Lütfen bekleyiniz..

Çüngüş Otobüs Bileti

Çüngüş Seferi Yapan Firmalar
Çüngüş Hakkında

En Ucuz Çüngüş  Otobüs Bileti

Çüngüş  otobüs bileti satan firmalar Çüngüş  otobüs bilet fiyatları Çüngüş  otobüs seferleri hakkında tüm bilgileri, ucuzagit.com aracılığı ile öğrenebilir ve online otobüs biletinizi güvenle satın alabilirsiniz

Çüngüş, Diyarbakır’ın bir ilçesidir. Akarsuları Fırat Nehri, Çüngüş Çayı ve Medya Çayı’dır. Fırat Nehri üzerinde Karakaya Barajı bulunur ve baraj Çüngüş ilçesinin önemli yapılarından biridir. Osmanlı İmparatorluğu zamanında halkının büyük çoğunluğu Ermeniler olan ilçede halen Ermenilere dair izler bulmak mümkündür. İpek yolu üzerinde bulunduğu dönemde coğrafi olarak öneme sahip olan ilçe, ipek yolunun değişmesi sonucunda eski önemini kaybetmiş, bu da ekonomik olarak ilçeyi kötü etkileyip dışarıya göç vermesine sebep olmuştur. Çüngüş’ün kelime anlamının “çoban aldatan kuş" olduğu düşünülmektedir. 

Çüngüş ilçesi, Diyarbakır il merkezine 112 kilometre uzaklıktadır. İlçenin komşuları Çermik ilçesi, Malatya ilinin Pütürge ilçesi, Elazığ ilinin Sivrice ilçesi ve Adıyaman ilinin Gerger ilçesidir. Çüngüş’e Diyarbakır Elazığ yolunu kullanarak ya da en kolay Çüngüş otobüs bileti satın alarak gitmeniz mümkündür. 


Çüngüş Gezilecek Yerler

Çüngüş ilçesi turistik olarak çok da cazibe merkezi bir yer olmasa da sahip olduğu tarihi ve tarihinden sahip olduğu birtakım kültürel izler sebebiyle görülmeye değer yerlerdendir. Buraya geldiğinizde Ermenilerden kalma kilise kalıntılarını görmeniz mümkündür. 

 

En Çok Tercih Edilen Çüngüş Rotaları

Kıyasla, Ucuzagit, Puan kazan!

Facebook İnstagram Twitter Google plus
Yukarı Çık