsil etmektedir.

nemrut dağı tümülüsü

Arsameia Ören Yeri

Kommagene Kralı Antiochos’un kitabelerinde geçen bilgiye göre, Kommagene’lerin atası olan Arsemez tarafından, eski Kahta Kalesinin karşısında kurulan krallığın idari merkezi ve aynı zamanda yazlık başkentidir. Arsameia Ören Yeri içerisinde, Kral Antiochos ve tanrıça Herakles’in tokalaşma anıtı, Grekçe yazıtı, Callinichos’un mezar tapınağı ve sarayı ile birçok heykel parçaları bulunmaktadır.

arsameia ören yeri

Yeni Kale

Kommagene Krallığı tarafından yapılan Yeni Kale, Adıyaman’ın Kocahisar köyü yakınlarında yer almaktadır. Roma ve Memlük döneminden sonra en son 1970’li yıllarda bir bölümü onarılan kalede, cami, çarşı, kitabeler, su yolları, zindan ve güvercinlik kalıntıları vardır. Nemrut Dağı turu ile bu tarihi yapı ve eserlere yakından bakabilirsiniz.

nemrut dağı yeni kale

Cendere Köprüsü

Kahta çayı üstünde kurulan Cendere Köprüsü, Karakuş tümülüsünün kuzeydoğu kısmında yer almaktadır. İki ana kayanın üzerinde 92 büyük kesme taştan yapılmış büyük bir kemer bulunmaktadır. Giriş ve çıkışlarında sütunlar bulunan köprünün, kitabelerden alınan bilgilere göre, Romalılar tarafından yapıldığı anlaşılmaktadır.

cendere köprüsü

Karakuş Tümülüsü

Adıyaman Nemrut Dağı giriş noktası olan Karakuş tümülüsü, milli parkın güneybatı kısmında yer almaktadır. Kommagene Kralı II. Mithradates tarafından annesi İsas için yaptırmış olduğu anıt mezar, sütün üzerinde kartal olduğu için Karakuş ismini almıştır. Zamanında doğu, batı ve güney yönlerinde dörder sütun varken, günümüzde ne yazık ki doğuda iki, güney ve batı kısımlarında bir adet sütun kalabilmiştir.

karakuş tümülüsü

Nemrut Dağı Ulaşım

Adıyaman’ın Kahta ilçesine şehirler arası otobüslerle gelerek Nemrut Dağı Milli Parkı’na çıkabilir ve civardaki diğer doğal güzellikleri ziyaret edebilirsiniz. Ucuzagit sayfasına girip en ucuz Kahta otobüs bileti alarak tarihi bir coğrafyaya adım atabilirsiniz.

 

 

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Banner