Online Otobüs Bileti Almanın 7 Avantajı
Seyahat Fikirleri

Safranbolu Gezilecek 7 Güzel Yer

Safranbolu gezilecek 7 güzel yer, yazımızda sizlere safranbolu hakkında bilgi, safranbolu gezilecek yerler, safranbolu tarihi ve safranbolu turu hakkında bilgiler sunacağız.

Karabük ilinin turistik bir ilçesi olan Safranbolu, klasik Osmanlı mimarisini yansıtan tarihi Safranbolu evleri ile ünlü bir ilçedir. UNESCO tarafından Dünya Mirasları Listesi‘ne alınan Safranbolu evleri Türkiye’de ki bu listede yer alan 9 kültürel değerden biridir. Safranbolu, ismini bölgede yetişen ender bir bitki olan safrandan almıştır.

Karabük’e sadece 8 kilometre uzaklıkta yer alan Safranbolu, evlerinin dışında tarihi yerleri, doğal güzellikleri, yeşil doğası, özgün mimarisi ve kültürü ile turizm açısından çok önemli bir yerdir. Ayrıca sadece burada değil tüm Türkiye’de bilinen meşhur Safranbolu lokumu, en önemli lezzetleri arasında yer almaktadır.

Bilinen tarihi M.Ö. 3000 yıllarına kadar dayanmakta olan şehir, Homeros’un İlyada destanında geçen Paflagonya bölgesinde yer almaktadır. Bu bölgedeki ilk medeniyetlerin, Zalpalar ve Gaspalar olduğu tahmin edilmektedir. 14. yüzyılın ortalarına kadar çeşitli medeniyetler tarafından yönetilen şehir, 1416 yılında fethedilerek tamamen Osmanlı kontrolüne geçmiştir.

safranbolu gezilecek 7 güzel yer

safranbolu gezilecek 7 güzel yer

Gezi Adresiniz Safranbolu Gezilecek 7 Güzel Yer

Safranbolu Evleri

Evleri konak tarzında 2 veya 3 katlı, ahşap kapılı tavan süslemeleri bulunan Safranbolu evleri, Osmanlı döneminden günümüze korunarak gelmiş tarihi binalardır. Osmanlı döneminde yumurta akından yapıldığı ve depreme karşı dayanıklı olduğu söylenilmektedir.

Eski ismi Zafranbolu olan yer, 1196 tarihinde Selçukluklar tarafından fethedilmiştir daha sonra Osmanlı kontrolüne geçen bölge en zengin dönemini yaşamıştır. İstanbul – Sinop, kervan yolunun önemli bir konaklama merkezi haline gelen Safranbolu’ da Cinci Hanı yapılmıştır.

safranbolu gezilecek 7 güzel yer

safranbolu gezilecek 7 güzel yer

Cinci Han

Cinci Han, 1645 yılında Cinci Hoca olarak da  bilinen Karabaşzade Hüseyin Efendi tarafından yaptırılmıştır. Safranbolu eski çarşı içinde yer alan 2 katlı ve 63 odalı bu han, ipek yolu ticaret merkezi arasında yer almaktadır. Bu nedenle buraya han yaptırılmıştır. Günümüzde ise otel, restaurant ve cafe olarak kullanılan bu tarihi yapı, Osmanlı mimarisinin örneklerini taşımaktadır.

Cinci Han’ın zemin katında 26 adet yatak odası, şadırvan, avlu, tuvalet ve ahır bulunmaktadır. Birinci katta ise, 37 adet yatak odası, yemek salonu ve lavabolar vardır. Han’ın ikinci katında ise, Han ağası odası ve üzerinde ise gözetleme kulesi bulunmaktadır.

Cinci Han’ın en üst katına çıkarak bu tarihi binanın havasını soluyup, Safranbolu’yu rahatça izleyebilirsiniz.

safranbolu gezilecek 7 güzel yer

safranbolu gezilecek 7 güzel yer

Tokatlı Kanyonu

Safranbolu’nun doğal güzellikler arasında yer alan Tokatlı Kanyonu, bir ucu Tokatlı köyüne bir ucu da Eski Çarşı’nın Gümüş mahallesine kadar uzanmaktadır. İçerisinde, çeşitli kuş türleri, sincap, kaz gibi hayvanları barındıran kanyonda 9 metrelik bir yürüyüş parkuru da bulunmaktadır. Doğa yürüyüşleri yapabileceğiniz bu kanyonda aynı zamanda at binme, paintball gibi aktivite imkanları da mevcuttur.

safranbolu gezilecek 7 güzel yer

safranbolu gezilecek 7 güzel yer

Kristal Teras

80 metre yüksekliği ve 11 metre genişliği bulunan bu dev kristal teras, Tokatlı Kanyonu üzerine inşa edilmiştir. Tabanı camdan yapılmış olan yaklaşık olarak 75 ton ağırlığı taşıyabilen bu cam teras, aynı anda 30 kişiyi taşıyabilmektedir. Safranbolu cam teras üzerine çıkarak, kanyonun muhteşem manzarasını, uçurumun eşiğinden heyecan eşliğinde izleyebilirsiniz.

safranbolu gezilecek 7 güzel yer

safranbolu gezilecek 7 güzel yer

 

İncekaya Su Kemeri

Sadrazam İzzet Mehmet Paşa tarafından yaptırılan İncekaya Su Kemeri, 116 metre uzunluğa ve yaklaşık olarak 120 cm genişliğe sahip 6 kemerden oluşmaktadır. Safranbolu merkeze yaklaşık 8 kilometre uzaklıktaki bu tarihi kemer, Safranbolu’ya yıllarca su taşınmasını sağlamıştır.

Altında ki Tokatlı deresine inip, dere boyunca uzanan yürüyüş alanında, doğa yürüyüşü yapıp bu tarihi su kemerini görebilirsiniz.

safranbolu gezilecek 7 güzel yer

safranbolu gezilecek 7 güzel yer

Bulak Mencilis Mağarası

Safranbolu merkeze 8 kilometrelik uzaklıkta ki Bulak köyünde yer alan Bulak Mencilis Mağarası, 380 metrelik bir gezi alanına sahiptir. Vadinin içinde yer alan bu mağaraya girebilmeniz için 150 basamaklı merdivenleri çıkmanız gerekmektedir. İçerisinde 200 milyon yıl öncesine dayandığı tahmin edilen, renkli sütun, damla taş, sarkıt ve dikitler bulunan mağarada ayrıca bir göl ve yer altı nehiri bulunmaktadır.

Safranbolu gezisi sırasında ziyaret edip görmeniz gereken bu mağara, sizlere heyecan ve adrenalinin dışında görsel bir şölen de sunacaktır.

safranbolu gezilecek 7 güzel yer

safranbolu gezilecek 7 güzel yer

Hıdırlık Tepesi

Safranbolu’nun ilk yerleşim yeri olan Hıdırlık Tepesi, tarihte yağmur duası ve şenlik yeri olarak kullanılmıştır. Safranbolu’yu kuş bakışı izleyebileceğiniz tepede istediğiniz kadar harika fotoğraflar çekebilir, burada bulunan 2 adet türbeyi ziyaret edebilir, çay bahçesinde çayınızı yudumlayıp tepenin tadını çıkarabilirsiniz.

safranbolu gezilecek 7 güzel yer

Safranbolu Ne Yenilir

Peruhi

Safranbolu yöresine has bir mantı yemeğidir. İçine et yerine şırınga ile süzme yoğurt konularak yapılan bir mantı çeşididir.

Kuyu Kebabı

Yaklaşık 1 metre derinliğinde kazılan kuyunun içinde 18 saate yakın meşe odunuyla ateş yakılır, ateş söndükten 6 saat sonra kuyu içerisindeki sırığa kuzuyu koyarak üstü teneke ile kapatılır. 12 saat sonra açılan kuyu içindeki kuzu servis edilir.

Bükme

Yöreye has bir pide çeşidi olan bükme, içerisine ıspanak veya pazı konularak yapılmaktadır.

Safran Lokumu

Tüm ürünleri meyve kuruları ve yemişlerle yapılan koruyucu ve kimyasal madde içermeyen lokumlar dillere destan bir lezzettir. Diğer lokumlara göre oldukça hafif olan Safran Lokumu, yedikten sonra ağızda şekerli tat bırakmamaktadır. Safran, meyveli, sade, çifte kavrulmuş, fındıklı, güllü gibi birçok çeşidi bulunmaktadır.

Safranbolu Kalınacak Yerler

Safranbolu ilçesinde gelip rahatlıkla konaklayabileceğiniz Safranbolu otelleri aşağıda sıralanmaktadır.

  • Safranbolu Çamlıca Konağı
  • Safranbolu Seyir Konak Otel
  • Otel Akça Konak
  • Güneş Konak Otel
  • Hüma Hatun Konakları
  • Dadibra Konak
  • Asmalı Konak
  • Hotel Kayra
  • Mehveş Hanım Konağı
  • Çakıroğlu Konak
Sizlerde ucuzagit sitesini ziyaret ederek en ucuz Safranbolu otobüs bileti alıp bu tarihi ilçeyi görebilirsiniz.

 

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Banner