Online Otobüs Bileti Almanın 7 Avantajı
Seyahat Fikirleri

Selçuk Gezilecek Yerler, Yapılacak Şeyler

Selçuk gezilecek yerler bakımından, denizinden çok tarihi yapıları ve mekanları ile ünlü bir ilçe olma özelliğini taşımaktadır.

Selçuk İzmir iline bağlı tarihi ve turistik bir ilçe olarak dikkat çekmektedir. İzmir Selçuk ilçesi, denize kıyısı olması ve tarihi yerleri kadar, özellikle yaz dönemlerinde turistik cazibe merkezi olarak tercih edilmesi de dikkat çekmektedir. Özellikle şehir merkezinde ve yakınlarında bulunan İzmir Selçuk otelleri, tatil amaçlı seyahat eden turistler için rahat bir konaklama ve ulaşım imkanları sunmaktadır.

İzmir Selçuk hava durumu, yaz aylarında ki sıcaklık seviyesi ile turizm amaçlı buraya gelen tatilciler için oldukça tercih edilebilir düzeydedir. Sıcak ve ılıman bir iklim görülen Selçuk ilçesinde, yaz aylarına oranla kış aylarında daha fazla yağış görülmektedir.

selçuk gezilecek yerler

selçuk gezilecek yerler

İzmir Selçuk arası yaklaşık olarak 70 kilometre mesafede olup, yerli ve yabancı turistler için bir yerden diğerine gitmek için oldukça idealdir. İzmir’in doğal güzelliklerini taşıyan Selçuk, aynı zamanda tarihi yerler açısından da oldukça aktif bir ilçedir. Selçuk’ta tarihi gezilecek yerler arasında, Efes Antik Kenti, Selçuk Kalesi, Meryem Ana Evi, Artemis Tapınağı ve daha birçok cami, müze gibi tarihi mekanlar da bulunmaktadır.

İzmir Selçuk gezilecek yerler arasında, turistler tarafından oldukça ilgi gösterilen Efes Antik Kenti bu ilçede yer alan en önemli tarihi mekanlardan biridir. Ayrıca Selçuk yakın yerler arasında bulunan Torbalı ilçesi, Selçuk’un hemen kuzey sınırında yer almaktadır. Selçuk-Torbalı arası yaklaşık 50 kilometre olmakta ve bu ilçe de turistlerin uğrak noktaları arasında yer almaktadır.

efes antik kenti

Selçuk’ta gezilecek yerler oldukça fazladır ve hemen hemen her yeri, kendine özgü tarihi ve doğal güzellikleri içinde taşımaktadır. Selçuk ilçe merkezine yaklaşık 8 kilometre uzaklıkta bulunan Şirince Köyü, bu ilçeye bağlı bir mahalledir. Şirince, şarabı, doğası, tarihi ve mimari evleri ile her yıl çok sayıda turist çekmektedir. Şirince gezilecek yerler arasında, Şirince şarap evleri ve Şirince köyü sokakları oldukça popüler ve ziyaret etmeniz gereken yerler arasındadır.

Kendine özgü tarihi ve doğal güzellikleri bulunan Selçuk ilçesi, her geçen yıl ağırladığı turist açısından da artış göstermektedir. Özellikle İzmir Selçuk belediyesi tarafından ayrılan bütçe kaynağı ile restore ve onarım isteyen yapılara gereken tüm bakım çalışmaları yapılmaktadır. Sosyal alanda da bir çok çalışma yürüten belediye, turistlerin neden buraya her sene daha da ilgi gösterdiğini açıklayıcı niteliktedir.

şirince köyü

İzmir Selçuk Gezilecek Yerler

Efes Antik Kenti

Selçuk gezilecek yerler arasında büyük çoğunluğun ilk tercih ettiği yer olan Efes Antik Kenti, Roma, Yunan ve Türk medeniyetlerine ait, anfi tiyatro, tapınak, kilise ve anıt mezarların bulunduğu bir antik kenttir.

İzmir şehir merkezine yaklaşık 70 kilometrelik bir uzaklıkta bulunan Efes Antik Kenti, yerli ve yabancı turistlerin yoğun ilgi gösterdiği bir yerdir.

2015 yılında Unesco Dünya Mirası Listesi‘ne girmeyi başarmış Efes Antik Kenti, içerisinde Artemis Tapınağı, Celsus Kütüphanesi, Efes Anfi Tiyatrosu ve Meryem Ana Evi gibi bir çok tarihi mekanı içerisinde barındırmaktadır.

artemis tapınağı

Selçuk Kalesi

Efes Antik Kenti’nin ilk yerleşim bölgesi olan Selçuk Kalesi, ilçenin en yüksek alanı olan Ayasuluk Tepesi üzerinde bulunmaktadır.

Bizans ve Osmanlı mimarisinin izlerini taşıyan kale duvarları, taşlar ve tuğlalarla örülerek yapılmıştır. Bu tarihi kale içinde sarnıçlar, cami ve kilise bulunmaktadır.

Selçuk gezi rehberi ile çıkacağınız Selçuk Kalesi, sizlere, tarihi kalenin ve içindeki yapıları görme fırsatı sunarken aynı zamanda ilçeyi kuş bakışı izlemenin tadını da sunacaktır.

selçuk kalesi

İsa Bey Camii

Türk mimarisi tarihinde Anadolu Beyliklerine ait en eski yapılardan biri olan İsa Bey Camii, 1375 tarihinde Aydınoğlu İsa Bey tarafından yaptırılmıştır.

Eski dönemlerde kervansaray olarak da kullanılan bu caminin, batı ve doğu taraflarında iki adet giriş kapısı bulunmaktadır. Batı yönünde ki duvarlar mermerle kaplı olup, diğer alanlar taştan yapılmıştır.

Kubbeleri, Selçuklu çinileriyle süslü olan İsa Bey Camii, 16. yüzyılda yaşanan depremler sonucu, iki minaresinden biri tamamen yıkılmışken diğer minarenin de şerefesi yukarıdan yıkılmıştır. Daha sonra ki dönemler de restorasyon çalışmaları yapılan camii, günümüzde tekrar ibadete açılmıştır.

isa bey camii

Çamlık Buharlı Lokomotif Müzesi

Selçuk’un Çamlık mahallesinde bulunan Çamlık Buharlı Lokomotif Müzesi, bir açık hava demiryolu müzesi olma özelliğini taşımaktadır. Avrupa ve Türkiye’nin en büyük demiryolu açık hava tren müzesi olan bu müze, içerisinde orjinal demiryolu hattı kullanılmıştır.

1991 yılında yapımına başlanılan müze 1997 yılında tamamlanmıştır. Müze içerisinde 33 adet buharlı lokomotif, 9 yolcu vagonu, 7 adet yük vagonunun yanı sıra demiryolları vinçler ve taşıyıcılar da bulunmaktadır.

Selçuk gezilecek yerler listenize çok rahat ekleyebileceğiniz Çamlık Demiryolu Müzesi, birbirinden güzel tarihi buharlı lokomotifleri yakından görüp, inceleme fırsatı sunacaktır.

çamlık buharlı lokomotifler müzesi

Selçuk Yapılacak Şeyler

  • Şirince köyüne gidip yöresel ürünlerden oluşan lezzetli bir kahvaltı yapabilirsiniz. Daha sonra Şirince köyünün tarihi yerleri gezebilir, ve yöresel Şirince şaraplarını tadabilirsiniz.
  • Pamucak plajına gidip, kumsallarda güneşlenebilir ve Ege denizinin tadını çıkarabilirsiniz.
  • Efes Antik Kenti’ne giderek içerisinde yer alan bir çok tarihi yapıyı yakından görebilirsiniz.
  • Selçuk’ta yer alan diğer tarihi ve doğal güzelliklere sahip mekanları gezebilirsiniz.
  • İzmir merkeze geçerek oradaki birbirinden güzel turistik yerleri ziyaret edebilirsiniz.
  • Selçuk ve çevresinde, yılda belli aylarda gerçekleştirilen festivallere katılabilirsiniz.
  • Ege mutfağının en lezzetli zeytinyağlı yemeklerini yerinde yiyerek, damağınızda unutulmaz tatlar bırakabilirsiniz.
Sizde ucuzagit sayfasına girip, size sunulan fırsatlardan yararlanıp en ucuz Selçuk otobüs bileti alarak, bu tarihi ilçeyi ziyaret edebilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Banner