Online Otobüs Bileti Almanın 7 Avantajı
Doğa

Artvin Gezilecek 6 Güzel Yer

Artvin gezilecek 6 güzel yer yazısında, Karadeniz bölgesinin en eşsiz yerlerinden biri olan Artvin‘in doğal güzelliklerini, yemyeşil doğasını tarihi ve turistik yerlerini inceleyeceğiz.

Gürcistan‘la sınırda yan yana yer alan Artvin, doğusunda Ardahan, güneyinde Erzurum, batısında ise Rize ile komşudur.

Çoruh Nehri‘nin ikiye böldüğü Artvin, milli parkları, yaylaları, ormanları, gölleri, dağlarının yanı sıra tarihi camileri, kaleleri, köprüleri ve kayak merkezi, trekking ve rafting gibi Artvin turistik yerler de bulunmaktadır. Ayrıca bu yıl Artvin Kafkasör yaylasında Ege ve Karadeniz bölgesinden getirilen 36 adet boğa ile Türkiye Boğa Güreşi Şampiyonası düzenlenmiştir. Artvin boğa güreşleri, 200 yıla yakın bu bölgede yapılırken bu yıl ilk kez Türkiye şampiyonasına dönüştürülmüştür.

artvin gezilecek 6 güzel yer

artvin gezilecek 6 güzel yer

Yeşil Cennet Artvin Gezilecek 6 Güzel Yer

Karagöl Sahara Milli Parkı

Artvin Şavşat ilçe sınırları içerisinde yer alan milli parkın, Karagöl ve Sahara adında iki ayrı alandan oluşmaktadır. Karagöl sahasında, ormanlar ve göller bulunurken Sahara bölümünde, yayla turizmi sahası olarak kabul edilmektedir.

Artvin gezilecek yerler arasında yer alan bu doğa harikası Karagöl Sahara Milli Parkı, korunma amacıyla 1994 yılında Milli Park kapsamına alınmıştır. 3.766 hektarlık alan üzerine kurulu milli parkta Sahara Pancarı Şenlikleri yapılmaktadır.

Ladin ve göknar orman örtülerinden oluşan yemyeşil doğası içinde kamp yapma alanları bulunan milli park kamp severler için muhteşem bir adres olacaktır.

artvin gezilecek 6 güzel yer

artvin gezilecek 6 güzel yer

Atabarı Kayak Merkezi

Artvin gezi rehberi arasında yer alan, kış turizminin önemli adreslerinden biri olan Atabarı Kayak Merkezi, Artvin merkez ile arasında yaklaşık 17 kilometrelik bir uzaklık bulunmaktadır.

800 metre uzunluğunda ana pisti bulunan kayak merkezi ziyaretçilerine, kar motorları, kayak, paten, snowtrack ve snowboard gibi imkanları sunmaktadır. Kış turizmi için yerli ve yabancı turistlerin ziyaret ettiği kayak merkezi Artvin’in önemli turistik yerleri arasında yer almaktadır.

artvin gezilecek 6 güzel yer

artvin gezilecek 6 güzel yer

Arsiyan Yaylası

Artvin’in Şavşat ve Ardahan’ın Posof ilçeleri arasında yer alan Arsiyan Yaylası, yemyeşil doğası, yürüme alanları, gölleri ve tertemiz oksijen dolu havası ile kendine hayran bırakmaktadır.

Artvin gezilecek yerler arasında yeşilin büyülü doğasını sunan muhteşem bir yayladır. İçerisinde tuz kayaları ve kömür madenleri de bulunan yeşil cennet Arsiyan yaylası, dağcılık sporu ile uğraşan kişiler için de oldukça müsait bir ortamdır.

Rize’de bulunan Ayder Yaylası ile benzerlikler gösteren Arsiyan yaylasının, yemyeşil doğası, gölleri, temiz havası ve huzur veren ortamı ile Ayder’den aşağı kalır yanı yoktur.

artvin gezilecek 6 güzel yer

artvin gezilecek 6 güzel yer

Cehennem Deresi Kanyonu

Amerika’nın Arizona eyaletinde ki Grand Canyon‘dan sonra dünyanın en büyük ikinci kanyonu olma özelliğine sahip Cehennem Deresi Kanyonu, Artvin Ardanuç’a yaklaşık 7 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır.

Artvin’de doğal zenginlikler arasında yer alan kanyona ulaşmak için taşlı ve patika yollardan geçerek daracık aralardan süzülerek ulaşabilirsiniz. Doğal manzarası ile size muhteşem bir görüntü sunacak olan kanyon, deniz seviyesinden yüksek olup dağların arasında oluşmuş bir doğal yapıdır.

artvin gezilecek 6 güzel yer

artvin gezilecek 6 güzel yer

Atatepe

Dünyada ki en büyük Atatürk heykeli olma özelliğini taşıyan bu heykel, Sıtkı Kahvecioğlu Vakfı tarafından yaptırılmıştır. 40 ton çelik ve 10 ton bakır kullanılarak yapılan heykel 60 ton ağırlığa ve 22 metre yüksekliğe sahiptir. Atatürk’ün Dumlupınar’da kayaların üzerinde yürürken düşündüğü o anı canlandıran heykelin yapımı yaklaşık 1 yıl kadar sürmüştür. Atatürk heykelinin yanında ayrıca 60 metre uzunluğa sahip bir Türk bayrağı da bulunmaktadır.

artvin gezilecek 6 güzel yer

artvin gezilecek 6 güzel yer

Otingo Kaplıcası

Artvin Borçka ilçesinin Balcı köyünde bulunan Otingo kaplıcası, şifalı su kaynakları ile yerli ve yabancı turistlerin ilgi gösterdiği yerlerden biridir. Kaplıca sularının romatizma ve halsizlik gibi rahatsızlıklara iyi geldiği bilinmektedir.

İlçe merkezine yaklaşık olarak 8 kilometre uzaklıkta olan Otingo kaplıcasının diğer ismi ise Otingo Ormanları Ilıcası‘dır. Kaplıca da bulunan konaklama yerinde dilerseniz konaklayıp bu şifalı sulardan daha uzun süre faydalanabilirsiniz.

artvin gezilecek 6 güzel yer

artvin gezilecek 6 güzel yer

 

Ucuzagit sayfasının size sunmuş olduğu özel fırsatlardan yararlanarak Artvin otobüs bileti alıp, yemyeşil doğası ile insana huzur veren Artvin şehrini baştan aşağı gezebilirsiniz.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Banner