Lütfen bekleyiniz..

Dargeçit Otobüs Bileti

Dargeçit Seferi Yapan Firmalar
Dargeçit Hakkında

Dargeçit otobüs bileti satan firmalar Dargeçit otobüs bilet fiyatları Dargeçit otobüs seferleri hakkında tüm bilgileri, ucuzagit.com aracılığı ile öğrenebilir ve online otobüs biletinizi güvenle satın alabilirsiniz.

Dargeçit Tarihi
Tarihi çok eskilere dayanan Dargeçit´in bilinen eski meskûnlarının burada yaşayan Süryaniler, Ermeniler ve Kürtler olduğu biliniyor. Milattan sonra 4. yüzyılda Samanilerin iktidarı döneminde Dargeçit ve yöresi Hristiyanlıkla tanışır. O dönemde Hristiyanlaşan kesim yalnızca yörede yaşayan Süryanilerdir. Kürtler ise o tarihte çoğunlukla Zerdüşt inancına mensupturlar. Arapların bölgeye gelmesiyle Kürtler İslam dinine geçerler. Çok dinli bir yer olan Dargeçit Müslüman, Hristiyan(Ortodoks ve Katolik) ve Yezidileri barındırmıştır. I. Dünya Savaşından sonra ekonomik bunalıma girdi. Bazı Süryaniler daha rahat bir yaşam sürmek için Avrupa ülkelerine göç ederler. Göçler sonucu Dargeçit nüfusu azalmıştır. Dargeçit ilçesi 1987 yılında Midyat ilçesinden ayrılarak ilçe olmuştur. 

Mezopotamya´nın yani Dicle ve Fırat arasındaki bölgenin insanlık tarihinin ve medeniyetinin başladığı yer olduğunu dikkate alırsak, Dargeçit´in tarihinin ne kadar eskilere dayandığını anlayabiliriz. Dargeçit´e ilk yerleşenlerin Mardokeliler diye bilinen bir aile olduğu rivayet ediliyor. Kesin olarak hangi tarihte olduğu bilinmemekle beraber Süryani bir ailenin şehri kurduğu söyleniyor. Zamanla aldığı göçlerle büyüyen Dargeçit 1900´lerin basında beş yüz ailenin yasadığı bir şehir oluyor. 


En Çok Tercih Edilen Dargeçit Rotaları

Kıyasla, Ucuzagit, Puan kazan!

Facebook İnstagram Twitter Google plus
Yukarı Çık