Ereğli Otobüs Bileti

Ereğli Seferi Yapan Firmalar
Ereğli Hakkında

En Ucuz Ereğli  Otobüs Bileti

Ereğli  otobüs bileti satan firmalar Ereğli  otobüs bilet fiyatları Ereğli  otobüs seferleri hakkında tüm bilgileri, ucuzagit.com aracılığı ile öğrenebilir ve online otobüs biletinizi güvenle satın alabilirsiniz

Konya´nın güneydoğusunda konuşlanan Ereğli´nin Karaman, Aksaray, Mersin ve Niğde´ye sınırı bulunmaktadır. Konya şehir merkezine yaklaşık 150 km uzaklıkta yer alır. Ereğli ilçesi ismini Bizans İmparatoru Herakliyüs´tan almıştır. Herakliyüs isminin  Yunan mitoloji sözlüklerinde kahraman Herakles´ten geldiği düşünülmektedir. Araştırmacıların verdiği bilgilere göre bu isim zamanla Türkçeye uyum sağlayarak ´´Ereğli´´ hâline gelmiştir. Evliya Çelebi, Seyahatnamaesinde Ereğli´ye uzun bir yer vermiş, bölgenin çamurunun yaralı askerlerine iyi geldiğini ve onlara şifa olduğunu öne sürerek bundan dolayı ilçeye Erkli (Ereğli) dendiğini iddia etmiştir.

Mühim bir ilçe olan Ereğli, tarihin hemen bütün bölümlerinde pek çok uygarlığın birleşme noktası olma işlevini görmüştür. Karamanoğulları Beyliği Ereğli´yi bir süreliğine başkent olarak kullanmışlardır. Bilindiği gibi ilçe, Fatih döneminde fethedilerek Osmanlı topraklarına katılmıştır. Bir hayli gelişmiş bir ilçe olan Ereğli yaklaşık 140 bin kişilik bir nüfusa sahiptir. Bölgede pek çok lise, anaokulu ve özel okul faaliyet göstermektedir. 

 

 

Kıyasla, Ucuzagit, Puan kazan!

Facebook İnstagram Twitter Google plus
Yukarı Çık