Online Otobüs Bileti Almanın 7 Avantajı
Doğa

Yukarı Kavrun Yaylası

Yeşil çayırların her tarafı kapladığı Yukarı Kavrun Yaylası, tek katlı ahşap evlerin olduğu ve bu evlerde sadece bölgenin yerel halkının yaşadığı,  tam ortasından çok güzel bir derenin geçtiği ve Kaçkar Dağlar’ından gelen soğuk suların akmış olduğu, bir anda bastıran sis ile manzaranın inanılmaz güzelleştiği yerdir.

Yukarı Kavrun Yaylası Hakkında

yukarı kavrun yaylası

Yukarı Kavrun Yaylası

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yukarı Kavrun Yaylası Kaçkar Dağına tırmanırken en yukarıda olan 25-30 nüfuslu,  2350 m. rakıma sahip olan bir yayladır. Burada kamp çadırınızı kurabileceğiniz oldukça geniş alanlar bulunmakta, oldukça sınırlı küçük pansiyonlardan izin alarak da pansiyonların bahçesine çadırınızı kurabilirsiniz. Yukarı Kavron denildiğinde şaşırmayın çünkü yörede Kavrun Yaylası, Kavron olarak anılmaktadır. Rize’nin inanılmaz güzellikteki coğrafyasının keyfini çıkarmak için şahane bir noktadır; Yukarı Kavrun.

Yukarı Kavrun Yaylası Nerede?

Yukarı Kavrun Yaylası, Rize’in Çamlıhemşin ilçesine bağlı bulunmaktadır.

Kaçkar Dağları’na tırmanmak isteyen pek çok maceracı dağcı tarafından oldukça fazla tercih edilen yayla Çamlıhemşin gezinizde Ayder Yaylası’ndan sonraki gezi rotanız olarak tercih edeceğiniz yerler arasındadır.

Yukarı Kavrun Yaylası’nda Ne Yapılır ? 

Türkiye’de Yukarı Kavrun gibi başka bir yer yok diyebiliriz. Yukarı Kavrun Yaylası’nda çektiğiniz bir fotoğrafı üstünde etiketi olmadan size Norveç olarak gösterseler inanırsınız veya Kanada olarak gösterseler yine inanırsınız çünkü Kavrun Yaylası oldukça farklı bir manzara sunuyor.

Fotoğraf makinenizi kesinlikle yanınıza almanızı öneririz.

Kavrun Yaylası’nın sizlere sunduğu görsel şöleni ölümsüzleştirin. İnanın fotoğraf  makinenizi elinizden bırakmak istemeyeceksiniz.

Kaçkar Dağlar’ında bulunan Buzul Göllerini Keşfe Çıkın.

Kavrun’dan yürüyerek yaklaşık 2.5 saate ulaşabileceğiniz Buzul Gölleri keşfi size farklı bir deneyim yaşatacaktır. Bunun için öğle vakti yola çıkmak doğru bir adım olacaktır. Yukarı Kavrun Yaylası hava durumu trekking açısından oldukça önemlidir bölgeyi bilmediğinizden dolayı bastıran sis ve kapalı gökyüzü sebebiyle yürüyüş sizi zorlayabilir. Bölgede size çevreyi gezdirecek rehberler bulunmaktadır. Dilerseniz rehber eşliğinde de yürüyüşünüzü gerçekleştirebilirsiniz.

Üç günlüğüne de olsa Yukarı Kavrunlu olun, Kavrun’u yaşayın.

Buradaki yerel halk para kazanmaktan ziyade işlerini hayat biçimi olarak benimsemişler buraya geldiğiniz andan dönüşünüze kadar onların sıcaklığını hep hissediyorsunuz.

Yukarı Kavrun Yaylası Konaklama

Yukarı Kavrun pansiyon açısından oldukça sınırlı. Müftüoğlu Pansiyon konaklama için önerilebilir, Mustafa Müftüoğlu’nun çocuklarıyla birlikte işlettiği küçük bir pansiyon doğanın huzurunu sonuna kadar hissedebileceğiniz güzellikte bir manzaraya sahip. Eğer Yukarı Kavrun kamp düşüncesiyle geldiyseniz pansiyonlardan izin alıp bahçelerine çadır kurmanız da mümkün.

Yukarı Kavrun Ulaşım 

Yukarı Kavron Yaylası’na en ekonomik yoldan ulaşmak için Biletim’in sizlere sunduğu otobüs biletinden faydalabilirsiniz;https://www.ucuzagit.com/camlihemsin-otobus-bileti/ 

Yukarı Kavrun Yaylası’na ulaşmak Çamlıhemşin üzerinden sağlanmaktadır. Çamlıhemşin’de bulunan Ayder’e ulaşıp oradan dolmuşa binerek Kavron’a ulaşabilirsiniz veya Trabzon’a uçakla ulaşım sağlayabilir, havaalanından kalkan dolmuşlar ile Rize’nin Pazar ilçesine gelebilir, buradan 30 dk da bir kalkan Ayder dolmuşlarına binerek Ayder’e ulaşabilirsiniz. Ayder Yaylası’ndan Minibüslerle Yukarı Kavrun Yaylası’na ulaşmanız mümkündür.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Banner