Adıyaman - Diyarbakır Otobüs Bileti Ara

Adıyaman Hakkında

En Ucuz Adıyaman Otobüs Bileti

Adıyaman otobüs bileti satan firmalar, Adıyaman otobüs bilet fiyatları,  Adıyaman otobüs seferleri hakkında tüm bilgileri, ucuzagit.com aracılığı ile öğrenebilir ve online otobüs biletinizi güvenle satın alabilirsiniz.

Adıyaman, ülkemizdeki en eski yerleşim bölgelerinden biridir. Palanlı Mağarası’nda yapılan arkeolojik çalışmalarda, MÖ 40 bin yıllarında burada insanların yaşadığı tespit edilmiş. İlk şehirleşme ise MÖ 3 binlerde Hititler zamanında olmuş. Arkasından Asurlular, Frigler, Persler ve Makedonyalılar arka arkaya bu bölgede egemen olmuşlar. Sonra Kommagene Krallığı hüküm sürmüş. Onları Romalılar yıkmışlar. Daha sonra da Bizanslılar gelmişler. Adıyaman ve çevresi 1516 yılında Osmanlı topraklarına katılmış.

Adıyaman Gezilecek Yerler

Eski ve tarihi bir şehir olan Adıyaman’da görülecek yerler de epey fazladır. Bunların başında Nemrut Dağı’nın geldiğini söylemek mümkündür. Yalnızca güneşin doğuşunu ve batışını izlemek için bile gidebilecek bir yer olan Nemrut için bile Adıyaman’a gitmeye değer.

Nemrut Dağı Milli Parkı

Dünyaca da ünlü olan Nemrut Dağı Milli Parkı UNESCO Dünya Kültür Miras Listesi’ne girmiştir. Burada Kommagene uygarlığına ait heykeller, kral mezarları, ve tümülüsler bulunuyor. Kahta ilçe sınırları içinde bulunan Nemrut Dağı’ndaki heykelleri Kommagene Kralı Birinci Antiochos, birinci yüzyılda yaptırmış. Boyları 10 metreyi bulan heykeller dünyanın sekizinci harikası olarak gösteriliyor. Nemrut Dağı, dünya üzerinde, gün doğumu ve gün batımının en güzel izlendiği noktalardan biridir.

Perre Antik Kenti: 2010 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü yetkilileri tarafından yapılan incelemenin ardından hazırlanan ‘Çevre Düzeni’ planı uygulamaya konuldu. 2012 yılının Aralık ayında başlayan ‘Çevre Düzeni’ planında önemli mesafeler alındı.

Arsemia Antik Kenti: Arsemia’nın en göz alıcı kaya kabartması, tepeye doğru yer alan I.Antiochos ile Herakles’in tokalaşma sahnesidir. 

Gerger Kalesi: Kale Fırat vadisine hakim bir tepe üzerinde Roma doneminde inşaa edilmiş, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerinde surlar, kale kapıları ve Tonozlu yapı grupları eklenerek kullanılmıştır.

Adıyaman Kalesi (Hısn-I Mansur): Adıyaman şehir merkezinde yer alan Adıyaman kalesi yaklaşık 25 m yükseklikteki yığma bir höyük üzerine kurulmuştur. Adıyaman Belediyesi tarafından restorasyon ve çevre düzenlemesi yapılmaktadır.

Cendere Köprüsü: Adıyaman’da Cendere Çayı Üzerinde Yer Alan Ve Dünyanın Halen Kullanılmakta Olan En Eski Köprülerinden Biri Olarak Anılan Tarihi Köprüdür

Karakuş Tümülüsü: Kommagene Kraliyet ailesine ait anıt mezar olan bu yer adını güneydeki sütun üzerinde duran kartal heykelinden alıyor. 9 mt yükseklik olan bu tümülüsün yanında 21 mt yüksekliğinde çakıl taşlarının yığılması ile oluşturulmuş anıt mezar bulunmakta. Çevresinde ise yine anıtsal olarak dört sütun daha bulunmakta.

Yeni Kale: İlginç bir yapıya sahip olan Yeni Kale adlı tarihi kalıntı Kâhta ilçesine bağlı Kocahisar köyündedir.

Oturakçı Pazarı: Adıyaman şehir merkezindeki bu tarihi çarşıda yöreye özgü halı, kilim, cicim, çanta ve heybe gibi el sanatları ürünleri turistik eşya olarak satılmaktadır.

 


Diyarbakır Hakkında

En Ucuz Diyarbakır Otobüs Bileti

Diyarbakır otobüs bileti satan firmalarDiyarbakır otobüs bilet fiyatları,  Diyarbakır otobüs seferleri hakkında tüm bilgileri, ucuzagit.com aracılığı ile öğrenebilir ve online otobüs biletinizi güvenle satın alabilirsiniz.

Diyarbakır 

Diyarbakır, Türkiye´nin bir ili ve en kalabalık on ikinci şehri. TÜİK verilerine göre 2016 itibarıyla 1.673.119 nüfusa sahiptir. İlin yüzölçümü 15.168 m²´dir. Valiliğin denizden yüksekliği 674 m´dir.

17 adet ilçesi bulunan şehrin merkezi yaklaşık 9000 yıllık bir geçmişe sahiptir. Tarih boyunca pek çok medeniyetin geçiş bölgesinde bulunması, günümüzde halen hem mimari yapı hem de insan olarak farklı kültürleri içinde barındıran bir şehir olarak anılmasını sağlamıştır. Şehirde yapılan araştırmalar sonucunda Yontma Taş Devri’nden (Paleolitik) başlayıp Cilalı Taş Devri’ne (Neolitik) kadar uzanan tarihi izlere rastlanmaktadır.

Diyarbakır’da Ne Yenir?

Binlerce yıllık tarihi boyunca Araplara, Ermenilere, Kürtlere, Süryanilere, Türklere, Yahudilere ve Zazalara ev sahipliği yapan Diyarbakır’ın mutfak kültürü de oldukça zengindir. Kırmızı et, pirinç, tereyağı ve bulgurun sıkça kullanıldığı yemek kültüründe çiğ köfte, lahmacun, kaburga dolması, buğday ve etle yapılan keşkek, yoğurt ve buğdayla hazırlanan lebeni, içli köfte, sac tava, kuşbaşı et ve patlıcanla yapılan meftune, ciğer kebabı, sütlü nuriye ve kadayıf tatlısı öne çıkan lezzetler arasındadır. Diyarbakır karpuzunun da ayrı bir yeri ve lezzeti olduğunu da unutmamak gerek.

Diyarbakır Gezilecek Yerler

Diyarbakır Ulu Camii

Cahit Sıtkı Tarancı Müzesi

Atatürk Müzesi

Diyarbakır Kalesi

Sülüklü Han

Ziya Gökalp Müzesi

Diyarbakır Surları

Hürrem Sultan Konağı

İskender Paşa Konağı

sur özgürlük anıtı

Artuklu Sarayı

Dağ Kapı

Havlet baba

Oğrun Kapısı

Melikşah Burcu

Cephhanelik Binası

Hamidiye Çeşmesi

Şehzadeler Konağı

Çift Kapı

Güneş Mabedi

Yeni Han

Medland Luna Park

Urfa Kapı

Keçi Burcu

Eski Hapishane

Saray Kapı

Ben û Sen Burcu

Sait Paşa Konağı

Dicle Aqua Park

Yolculuğa ucuzagit’le başla, en uygun fiyatı kaçırma.

Facebook İnstagram Twitter Google plus