Afyonkarahisar - Nevşehir Otobüs Bileti Ara

En Çok Tercih Edilen Afyonkarahisar Seferleri
Afyonkarahisar Hakkında

En Ucuz Afyonkarahisar Otobüs Bileti

Afyonkarahisar otobüs bileti satan firmaları, Afyonkarahisar otobüs bilet fiyatları, Afyonkarahisar otobüs seferleri hakkında tüm bilgileri, ucuzagit.com aracılığı ile öğrenebilir ve online otobüs biletinizi güvenle satın alabilirsiniz.

Sucuk ile özdeşleşmiş, kaymak denince akla gelen güzide ilimiz Afyonkarahisar, giderek her istediğinizde ziyaret edebileceğiniz ve bu lezzetleri yerinde tadabileceğiniz bir yer hâline geliyor. Gelişen kara ve hava yolu ağları sayesinde Afyonkarahisar´a olan rağbet önümüzdeki günlerde artacağa benziyor. Afyonkarahisar otobüs bileti sayesinde ülkenin her yerinden insanlar Afyon´un güzelliklerini öğrenme şansını yakalıyor.

Afyon´da kurulan ilk medeniyetin Hititler olduğu söylenmektedir. Zira arkeoloji araştırmalarında Hititlere ait olduğu düşünülen pek çok buluntu keşfedilmiştir. Hitit imparatoru ´´Mürsil´´, bizzat Afyon Kalesini yaptırmıştır. Hititlerin ardından Afyon´a hükmeden medeniyet Frikyalılardı. Frikyalılar o zaman Afyon´a ´´Sineda´´ adını takmışlardı. Bugün Afyon Müzesi Hititlere ait buluntularla doludur. Frikyalılardan sonra Afyon, Lidyalıların eline geçti. En son olark ise, Roma İmparatorluğu, Sasaniler, Bizanslılar burada varlık buldular. Bizanslılar, Afyon´a Akroneos (Akronium) adını verdiler. Bu kelime´´yüksek kale´´ anlamına geliyordu. 1071 Malazgirt zaferinden beri de bu topraklar bizim elimizde.

Gezilecek Yerler

Ot Pazarı Camii

Gedik Ahmet Paşa Medresesi

Ulu Camii

Karacamal Mağarası

Sandıklı Hüdai Kaplıcaları

Sandıklı Kalesi

Ömer Kaplıcası

Amorium Antik Kenti

Synnada Antik Kenti

Cumhuriyet Şehitleri Anıtı

Phryg Vadisi

Afyon Bolvadin Müzesi

Afyonkarahisar Müzesi

Eğerlikaya Kilisesi

Gazlıgöl Kaplıcaları

 

Nevşehir Hakkında

En Ucuz Nevşehir Otobüs Bileti

Nevşehir otobüs bileti satan firmalar,  Nevşehir otobüs bilet fiyatları,  Nevşehir otobüs seferleri hakkında tüm bilgileri, ucuzagit.com aracılığı ile öğrenebilir ve online otobüs biletinizi güvenle satın alabilirsiniz.

Osmanlı döneminde Muşkara adı ile bilinen bir köy olan  Nevşehir, 18. yüzyılda Osmanlıcada  “yeni şehir” anlamını taşıyan bugünkü ismini almıştır. Anadolu’nun masal kenti diye de adlandırılan bu şehir, tarihi ve dokusuyla farklı bir dünyaya açılan kapı gibidir. Nevşehir denilince  ilk akla gelen bölge

Kapadokya oluyor haliyle. Buranın adı ise eski Kapadokya Krallığı’ndan gelmektedir. O da Katpatuka isminin bir farklı deyişidir ve rivayete göre bu kelime de “güzel atlar” demektir. Bu nedenledir ki anlatmaya çalışacağımız bölge Güzel Atlar Diyarı olarak da dilimizde yerini alır Nevşehir, İç Anadolu Bölgesi’nde bulunan bir şehirdir. Kent orta çağdan beri yerleşim yeri olarak kullanılmıştır. Eski adı Muşkara olan şehri için, Osmanlı Devleti zamanında Nevşehir adı kullanılmaya başlanmıştır. Nevşehirli Damat İbrahim Paşa sadrazamlığa getirildiğinde doğduğu yeri de geliştirmek istemiş ve buraya camiler, medreseler, hamam, imaretler ve çeşmeler yaptırmıştır. İsmini de yeni şehir anlamında “Nevşehir” olarak değiştirmiştir. 

Göreme Açık Hava Müzesi

Bölgede bulunan 360 kilisenin en yoğun olarak bulunduğu ve zamanında yalnızca din adamlarının ikamet ettikleri bir yer. Kiliseler, şapeller ve hayatlarını devam ettirmek için ihtiyaçları olan diğer şeylerin bulunduğu bir yerleşim alanı. Şapel, kilisenin küçüğü anlamında. Örnek olarak bizdeki mescitleri gösterebiliriz. Tek farkı içinde önemli insanların mezarları bulunmakta. Milattan sonra 4. yüzyıla dayanıyor bu bölgenin tarihi. İçinde bulunan 6 tarihi kilise dışında, manastırları ve duvar resimleri bölgenin en etkileyici alanları. 9 yüzyıl boyunca burada yaşandığı tahmin ediliyor. Ve duvar resimlerinde İncil’deki hikâyelerin alışılagelmişin dışında resmedildiği görülüyor. 1985 yılından bu yana UNESCO Dünya Mirasları Listesi’nde yer alan Göreme Açık Hava Müzesi’nin bir dönem ahır olarak kullanıldığı da bilinen gerçekler arasında. Gitmeden önce bir göz atmak isterseniz Kültür Bakanlığı internet sitesinde bölgenin 360 derece kamera bağlantıları bulunmakta. Çarıklı ve Karanlık Kilisesi, bölgenin en dikkat çeken kiliselerinden. Gezenlerin aktardıklarına göre, art arda girilen kiliseler kısa bir zaman sonra insanda sürmenaj etkisi bırakabiliyor. Bu nedenle ilk olarak seçtiğiniz en güzel kiliselerden başlamanız daha mantıklı olabilir. Vadi manzaralı kiliseler ve şapeller erken dönem Ortodoks Hristiyanlığının en güzel örneklerinden biri. Müze kapsamında Kültür Bakanlığı’na bağlı bir hediyelik eşyacı da bulunuyor. Bu arada müze giriş ücreti 20 TL, velhasıl müze kartınız bulunuyorsa ücretsiz de ziyaret edebilirsiniz.

Üç Güzeller, Kapadokya ve Nevşehir’in sembolü 3 tane güzel peri bacasının yan yana bulunduğu ve turistlere arka planı sebebiyle güzel bir resim manzarası sunan, gayet ünlü bir mekân. Nevşehir Ürgüp istikametinde ilerlerken Ürgüp merkezine 1-2 kilometre kala yer alan Üç Güzeller’i bulmak zor değil. Zaten yaklaştığınız zaman etrafınızda pek çok turist ve büyük bir kalabalık, onlarca resim çeken insan görünce anlayacaksınız. Yol kenarına araba bırakabilirsiniz ki zaten herkes öyle yapıyor.

Hacı Bektaş-ı Veli Türbesi ve Müzesi

Bektaşî hoşgörüsünün ve felsefesinin merkezi olarak kabul edilen türbe, ilgi çekici bir yer olması sebebiyle her yıl yüksek oranda ziyaretçi kapasitesine sahip. İnsana, ahlaka değer veren, mutasavvıf İslami düşünür Hacı Bektaş-ı Veli, 1248-1337 yılları arasında yaşamıştır, en azından öyle tahmin edilmektedir. 13. yüzyılda Anadolu’ya yerleşerek kendi dergâhını Hacıbektaş ilçesinde kurmuştur. Orhangazi, I. Murat ve Yıldırım Beyazıt tarafından da onarılan dergâh, senelerce insanlara doğruluk ve insanlık öğütlerini yaymıştır. Kapadokya bölgesinin önemli yerleşim yerlerinden biri olarak da görülen ilçenin en büyük özelliği türbeyi barındırmasıdır. Hacı Bektaş-ı Veli Türbesi’nde üç önemli avlu bulunmaktadır.

Nevşehir Gezilecek Yerler

Birçok tarihi ve doğal güzelliği bulunan Nevşehir’de öncelikle gitmeniz gereken yerler Kapadokya’nın en önemli merkezlerinden Ürgüp ve Göreme’dir. Burada bulunan KapadokyaPeri BacalarıSaklı Kilise, Ürgüp Kadıkalesi, Göreme Bağlıdere Aşk Vadisi, Göreme Açık Hava Müzesi, Kapadokya Çavuşin Kilisesi ziyaret etmeniz önerilir. Bunlar dışında burada bulunan kaplıcalara gidip yörenin şifalı sularından faydalanabilirsiniz, Göreme Milli Parkı’nda temiz havaya doyabilirsiniz. 

Nevşehir’e Nasıl Gidilir?

Nevşehir, İç Anadolu Bölgesi’nde bulunduğundan farklı şehirlerden gelirken kolaylıkla gelebilirsiniz. Nevşehir otobüs bileti satın aldığınızda İstanbul’dan 743 kilometre, Ankara’dan 277 kilometre, Antalya’dan 538 kilometre ve Gaziantep’ten 434 kilometre yol gidip rahatlıkla ulaşabilirsiniz. 

Yolculuğa ucuzagit’le başla, en uygun fiyatı kaçırma.

Facebook İnstagram Twitter Google plus