Yardım Kayıt Ol Oturum Aç

İstanbul Anadolu - Ağrı Otobüs Bileti

 

7/24 Müşteri Desteği
Güvenli Ödeme
3 Adımda Bilet Al
Extra Komisyon Yok
Kesintisiz İade
290’dan Fazla Firma

Popüler İstanbul Anadolu - Ağrı Seferleri

Ağrı Kalkışlı Popüler Varış Noktaları

Ağrı Hakkında

Ağrı otobüs bileti satan firmalar, Ağrı otobüs bilet fiyatları, Ağrı otobüs seferleri hakkında tüm bilgileri, ucuzagit.com aracılığı ile öğrenebilir ve online otobüs biletinizi güvenle satın alabilirsiniz.

Ağrı Tarihi
Önceleri Karakilise, Ararat ve Karaköse olarak adlandırılan ve sonunda Ağrı Dağı'yla ilişkilendirilerek Ağrı ismiyle anılmaya başlanan merkez ilçede çok sert karasal iklim görülür. Kışları yoğun bir şekilde kar yağışı alan bölgede hava sıcaklıkları -45 derece dolaylarına kadar düşebilmektedir. Bin 650 m yüksekliğinde rakımı olan Ağrı aynı zamanda Türkiye'nin doğu sınırını oluşturan illerden biridir. Bölgede fazla ormanlık alan bulunmaz. Ağrı, Doğu Anadolu bölgesinin gözde turistik yerlerindendir. Gerek kültürel ve tarihi dokusundaki zengin yapıyla gerekse de doğal güzellikleriyle bu konuda haklı bir başarı elde etmiştir. Özellikle yaz mevsiminde dağcılık ve kışları kayak turizmi için tercih edilir. Bunun yanı sıra birçok eski yapıya da ev sahipliği eden Ağrı; müzeleri, camileri ve kiliseleri ile kültür turizmi açısından da dikkat çeken bir konumdadır. Ağrı küçük bir şehir olmasına rağmen her aradığınızı bulmakta zorluk çekmeyip, istediğiniz yeri de kolaylıkla bulabilir ve ziyaret edebilirsiniz.

Ağrı Gezilecek Yerler
İshak Paşa Sarayı: İshak Paşa ve oğlu Mehmet paşa zamanında yapımı 1784 tarihinde tamamlanan bu saray Topkapı Sarayından sonra Türkiyen'nin en büyük yapısıdır. İlçesi olan Doğubayazıt'tadır ve turistlik açıdan en çok ilgili İshak paşa sarayı çekmektedir. Bir Rivayete göre ağrıya gelip de İshak paşa sarayına uğramadan dönen, gelip onu görmeden ölmezmiş. bu öylesine bir söylenti, gerçeklik payı kesin değildir.

Meya (Günbuldü) Mağarası: Ağrı'nın Diyadin ilçesinin Günbuldu Meya köyünde bulunan bu mağarada, bazı odaların kapı ve penceresinin önünde balkonu bulunmakta. Kayalarla oyulmuş olup içerisindeki tapınak ve ibadethanelerde değişik inanç ve buna benzer şeylerin izleri görülüyor.

Buz Mağarası: Küçük ağrı dağı diyeceğim ama bilmeyenler için biraz abes kaçmış gibi görünecek. 2 adet ağrı dağı vardır ve küçük ve büyük olarak sınıflandırılmıştır. Buz mağarasının da bulunduğu yer küçük ağrı dağının eteklerinde bulunan hallaç köyünün yaklaşık 3 kilometre uzaklığındadır.

Urartu Kalesi: Doğubayazıt'ın 5 km. doğusunda, Eski Beyazıt'ın kuzeydoğusundaki Belleburç denilen yerde bulunmaktadır. Kayalıklar üzerindeki bu kalenin yapım tarihi bilinmemektedir. Büyük olasılıkla kale Urartular döneminden kalmıştır. Günümüze oldukça harap bir durumda gelen kalenin içerisinde Urartu mezarları ile Antik Çağlardan kalma mimari kalıntılar bulunmaktadır.

Ağrı Dağı: Türkiye´nin En yüksek dağı olan ve Nuh'un gemisinin de karaya oturduğu denilen dağ Ağrı dağıdır. Ayrıca Kutsal Kitaplarda da Adı zikredilmiştir. Ararat, Kuh-i Nuh, Cebel ül Haris Zirvesindeki kar 4 mevsim boyunca erimemektedir.

 

Mobil Uygulamamızı Ücretsiz İndirin

Ucuzagit farkıyla en uygun otobüs biletini kolayca bulun! Enuygun seyahat ve otobüs bileti uygulaması, yüzlerce farklı otobüs firmasının otobüs seferlerini incelemenize, karşılaştırmanıza ve kredi kartınızla kolayca satın almanıza olanak sağlar.
googleplay appstore
ucuzagit app
Telif Hakkı © 2020 Ucuzagit, Tüm hakları saklıdır.