Online Otobüs Bileti Almanın 7 Avantajı
Seyahat Fikirleri

Palandöken Gezilecek En Güzel Yerler

Palandöken gezilecek en güzel yerler, yazısında muhteşem kayak merkezinin dışında Palandöken’in tarihi, turistik güzelliklerini de inceleyeceğiz.

Palandöken, Erzurum ilinin 21 ilçesinden biridir. Erzurum’a yaklaşık 10 dakikalık uzaklıkta yer alan turistik bir ilçe olan Palandöken, 2011 Üniversite Kış Oyunlarına ev sahipliği yapmıştır.

Palandöken turizm açısından oldukça önemli bir ilçe olarak göze çarpmaktadır. Palandöken dağı, yerli ve yabancı turistleri buraya çeken başlıca faktörlerden biridir. Palandöken kayak merkezi, her yıl çok sayıda turisti Palandöken kayak turu yapmak ve ilçenin diğer tarihi ve turistik yerlerini ziyaret etmeye teşvik etmektedir.

Palandöken mi Uludağ sorusunu soran birçok kişi için şunu söylemek doğru olur ki, iki ilçenin de kendine has güzellikleri, tarihi ve turistik yerlerinin yanı sıra birbirinden lezzetli yemekleri bulunmaktadır. Palandöken, Uludağ’a göre yaklaşık olarak 3185 metre yüksekliği ile daha yüksek bir dağdır. Bunun yanı sıra iki bölgede de kayak merkezleri, kayak otelleri, teleferik imkanları ve muhteşem doğaları vardır. Erzurum’un Cağ Kebabı‘na karşılık Bursa’nın İskender Kebabı bulunmaktadır. Ayrıca Uludağ, İstanbul’a yakınlığı ile oradan çok sayıda ziyaretçi çekerken, Palandöken’e ise Gürcistan, Rusya ve İran’dan çok sayıda turist gelmektedir.

palandöken gezilecek en güzel yerler

palandöken gezilecek en güzel yerler

Erzurum Palandöken Gezilecek En Güzel Yerler

Palandöken Kayak Merkezi

Türkiye kış turizminin önemli mekanlarından biri olan Palandöken dağı, yaklaşık olarak 3185 metre yüksekliğe sahiptir. Turistlerin kışın en uğrak adreslerinden biri olan Palandöken bembeyaz görüntüsüyle kendine hayran bırakmaktadır.

Türkiye’nin 12 kilometre ile en uzun kayak pistine sahip Palandöken’de kayak dışında snowboard ve buz pateni yapabilir, telesiyejlere binebilir, yamaç paraşütü, dağcılık, paintball gibi aktivitelerine katılabilir, gondol adı verilen büyük kapalı teleferikle, Palandöken dağının en yüksek tepesi olan Büyükejder Tepesi‘ne çıkarak burayı keyifle izleyebilirsiniz.

Muhteşem doğası ve birçok aktivite imkanın bulunduğu dağda, konaklama yapmak için Palandöken otelleri sizlere en kaliteli ve iyi hizmeti verecektir. İşte bazı Palandöken kayak otelleri şunlardır;

  • Dedeman Palandöken Hotel
  • Sway Hotels Palandöken
  • Polat Erzurum Resort Hotel
  • Palan Hotel
  • Dedeman Palandöken Ski Lodge Hotel
palandöken gezilecek en güzel yerler

palandöken gezilecek en güzel yerler

Tortum Şelalesi

Türkiye’nin en büyük şelalesi olan Tortum Şelalesi, 50 metre yüksekliğe ve 20 metre genişliğe sahiptir. 18. yüzyılın ortalarında, Balıklı köyünün batısında yer alan bir dağın heyelan nedeniyle Tortum Çayı‘nın önünü kapatmasıyla oluşan bir şelaledir.

Bu doğa harikası şelalede piknik alanları ve şelalenin altına inen merdivenlerin üzerinde izleme balkonu bulunmaktadır. Burada yapacağınız doğa yürüyüşleri ve pikniklerle şelalenin huzur verici sesi eşliğinde bu eşsiz tabiatın tadını çıkarabilirsiniz.

palandöken gezilecek en güzel yerler

palandöken gezilecek en güzel yerler

Yakutiye Medresesi

İlhanlı hükümdarı Olcaytu zamanında, 1310 yılında Emir Hoca Cemalettin Yakut tarafından yaptırılmıştır. Her yıl binlerce turist tarafından ziyaret edilen bu tarihi medrese, günümüze kadar çok iyi korunarak gelmeyi başarmıştır. Günümüzde, İslami Eserler Müzesi olarak hizmet veren bu müze, gelip tarihin bize getirdiği mirası yakından inceleyebileceğiniz bir mekandır.

palandöken gezilecek en güzel yerler

palandöken gezilecek en güzel yerler

Atatürk Müzesi

Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a çıkmadan önceki kaldığı konak, çok önemli tarihi kararların alındığı yer olarak çok önem taşımaktadır. Daha sonra müzeye çevrilen bu konakta, Atatürk ile ilgili çeşitli eşyalar ve eserler sergilenmektedir.

palandöken gezilecek en güzel yerler

palandöken gezilecek en güzel yerler

Rüstem Paşa Kervansarayı

16. yüzyılda Kanuni Sultan Süleyman’ın sadrazamı aynı zamanda damadı olan Rüstem Paşa tarafından Mimar Sinan’a yaptırılan bu kervansaray, Palandöken gezilecek yerler arasındadır. Rüstem Paşa Bedesteni ve Taş Han olarak da bilinen bu kervansaray, dikdörtgen bir avlunun çevresine sıralanmış odalardan oluşan iki katı tarihi bir yapıdır.

1970’li yıllarda restore edilerek, oltu taşı esnaflarının imalat ve satış yeri olarak hizmet vermektedir.

palandöken gezilecek en güzel yerler

palandöken gezilecek en güzel yerler

 

Ucuzagit sitesini ziyaret ederek sizlere sunmuş olduğu fırsatlardan yararlanıp en ucuz Erzurum otobüs bileti alarak bu tarihi ve turistik yerleri keyifle gezebilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Banner