Online Otobüs Bileti Almanın 7 Avantajı
Seyahat Fikirleri

Hababam Sınıfı Müzesi

Yeşilçam’ın meşhur Hababam Sınıfı’nın tüm repliklerini ezbere bilmemize rağmen sürekli yeniden izleme isteği duyuyoruz ve her izleyişimizde de ilk defa izliyormuş gibi keyif alıyoruz. Filmin bu kadar çok sevilmesi ve toplum tarafından benimsenmiş bir film olması Hababam Sınıfı Müzesi’nin kurulmasını sağlamış.

Hababam Sınıfı Müzesi Hakkında Bilgiler

Hababam Sınıfı Müzesi

Hababam Sınıfı Müzesi

Keyifle izlediğimiz Hababam Sınıfı filmi, usta yazar Rıfat Ilgaz’ın eseridir. Ilgaz bir dergide yazmaya başladığı öykülerinin bir bölümünü bir süre sonra birleştirip kitap haline getirmiştir. Ertem Eğilmez 1970’li yıllarda kitabı sinemaya uyarlayarak eseri geniş kitleler ile buluşmuştur. Film ilk olarak 1 Nisan 1975 tarihinde vizyona girmiş ve rekor kırmıştır, bu sebeple yirmi sekiz hafta vizyonda kalmaya devam etmiştir. Geniş kitleler tarafından benimsenen ve keyifle izlenen Hababam Sınıfı Filmleri Adile Sultan Kasrı’nda çekilmiştir. Sultan Abdülaziz’in kız kardeşi Adile Sultan ‘a yaptırmış olduğu kasr şuanda Öğretmen Evi olarak kullanılmaktadır. Adile Sultan Kasrın’ın bir odası da Hababam Sınıfı Müzesi haline dönüştürülmüştür.

Hababam Sınıfı Müzesi’nde Neler Var ?

Sınıfa girer girmez  hemen Filme rol alan oyunculardan 4 tanesinin silikondan yapılmış balmumu heykelini göreceksiniz. Biraz incelediğinizde hemen Mahmut Hoca’nın silikondan yapılmış heykeli dikkatinizi çekecektir. Hemen yanında kopya çekmeye çalışan Güdük Necmi sobanın içine saklanmış bir halde tasvir edilmiş. Filmin sahnesinden hatırlayacağınız gibi…

Bir diğer heykel İnek Şaban karakteri,  Kemal Sunal’ın canlandırdığı karakter sizi sırasında otururken karşılıyor. İnek Şaban heykeli tabi ki de filmin olmaz ise olmaz karakteri. Tüm komedinin üzerinden yürütüldüğü karakter.

Hafize Ana Bir diğer heykel. Hepimizin zihninde elindeki zil ile merdivenlerden inişi ve gülüşü ile yer edinmiştir Hafize Ana karakteri.  Adile Naşit’in canlandırdığı karakter filmdeki en keyifli karakterlerden biridir.

Müzenin Duvarlarında Hababam Sınıfı ile ilgili fotoğraflar ve afişler bulunmakta.

Hababam Sınıfı Müzesi Giriş Ücreti

  • Müzeye Giriş Ücreti:2 TL

Hababam Sınıfı Müzesi Çalışma Saatleri

  • Müzenin Çalışma saatleri: · 09:00–17:00 müzeyi ziyaret edebilirsiniz.

Hababam Sınıfı Müzesi Nerede?

Hababam Sınıfı Müzesine Giden Otobüsler ?

  • Üsküdar-Eminönü iskelesinin hemen ön kısmında bulunan mavi minibüslere yada 6 Hat Nolu İETT otobüsü aracılığı ile Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi ek hizmet binasında inip tabelalar aracılığı ile Hababam Sınıfı Müzesine ulaşabilirsiniz.
  • 11T ve 12C nolu otobüsler Adile Sultan Kasrı Durağına ulaşmanızı sağlayacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Banner