Online Otobüs Bileti Almanın 7 Avantajı
Seyahat Fikirleri

Pera Müzesi Hakkında Bilgi

Pera Müzesi Hakkında Bilgi yazımızda Pera Müzesi bölümleri, Pera Müzesi sergileri, Pera Müzesi nasıl gidilir gibi pek çok konuda bilgiye ulaşabilirsiniz. Pera Müzesi’nde tarihi eserler, geleneksel sanatlar, önemli tablolar, manzara tabloları, duvar kağıtları ve modern sanatın büyüleyici karışımını görebilirsiniz..

Bir zamanlar mimar Achille Manoussos tarafından tasarlanan tarihi Hotel Bristol olan görkemli bir 19. yüzyıl binasındaki özel bir müze olan mükemmel Pera Müzesi Suna ve İnan Kıraç Vakfı tarafından kurulmuştur.

Pera Müzesi Bölümleri

İstanbul Pera Müzesi’nin üç daimi sergisi var:

1) Oryantalist Resim Sergisi

Suna ve İnan Kıraç Vakfı’nın, konusunda ülkemizin en zengin koleksiyonlarından biri olan Oryantalist Resim Koleksiyonu, 17. yüzyıldan 20. yüzyıl başlarına uzanan bir dönemde, Avrupalı ressamların özellikle Osmanlı dünyasını ve Türkiye coğrafyasını betimleyen eserlerinin yanı sıra, Osmanlı sanatçılarının bu dönemdeki karşılıklı etkileşimini yansıtan eserlerini de barındırmaktadır. İmparatorluğun son iki yüzyılından geniş bir görsel panorama sunan bu koleksiyonda Osman Hamdi Bey’in yapıtları ve ünlü “Kaplumbağa Terbiyecisi” tablosu da yer almaktadır.

2) Anadolu Ağırlık ve Ölçüleri

Bu şaşırtıcı ilgi çekici bölüm, Orta Anadolu’dan gelen binlerce ölçü aletinden oluşmaktadır.

Bugün sekiz binden fazla objeden oluşan bu dünya çapındaki koleksiyon, prehistorik çağlardan günümüze Anadolu’da kullanılagelmiş başlıca ağırlık ve ölçü aletlerini, arazi ölçümünden her türlü alışverişe, mimarlıktan kuyumculuğa, denizcilikten eczacılığa kadar çok çeşitli alanlardan her türlü ağırlık, uzunluk, hacim ölçüsünü bünyesinde barındıran ve bununla, gerek dönemler ve kültürlerarası sistem ilişkilerinin, gerekse dönüşümlerin ve sürekliliklerin izlenmesine olanak veren, çok değerli bir bilimsel kaynak niteliği taşımaktadır.

3) Kütahya Çini ve Seramikleri

Bu bölüm yetenekli çini ve seramik sanatçısı ile ünlü bir şehir olan Kütahya’nın çini ustalarını en iyi örneklerini görmek için bir şanstır. İçinde özel bir Türk kahvesi de içebilirsiniz.

Bugün bünyesinde çeşitli dönem ve türlerden 1000 civarında parçayı barındıran koleksiyon, Osmanlı kültürünün nispeten gölgede kalmış yaratıcılık alanını önemli örnekleriyle katetmekte ve özellikle 18. yüzyıldan 20. yüzyıla kadar uzanan bir zaman dilimi içinde Kütahya çini ve seramik sanatı gelişim çizgisinin, ayrıntılı bir biçimde izlenmesine olanak vermektedir.

Pera Müzesi Hakkında Bilgi

Pera Müzesi Hakkında Bilgi

İlk üç katta da geçici sergiler var. Bugüne kadarki en ünlü Pera Müzesi sergileri arasında, 2012 yılında Pera Müzesi Goya sergisi, 2014 yılında Pera Müzesi Andy Warhol fuarı ve Rembrandt, Joan Miro, Pablo Picasso, Fernando Botero, Frida Kahlo ve Diego Rivera gibi önemli sanatçıların eserleri yer almıştır.

Pera Müzesi, Suna ve İnan Kıraç Vakfı’na ait “Oryantalist Resim”, “Anadolu Ağırlık ve Ölçüleri” ve “Kütahya Çini ve Seramikleri” koleksiyonlarını ve bu koleksiyonların temsil ettiği değerleri; sergiler, yayıncılık ürünleri, sözlü etkinlikler, eğitim etkinlikleri ve bilimsel çalışmalar aracılığıyla kamuyla paylaşmakta, gelecek kuşaklara aktarmayı amaçlamaktadır.

Pera Müzesi’nde Neler Var?

pera cafe

Pera Café: ziyaretçiler için özel bir dinlenme ve iletişim mekânı. Salatalar, sandviçler, özel makarna çeşitleri ve nitelikli pastacılık ürünlerinin sunulduğu Pera Café’de müzede düzenlenen süreli sergilere paralel olarak, farklı dünya mutfakları temalarıyla özel menüler de hazırlanıyor.

Pera Café Salı – Cumartesi günleri 10:00 – 19:00 arası,
Cuma günleri  10:00 – 22:00 arası,
Pazar günleri de 12:00 – 18:00 arasında açıktır.
Pazartesi günleri kapalıdır.

Bir molaya ihtiyacınız varsa, Pera Müzesi Cafe ile içki ve pastanın keyfini çıkarabilirsiniz. Ayrıca sanat evi ve film festivali filmlerini Pera Film’in bir parçası olarak sergiliyor ve arada sırada müzik etkinlikleri ve panel tartışmaları düzenlenmektedir.

Pera Müzesi Giriş Ücreti

Pera Müzesi Hakkında Bilgi

Tam Bilet: 20 TL
İndirimli Bilet : 10 TL (12 yaş üstü öğrenciler, öğretim görevlileri, 60 yaş ve üstü)

Uzun Cuma: Pera Müzesi her Cuma 18:00 – 22:00 arası ücretsiz olarak ziyaret edilebilir.

Grup Bileti: 15 TL (10 kişi ve üstü)

Ücretsiz: Pera Müzesi Dostları, Genç Çarşamba (öğrenciler), engelliler ve her engelliye refakat eden bir kişi, 12 yaş ve altı çocuklar, ICOM kart sahipleri, MMKD üyeleri ve basın mensupları.

Müzekart+ sahipleri yılda bir defaya mahsus olmak üzere Pera Müzesi’ni ücretsiz olarak ziyaret edebilir, Artshop ve PeraCafé’de %15 indirimden faydalanabilirler.

Museum Pass sahipleri ise Pera Müzesi’ni %20 indirimli olarak ziyaret edebilir, Artshop ve PeraCafé’de %15 indirimden faydalanabilirler.

Pera Müzesi Ziyaret Saatleri

Ziyaret Saatleri
Salı – Cumartesi  10:00 – 19:00
Pazar                     12:00 – 18:00
Müze Pazartesi günleri kapalıdır.

Uzun Cuma
Pera Müzesi her Cuma 18:00 – 22:00 arası ücretsiz olarak ziyaret edilebilir.
Müze, Şeker ve Kurban bayramlarının birinci günüyle yılbaşı tatilinde kapalıdır.

Pera Müzesi’ne Nasıl gidilir?

Taksim meydanından uzaklaşarak İstiklal Caddesi üzerinde ilerleyin. Asmali Mescit Caddesi’ne doğru dönün. Bu yolda kavşak noktasına geldiğinizde sağa dönün ve ünlü Pera Palas İstanbul otelini geçin . Bu yoldan devam edin, hemen sağda Pera Müzesi’ni göreceksiniz.  Civarda gezebileceğiniz diğer yerleri içeren yazılarımız:

İstanbul Modern Sanat Müzesi Yazımızı okumak için tıklayınız

Sent Antuan Kilisesi yazımızı okumak için tıklayınız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Banner