Lütfen bekleyiniz..

Bünyan Otobüs Bileti

Bünyan Seferi Yapan Firmalar
Bünyan Hakkında

En Ucuz Bünyan Otobüs Bileti

Bünyan otobüs bileti satan firmalar Bünyan otobüs bilet fiyatları Bünyan otobüs seferleri hakkında tüm bilgileri, ucuzagit.com aracılığı ile öğrenebilir ve online otobüs biletinizi güvenle satın alabilirsiniz.

Bünyan tarihinin çok eski olduğuna dair bulgular ilçe yakınlarındaki köylerdeki bulunan mağara ve kalıntılardan anlaşılmaktadır. MÖ 4000-1200 yıllarından Hititlere kaynaklandığı anlaşılmaktadır. İran, Asur ve Roma kültürlerini yaşamış Anadolu Selçuklu Devleti tarihinde Türkleşmiştir. Bölge 1515 tarihinde Yavuz Sultan Selim tarafından Osmanlı Devleti topraklarına katıldı.

Eskiden adı Sarımsaklı olan ilçe, 1895 senesinde Sivas ilinin Pınarbaşı (Aziziye) kazasından çıkartıldı ve Bünyan-ı Hamid ismini kazanarak ilçe oldu. Bu isim "Hamid´in Yapısı" manasına gelmektedir. 1908 senesinde Meşrutiyet´in ilanı sonucu Osmanlı Padişahı II. Abdülhamid´in tahttan düşürülmesi ile Hamid adı kaldırıldı ve ismi Bünyan olarak devam etti. 1912 yılında Sivas şehrinden ayrılarak Kayseri iline bağlandı. 


Bünyan Gezilmesi Gereken Yerler

Bölgedeki tarihi güzellikler Hititler ve Selçuklular zamanından kalmıştır. Bu yerleden bazıları Büyük Bürüngüz köyündeki Daniş Ali Bey Camii ve Cami-i Kebir mahallesini Bünyan Ulu Camii, Kayabaşı Mağaraları ayrıca Samağır köyündeki Abdurrahman Gazi Türbesi ve mağaralar, Şammaspir Kilisesi ve Karakaya kasabasındaki Seyit Halil Türbesi, Yenice bölgesindeki Papaz Çeşmesi, Sultanhanı yerinde Sultan Hanı ve Karadayı yerinde Karatay Hanı´dır. Bünyan Otobüs Bileti alarak en kısa zamanda seyahat edip bu güzel bölgeyi görmelisiniz.

 

 

 

 

 

En Çok Tercih Edilen Bünyan Rotaları

Kıyasla, Ucuzagit, Puan kazan!

Facebook İnstagram Twitter Google plus
Yukarı Çık