Online Otobüs Bileti Almanın 7 Avantajı
Seyahat Fikirleri

Topkapı Sarayı Gezisi

Topkapı Sarayı gezisi ile Osmanlı Devletinin, 600 yıllık tarihinin yaklaşık olarak 400 yılını geçirdiği bu tarihi sarayı adım adım, gezerek tarihe tanıklık edebilirsiniz. Topkapı Sarayı gezisi, sizi diğer saraylara da gitmeye ikna edecek kadar etkileyici, estetik ve güzeldir.

İstanbul Sarayburnu’nda bulunan saray, Fatih Sultan Mehmet‘in emriyle yapımına başlanmış, 1478 yılında ise tamamen bitmiştir. Abdülmecit’in Dolmabahçe Sarayı’nı yaptırdığı zamana kadar bu sarayda saltanatlarını süren padişahlar daha sonra Dolmabahçe Sarayı‘na taşınmıştır. Yılda sadece birkaç kez taht merasime ve çeşitli törenlerde buraya gelmişlerdir.

1985 yılında UNESCO Dünya Mirasları Listesi’ne giren Topkapı Sarayı, her yıl çok sayıda yerli ve yabancı turisti ağırlamaktadır.

Topkapı Sarayı eserleri arasında yaklaşık olarak 300.000 parça, padişahlara ait özel eşyalar ve portreleri, silahlar, kılıçlar, gümüşler, porselenler, çeşitli eşyalar, imparatorluk hazinesi ve kutsal emanetler gibi birçok tarihi eser sergilenmektedir.

36 padişahtan, 25 tanesine ev sahipli yapan, Osmanlı mimarisinin izlerini taşıyan saray, 3 Nisan 1924 tarihinde Mustafa Kemal Atatürk‘ün emriyle hakla açık hale getirilmiş, daha sonra ufak onarımlar ve idari güvenlikler alınınca, 9 Ekim 1924 tarihinde müze yapılarak ziyaretçilere açılmıştır.

Topkapı Sarayı bölümleri, 4 avlu ve bir haremden oluşmaktadır. Ayrıca çeşitli yaptların maketlerinin sergilendiği Miniatürk Parkı‘nda tarihi Topkapı Sarayı’nın da yapılmış muhteşem maketini görebilirsiniz.

topkapı sarayı gezisi

Tarihi Topkapı Sarayı Gezisi Gezilecek Bölümler

Alay Meydanı

Bab-ı Humayun kapısından girilen ve Topkapı Sarayı avluları arasında en genişi olan bu avlu, halkın sadece belirli günlerde girebildiği ve devletle olan ilişkilerini yürüttüğü bir merkez konumundadır. Alay Meydanı aynı zamanda padişahların seferlere gidiş ve dönüşlerinde, Cuma Selamlığı törenlerinde, cülus dağıtmaların da kullanılan bir alan olarak bilinmektedir.

Topkapı Sarayı gezisi sırasında göreceğiniz, Alay meydanında bulunan hizmet yapıları arasında, Topkapı Sarayı Aya İrini Kilisesi, Darphane-i Amire ve altınyol bulunmaktadır. Bu yapılardan, depremlerden dolayı birçok kez restore edilen Aya İrini Kilisesi ve Darphane-i Amire’nin bir kısmı günümüze kadar ulaşmayı başarmıştır.

topkapı sarayı gezisi

topkapı sarayı gezisi

Birun

Babü’s-saade kapısı ile Enderun’a bağlanan Birun, sarayın dış kısmını oluşturmaktadır. Padişahların kendi işlerini yaptığı, bayramlaşma törenlerine katıldığı bölüm olarak bilinmektedir.

Sadrazam ve vezirlerin toplantı yaptığı Divan-ı Humayun, 2. avludaki Birun bölümünün en önemli eseri arasında yer almaktadır. Padişahların bazı toplantıları üst kısımdaki gizli pencereden dinlediği mecliste, aynı zamanda divanda konuşanların kaydını tutan görevlinin, bulunduğu başka bir oda da vardır.

Yeniçeri ağası, topçular, çaşnigirler, çavuşlar, seyisler ve çakırcılar gibi sarayın dış hizmetleri görevlerine bakan birçok görev adamı bu alanda bulunurlardı.

topkapı sarayı gezisi

topkapı sarayı gezisi

Enderun

Enderun ismiyle bilinen 3. avluda Has oda, Arz odası ve Kutsal Emanetler Dairesi bulunmaktadır. Padişahın özel hayatını geçirdiği bu alanda aynı zamanda ailelerinin isteği ile alınan Hristiyan çocukların, devşirilerek eğitim gördüğü saray okuludur.

3. avlunun girişinde bulunan Topkapı Sarayı Arz Odası, padişahların huzuruna kabul edilen misafirlerin ve yabancı elçilerin ağırlandığı, özel görüşme odasıdır.

Enderun’da, has oda, has odabaşı, kiler odası, hazine odası, silahtar, seferli odası ve çuhadar gibi hizmet odaları da bulunmaktadır.

topkapı sarayı gezisi

topkapı sarayı gezisi

Lale Bahçesi ve Köşkler

Lale bahçesi ve Sofa-i Hümayün adlı teraslardan oluşan 4. alanda, Revan Köşkü, Bağdat Köşkü, Sünnet odası, İftariye Kameriyesi, Sofa Cami ve Köşkü, Baş Lala Kulesi, Mecidiye Köşkü, Esvap odası bulunmaktadır.

Lale bahçelerinin bulunduğu bu büyük alanda tarihi sarayın, renkli yüzünü görebilirsiniz.

topkapı sarayı gezisi

topkapı sarayı gezisi

Harem

Osmanlı padişahlarının aile üyeleri ile birlikte yaşadığı alan olan Harem, Kanuni Sultan Süleyman döneminden itibaren Topkapı Sarayı’na taşınmaya başlanmıştır.

Topkapı Sarayı harem gezisi sırasında bu alanda bulunan, Valide Sultan Dairesi’ni, Hünkar Sofası’nı ve has odaları gezip görebilirsiniz.

topkapı sarayı gezisi

topkapı sarayı gezisi

Ulaşım

Topkapı Sarayı gezisi için, İstanbul’un Fatih ilçesinde bulunan Topkapı Sarayı’na Kabataş, Eminönü ve  Zeytinburnu yönlerine bağlı tramvay hatlarıyla ulaşabilirsiniz. Kadıköy ve Üsküdar ilçelerinden deniz yoluyla Eminönü’ne geçilip, daha sonra oradan tramvayla, Sultanahmet’de inip kısa mesafe yürüyerek saraya gidebilirsiniz.

Ziyaret Günleri Saatleri ve Ücretleri

Salı günleri dışında diğer tüm günler ziyarete açık olan Topkapı Sarayı Müzesi, 26 Ekim – 15 Nisan tarihleri arasında saat 09:00 – 16:45 arası, 15 Nisan – 26 Ekim tarihleri arasında ise saat 09:00 – 18:45 arsı ziyaretçilere açıktır.

Topkapı Sarayı giriş ücreti, genel ziyaret için 40 TL olup, Harem ve Zülüflü Baltacılar Koğuşu girişleri için ekstra 25 TL, Aya İrini Kilisesi için de ekstra 20 TL ücret alınmaktadır. 18 yaş altı çocuklar ve 65 yaş üstü yetişkinler ve engelli kişilere müze ücretsizdir.

Sizde bu tarihi Topkapı Sarayı Müzesi’ni görmek için ucuzagit sitesine girip, İstanbul otobüs bileti alarak bu tarihe tanıklık edebilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Banner