Online Otobüs Bileti Almanın 7 Avantajı
Seyahat Fikirleri

Üsküdar Gezilecek Yerler ve Yapılacak Şeyler

Üsküdar gezilecek yerler açısından, tarihten günümüze kadar gelmiş bir çok yapıyı, bünyesinde barındırarak bizlere sunmaktadır.

İstanbul boğazına kıyısı olan semt, Kadıköy, Ümraniye, Beykoz ve Ataşehir ile etrafı çevrilidir. Asya ve Avrupa yakalarını birbirine bağlayan Üsküdar, Kız Kulesi gibi muhteşem bir yapıya da ev sahipliği yapmaktadır. Aynı zamanda Kız Kulesi’nin minyatür halini, Miniatürk Parkı ziyareti gerçekleştirerek yakından görebilirsiniz.

İstanbul Üsküdar, Anadolu yakasında ki en önemli ilçeler arasında başı çekmektedir. Sahip olduğu geçmişten günümüze kadar gelen çok fazla sayıda başyapıt bulunmaktadır. Ayrıca Üsküdar vapur hatlarını kullanarak Üsküdar boğaz turu yapabilir, daha sonra Büyükada turu ile oranın tarihi yerlerini gezebilir, muhteşem atmosferinin tadını çıkarabilirsiniz.

üsküdar gezilecek yerler

üsküdar gezilecek yerler

Üsküdar belediyesi, semtte ki yeşil alanları koruma, çiçeklendirme çalışmaları ve park, bahçe onarımları ile spor alanları yaratarak bu tarihi ilçeye daha fazla geliştirmektedirler.

Semtte aynı zamanda, İstanbul Ticaret Üniversitesi, İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi, İstanbul Şehir Üniversitesi ve Üsküdar Üniversitesi olmak üzere 4 adet üniversite bulunmaktadır.

Bizans döneminde adı Altın Şehir olan Üsküdar’ın, diğer bir adı ise Evliya Çelebi tarafından verilen Eski Dar ismidir.

Tarihte bir çok uygarlığın egemenliği altına giren Üsküdar, Selçuklular döneminde Türklere kapılarını açmış daha sonra Osmanlı Devleti ile en zengin dönemine ulaşmıştır. Osmanlı döneminde Üsküdar’a bir çok tarihi ve kültürel yapılar yapılmıştır. Bunlar arasında, camiler, medreseler, hanlar, hamamlar, külliyeler, çeşmeler yer almaktadır.

Üsküdar gezilecek yerler arasında, Kız Kulesi, Üsküdar sahil, Çamlıca Tepesi, Mihrimah Sultan Cami, Fethi Paşa Korusu ve Beylerbeyi Sarayı gibi birbirinden muhteşem yerler bulunmaktadır. Ayrıca fotoğraf çekmeyi sevenler için, Üsküdar, İstanbul’da fotoğraf çekilecek muhteşem yerler arasında yer almaktadır. Dilerseniz bu tarihi semte giderek birbirinden güzel fotoğraf kareleri yakalayabilirsiniz.

üsküdar belediyesi

Altın Şehir Üsküdar Gezilecek Yerler

Kız Kulesi

Üsküdar turistik yerler arasında belki de ilk sırada yer alan Kız Kulesi, karaya yaklaşık olarak 180 metrelik uzaklıkla konumlandırılmıştır. Bir dönem deniz feneri olarak da kullanılan bu eşsiz kuleyi kıyada bulunan motorlarla ziyaret ederek Üsküdar kahvaltı fırsatını ve muhteşem boğaz manzarasını görme şansını yakalayabilirsiniz. Gün doğumu ve gün batımını izleyebileceğiniz kule sizleri kendine hayran bırakacak.

Günümüzde restoran ve hediyelik eşya satan dükkanların bulunduğu bir mekana dönüştürülen Kız Kulesi’nin ne zaman kim tarafından yaptırıldığı bilinmemektedir. Fakat Kız Kulesi ile ilgili bazı efsaneler bulunmaktadır. Bunlardan biri; Doğu Roma İmparatoru’nun rüyasında kızının yılan ısırması sonucu öldüğünü gördüğü için, kızını korumak amaçlı, denizin tam ortasına bu kuleyi yaptırdığı söylenmektedir.

kız kulesi

Çamlıca Tepesi

Büyük Çamlıca Tepesi ve Küçük Çamlıca Tepesi olmak üzere iki adet tepeden oluşan Çamlıca Tepesi, 262 ve 228 metre yüksekliklere sahiptir. Birçok şair ve edebiyatçının eserlerinde bahsettiği Çamlıca Tepesi, yenileme çalışmaları yapılıp bittikten sonra halkın kullanımına açılmıştır.

Üsküdar Çamlıca, muhteşem İstanbul boğazı manzarası ile bünyesine birçok ziyaretçi çekmektedir. Üsküdar yemek yiyebileceğiniz muhteşem manzara imkanı sunan restoran ve cafeleri de bünyesinde barındırmaktadır. Aynı zamanda yemyeşil doğa içinde rengarenk çiçekler eşliğinde yürüyüş parkurlarında dolaşabilir, piknik alanlarında güzel vakit geçirebilirsiniz.

çamlıca tepesi

Mihrimah Sultan Cami

Kanuni Sultan Süleyman‘ın Hürrem Sultan’dan olan kızı Mihrimah Sultan adına yaptırdığı bu cami, Üsküdar’ın en önemli camileri arasında yer almaktadır. Mimar Sinan tarafından yapılan bu cami aynı zamanda külliye özelliği de taşımaktadır. İçerisinde, türbe, medrese, kervansaray, han, imaret ve mektep bölümleri de olan cami, Mimar Sinan’ın erken dönem eserleri arasında yer almaktadır.

İsminin anlamı ay ve güneş olan Mihrimah Sultan, gece ve gündüzün eşit olduğu 21 Mart tarihinde doğmuştur. Mimar Sinan tarafından aynı cami, Edirnekapıya da yapılmıştır. Bu camilerde, sabah ayın, akşam ise güneşin batışı izlenebilmektedir.

Üsküdar cami ve tarihi mekan açısından oldukça zengin bir semttir. Dilediğiniz zaman buraya gelerek bu yerleri gezip görebilirsiniz.

mihrimah sultan cami

Fethi Paşa Korusu

Adını 19. yüzyılda yaşamış Osmanlı devlet adamı olan Ahmed Fethi Paşa’dan alan bu koru, Üsküdar’ın boğaz manzaraları mekanlarından biri olarak dikkat çekmektedir.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından satın alınıp restore edildikten sonra sosyal tesis olarak halkın hizmetine açılmıştır. İçerisinde içkisiz restoran ve cafelerin yanı sıra koşu parkuru da bulunmaktadır.

Üsküdar’a giderken mutlaka Fethi Paşa Korusu‘na uğrayıp yeşil doğası ve deniz manzarası eşliğinde muhteşem yemeklerin tadına bakmalısınız.

fethi paşa korusu

Beylerbeyi Sarayı

Osmanlı Padişahı Sultan Abdülaziz tarafından 1861 yılında mimar Salkis Balyan’a yaptırdığı Beylerbeyi Sarayı, Osmanlının son dönemlerinde yazlık olarak kullanılmıştır.

Üsküdar’da gezilecek yerler arasında yer alan bu sarayın bahçesinde manzara eşliğinde kahvaltı yapabilir, tarihi sarayın içini gezerek her yeri detaylı bir şekilde inceleyebilirsiniz. Mermer işçiliği sayesinde yaz aylarında sarayın içi oldukça serin olabilmektedir.

Beylerbeyi Sarayı’nın içinde, Sarı Köşk, Mermer Köşk ve Ahır Köşk ile iki küçük deniz köşkü de bulunmaktadır. Sarayı pazartesi ve perşembe günleri hariç diğer tüm günler, 09:00-17:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

beylerbeyi sarayı

Üsküdar’da Ne Yenilir?

Tarihi Üsküdar ilçesinde kahvaltı ve akşam yemeği için bir çok seçeneğiniz bulunmaktadır. İster tarihi saray bahçelerinde boğaz manzaraları eşliğinde kahvaltılar yapabilirsiniz, isterseniz sahilde denize karşı enfes balık ekmek satan yerlerde karnınızı doyurabilirsiniz. Ayrıca birbirinden güzel cafeler de çayınızı yudumlayıp sohbet edebilirsiniz.

İşte tavsiye edebileceğimiz bazı restoran ve cafeler şu şekildedir;

  • Dilruba Restaurant
  • İmren Lokantası
  • Katibim Restaurant
  • Kuleli Yakamoz Restaurant
  • Çömlek Kurufasulye Çamlıca
  • Bridge Restaurant
  • Tarihi Çınaraltı Aile Çay Bahçesi

dilruba restaurant

Üsküdar Ulaşım

Avrupa yakasından Üsküdar’a ulaşım için Beşiktaş, Karaköy, Kabataş ve Eminönü vapur hatlarını kullanarak deniz üzerinden ulaşabilirler.

Anadolu yakasından gelenler ise, Kadıköy’e gelip oradan direk olarak Üsküdar’a giden otobüs hatlarını kullanabilirler. Ayrıca metro hatlarını kullanarak da belli hatlar üzerinden aktarma yapıp Marmaray‘a geçip oradan Üsküdar’a gelebilirler.

Ucuzagit sayfasından sizlere sunulan fırsatlardan yararlanıp en ucuz Üsküdar otobüs bileti ile bu tarihi ilçeyi yakından görüp doya doya gezebilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Banner