Online Otobüs Bileti Almanın 7 Avantajı
Seyahat Fikirleri

Kapadokya Şarap Tadımı

7000 yıldır şaraplar Türkiye’de önemli bir rol oynamıştır. Kapadokya şarap üretim alanlarından olmasıyla öne çıkmaktadır. Özellikle Ürgüp şarap üretim bölgesinin başında gelmektedir ve oldukça önemlidir; her sene Uluslararası Şarap Festivali’ne ev sahipliği yapmaktadır.

Kapadokya Şarap Tarihi

Kapadokya Şarap Tadımı

Kapadokya Şarap Tadımı

Yaklaşık 2000 yılları civarında Hititler, bağların gelişmesinde büyük rol oynamışlardır. Küçük Asya’da şarap üretimi yapmışlar daha sonra da Asur ve Sümerler’e  şarap ihraç etmeye başlamışlardır. Bu dönemde Anadolu’nun şarap üreten bölgesi ise şöyle adlandırılmaktaydı: “Şarap Ülkesi” anlamına gelen Wiyanawanda.

Harika bir şarabın olmasını için iklim oldukça önemliyken şarapların yumuşak volkanik kaya içine kazılmış mağaralarda saklanması da oldukça dikkate değer. Şarap ve Kapadokya birbirine çok iyi uyum sağlıyor.  Bölgede şarap kültürünün gelişmesinde özellikle bölgenin tarih boyunca Hristiyan ve Yahudi yerleşimlerine ev sahipliği yapması etkili olmuştur.

“PATOS” Kapadokya’nın Rumca konuşulan köylerinde şarap imalathanelerine verilen isimdi. Şarap yapmak için üzümler ayak ile ezilirdi. Rumlar bu bölümü “HARMAN” olarak adlandırırlardı. Bu ezilen şaraplık harmanı bekletirdi. Yılbaşı gecesi ise bu yeni mahsul şarabın tadına bakmak bir gelenekti.

Kapadokya Üzüm Çeşitleri

Kapadokya üzüm bağları açısından oldukça zengin bir bölge. Bağlarda 30 – 35 tür üzüm şaraplık olarak yetiştirilmektedir. Kapadokya’da genellikle Öküzgözü, Boğazkere, Kalecik Karası,  Narince ve Emir olmak üzere üzüm çeşitleri bulunmaktadır.

Kapadokya Şarap Markaları

Turasan ve Kocabağ Şarapları

Kocabağ Şarap Uçhisar’da şarap üreticisi olan bir aile şirketi olarak öne çıkmaktadır. Kapadokya’da üzüm bağları olan şirket, 1986 yılında piyasaya ilk şişe şarabını çıkarmıştır. O zamandan beri, ince  şarapları ile itibarlarını geliştirmektedirler.

Hasan Turasan tarafından 1943 yılında Ürgüp’te kurulan Turasan Şarap . 1990’lı yıllara kadar küçük bir uğrak yeriydi. Fakat turizm endüstrisinin canlanması ile 2003 yılı itibariyle büyümeye başlamıştır. Günümüzde oldukça kaliteli şarapları ile öne çıkmaktadır.

Kapadokya Şarap Nereden Alınır ?

Kapadokya’nın kaya oluşumunu gözlemleyip, kiliselerini, yer altı şehirlerini, Göreme Açık Hava Müzesini gezdikten sonra Ürgüp’te şarap tadımı için yerel şarap imalathanesi olan Turasan Şarap Fabrikasını ziyaret edebilirsiniz. Oyma kaya mahzeni oldukça ilgi çekici. Fabrikanın havası eşliğinde şarapların tadına bakmak güzel olacaktır. Favori Kapadokya şarabınızı bulmanızı, bir şişe satın almanızı ve gün batımını eşliğinde şarabınızı yudumlamanızı öneririz.

Bir diğer butik şaraphane; Kocabağ. Burada şarap dolu volkanik kaya içine kazınan büyük delikler göreceksiniz  şarapların yıllanmaya bırakıldığı yer burasıdır. Geleneğe göre  şarap bu oyuntular içinde, hava almadan  doğal bir ortamda yıllanır. Kapadokya şarap mahzenleri, şarap yapım süreci hakkında bilgi sahibi olacağınız ve bu keşfi lezzetli şaraplardan satın alarak taçlandırabileceğiniz bir yer.

Kapadokya Şarap Evleri

Kapadokya’da keyifli vakit geçirebileceğiniz otantik şarap evlerinden birkaçını sizin için listeledik;

  • Mahzen Şarap Evi
  • Efendi Şarapevi
  • Red Red Wine House
  • Asımın Yeri Şarap Evi

Kapadokya Şarap Fiyatları

Kapadokya şarap fiyatları 20-55 TL arasında değişmektedir. Şarap Tadımı yaparak beğendiğiniz şaraplardan almanızı öneririz.

 Kapadokya Festivaller (Şarap)

  • Nevşehir Ürgüp Bağbozumu Festivali (12-13 Eylül)
  • Nevşehir Uluslararası Şarap Yarışması(2-6 Haziran)

BONUS: En ucuz Nevşehir otobüs bileti için tıklayın; https://www.ucuzagit.com/nevsehir-otobus-bileti/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Banner