Online Otobüs Bileti Almanın 7 Avantajı
Seyahat Fikirleri

Gölyazı Köyü Gezi Rehberi

Gölyazı Köyü Gezi Rehberi

Gölyazı Köyü Gezi Rehberi

Gölyazı Köyü Gezi Rehberi

Gölyazı Bursa’nın Nilüfer ilçesine bağlı eski bir Rum köyüdür. Gölyazı Köyü Gezi Rehberi yazımızda bu antik Gölyazı gezilecek yerler, Gölyazı konaklama, Gölyazı ne yenir ne içilir ? Gölyazı Zambaktepe, Gölyazı sandal turu gibi konuları inceleyeceğiz.

Bu şirin mi şirin Antik Rum köyü Gölyazı’nın merakı sizi de içten içe sardıysa yapmanız gereken tek şey; Bursa otobüs bileti Terminalde Bursa otobüsünden indikten sonra 93 numaralı otobüse binip Küçük Sanayi durağında inmek ve 5/G numaralı Gölyazı otobüsüne binerek köye ulaşmak. Dilerseniz otomobil ile de Gölyazı’ya ulaşabilirsiniz bunun için, Bursa-Karacabey Yolu’nun 35. kilometresinden Gölyazı yol ayrımı tabelasını takip edip yolun 6 km güneyine doğru ilerlemelisiniz böylece güzeller güzeli Gölyazı’ya ulaşmış olacaksınız.

Gölyazı/Apollonia ad Rhyndakos Tarihi

Çok eski bir yerleşim bölgesi Gölyazı, antik ismiyle Apollonia ad Rhyndakos Marmara Denizi’nin (Propontis) güney kısmında Bursa’nın batısında yer alır. Gölyazı Köyü Gezi Rehberi açısından bölgenin tarihi bilmek oldukça önemlidir. Böylece gezi daha anlamlı hale gelecektir.

Apollonia ismi  nereden gelmektedir?

  • İlk rivayete göre; Apollon’un liderliğinde bazı Apollon rahiplerinin Gölyazı’ya gelip Kızada’daki Apollon Tapınağı’nı kurarak Apollon inancını oluşturduklarına inanılmaktadır. Böylece Tanrı Apollon’a ithafen kentin ismi Apollonia olmuştur.
  • Bir diğer inanınışa göre İ.Ö 218 ve 188 yılları arasında bölgede hegemonyasını sağlamış olan II. Attalos (Bergama Kralı) kenti kurmuş ve annesi Apollonis’e ithafen Apollonia ismini vermiştir.

Gölyazı’da Gezilecek Yerler

Gölyazı Yeldeğirmeni

Köyün giriş kısmına ulaştığınızda Osmanlı dönemine ait bir yeldeğirmeni karşılayacak sizleri. Değirmenin önemli özelliği yapımında yığma taş ve kerpiç derz kullanılması aynı zamanda Gölyazı çevresinde benzerinin bulunmamasıdır.

Panteleimon Kilisesi

Değirmeni gördükten sonra ilerlediğinizde Gölyazı Aziz Panteleimon Kilisesi yolun sol tarafında bulunmaktadır. 19. yy dönemine ait olan ve günümüze ulaşmayı başarmış olan bu kilise Yunan klasik mimarisinin izlerini tanışmasıyla öne çıkmaktadır. Kilisenin hemen sol tarafında bulunan yazar ve çevirmenleri ağırlayan Göl Yazı Evi mimarisiyle hemen dikkatinizi çekecektir.

Gölyazı Ağlayan Çınar Efsanesi

700 yıldan fazla yaşamış olan tarihi bir çınar nelere şahit olmamıştır ki…Hikayeye göre Rum ve Türk birbirlerini çok seven iki sevgili hep çınarın altında buluşurmuş fakat nüfus mübadelesi nedeniyle ayrılmak zorunda kalmışlar bu hüzünlü hikaye Gölyazı halkını çok etkilemiş bu yüzden o günden sonra çınar ağlayan çınar olarak anılmıştır.

Ağlayan çınarı ziyaret edip biraz fotoğraf çektikten sonra Ulubat Gölü’nün manzarasıyla baş başa kalıyorsunuz. Göle bulutların karıştığı kayıkların ise gökyüzünde olduğu bir manzara…Fotoğraf tutkunlarının hemen fotoğraf makinelerine sarılmalarını öneriyoruz.

Gölyazı Sandal Turu

Rengarenk ve yöre halkı tarafından süslenmiş kayıkların gölün üzerinde salınışı.. Hemen o sandallardan birinde olma isteği uyandıracaktır sizde. Yaklaşık 20-40 tl arasında bir ücret ile sandal turu yapabilirsiniz. Öncelikle sandal ile Kız Adasına doğru ilerliyorsunuz Kız Adasında yaşam yok. Adanın çevresinden sandal ile geçerken Apollon Tapınağı olarak işaretlenmiş bölge görünüyor. Kız adasının çevresinde oldukça fazla nilüfer var buraya geliş amacımız günün belli saatlerinde açan eşsiz nilüferleri görebilmek. Şansımız var ki 2-3 tane açmış nilüfer görebiliyoruz.

Gölün üzerinde sürü halindeki pelikanlara rastlıyoruz,  belirli aralıklarla uçup bizlere görsel bir şölen sunuyorlar. Ulubat Gölü koruma altındaki pek çok kuşa ev sahipliği yapıyor. Bir nevi adacık olan Gölyazı’nın gölün üzerinden görüntüsünü inceleyerek sandalla birlikte salınarak kıyıya doğru ilerliyoruz.

Gölyazı Antik Liman

Antik Liman bölgesinde Murat Bey ile karşılaşıyoruz. Kendisi mısır ve meyve suyu satıyor. Hemen anlatmaya başlıyor. Gölyazı’ya geldiğinizde köyün tarihini bir de onun ağzından dinlemenizi öneririz. Sohbetinde Gölyazı’nın görünenden oldukça fazla tarihi yapıya sahip olduğundan fakat kalıntıların gün yüzünde olmadığından, hepsinin yer altında olduğundan ısrarla bahsediyor. Kız Adada’ki Apollon Tapınağının kazı çalışmaları da hala devam etmektedir diye ekliyor..

Gölyazı Ara Sokak Turu- İç Kale Ve Kent Surları

Gölyazı da ara sokak turu yaparak fotoğraf çekmekte yapılacaklar arasında, küçük köy evleri, balıkçı kadınları, kedileri, kuşları, salaş cafeleri, köy meydanındaki kahvesi, zeytin ve çınar ağaçları ile gölyazı sizlere görsel bir şölen sunuyor. Yürüyüş esnasında önceden kente girişin sağlandığı tarihi bir kalıntı olan iç kale ve kent surlarını göreceksiniz. Balıkçı ağlarını ören kadınların pelikan kuşlarının ağlarını kestiğinden bahseden konuşmalarını duyabilir, sokak aralarında keşfe devam ederken köy ekmeği tabelalarını takip ederek Gölyazı’ya özgü lezzetli ekmekten satın alabilirsiniz.

Gölyazı’da Ne Yenir?

Gölyazı’ya gitmişken tatlı su balığı olan Turna balığını yemenizi tavsiye ederiz veya göl manzaralı kahvaltı tercih edebilirsiniz.

Gölyazı Kahvaltı

Gölyazı Köyü de, manzaraya karşı haftasonu uzun bi kahvaltı yapabileceğiniz oldukça güzel yerlerden. Özellikle pazar günleri bu sebeple köy oldukça kalabalık olmaktadır. Gölün kenarında  yerel ve ufak kahvaltı mekanları ve gözlemeci teyzeler var. Bu salaş kıvamdaki cafelerden birinde göle karşı kahvaltınızı yaparak haftasonunun tadını çıkarabilirsiniz. Her biri fiyat kalite açısından aşağı yukarı aynı seviyede yerler. Artık gözünüz nereyi kestirirse… Öyle ev yapımı peynirler, organik yumurtalar falan ummayın, buranın keyfi ürünlerin kalitesinden çok manzarasında

 Gölyazı Otel

Tarihi mekanları seviyorsanız göl manzaralı Gölyazı Faik Bey Konağı konaklama için oldukça doğru bir tercih olacaktır.

Hazır Bursa civarında iken Uludağ‘a çıkabilirsiniz Uludağ Gezi Rehberi yazımızı okumak için tıklayınız

Yine Bursa’da bir diğer görmeniz gereken yer olan Cumalıkızık Köyü’nde kahvaltı etmenizi ve köyü gezmenizi öneririz Cumalıkızık Gezi Rehberi için tıklayınız

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Banner