Online Otobüs Bileti Almanın 7 Avantajı
Seyahat Fikirleri

Şirince Köyü Gezi Rehberi

Şirince Köyü gezi rehberi, yazımızda sizlere Şirince köyünün gezilecek yerleri ve yapılacak etkinlikleri hakkında bilgiler sunacağız. Şirince köyü, 2012 tarihinde Maya takvimine göre dünyanın sonunun geleceğini ve sadece Şirince köyü dünyanın sonu, kıyamet gibi olaylardan etkilenmeyeceğini belirten kulaktan kulağa yayılan bir şehir efsanesinde adı geçen köy olarak bilinmektedir.

İzmir’in Selçuk ilçesine bağlı bir köy olan Şirince, eşsiz köy mimarisi, evleri, doğası ve şarabı ile her yıl yerli ve yabancı turist çekmektedir. Şirince köyü balayı çiftlerinin de oldukça tercih ettikleri romantik bir yer olarak dikkat çekmektedir. İzmir’de gezilecek yerler denildiği zaman akla ilk gelen yerlerden birisi olan Şirince Köyü, 1986 yılında Şirince Kültür Mirası olarak koruma altına alınmıştır.

Şirince köyü gezilecek yerler arasında, Şirince köyü çarşısı, sokakları, St. John Baptist Kilisesi, Nesin Matematik Köyü, şarap mahzeni gibi yerler bulunmaktadır.

Selçuk ilçesinde yer alan Efes, tıpkı Şirince köyü gibi ziyaretçilerin yoğun ilgi gösterdiği yerlerden biridir. Şirince köyü gezisi yaparken Efes’ e de uğrayıp tarihi yerleri görme fırsatını yakalayabilirsiniz.

şirince köyü gezi rehberi

şirince köyü gezi rehberi

Huzur Veren Şirince Köyü Gezi Rehberi

Aziz John Baptist Kilisesi

Bir zamanlar adeta harabe olan Aziz John Baptist Kilisesi, Kütür Bakanlığı tarafından yenileme ve restorasyon çalışmaları neticesinde etkileyici bir mekan olmuştur. Kilise içinde ki havuzun tam ortasında yer alan Meryem Ana heykeline dua edilip, dilek dilenerek bozuk para atılmaktadır. Ayrıca kilise yakınında yer alan cafede, oturup bir şeyler içip dinlenebilirsiniz.

şirince köyü gezi rehberi

şirince köyü gezi rehberi

Nesin Matematik Köyü

Şirince köyüne sadece 1 kilometrelik uzaklıkta bulunan Nesin Matematik Köyü, Aziz Nesin’in vasiyeti üzerine oğlu Ali Nesin’in çabaları sonucu 2007 yılında kurulmuştur. İlkokuldan, liseye, üniversite hatta yüksek lisans düzeydi ki öğrencilere eğitim veren bu kurum, her türlü matematiksel etkinliklere ve derslere yer vermektedir.

Köyün gönüllü destekleri ve bağışları ile faliyetlerini sürdüren bu güzel kurumda eğitmenlerde çeşitli yerlerden gelen akademisyenlerdir.

şirince köyü gezi rehberi

Şirince Şarap Evleri

Şirince köyü gezi rehberi, sizlere Şirince’nin meşhur meyveli şaraplarını sunmaktadır. Köyün merkezinde yer alan şarap mahzenlerini ziyaret ederek birbirinden lezzetli meyveli şarapları tadabilirsiniz. Bazı restoran ve Şirince köyü butik otelleri, şarap mahzenleri bulunan mekanlar arasındadır. Şirince’de meşhur yöresel meyveli şarapları içebileceğiniz şarap evleri şunlardır;

  • Şirince Artemis Restaurant & Şarap Evi
  • Kıvırcık Şarap Evi
  • Şirin Şarap Evi
  • Şirince Köylüm Şarap Evi
  • Asmalı Bağ Şarap Evi
şirince köyü gezi rehberi

şirince köyü gezi rehberi

Şirince Köyü Sokakları

Bu şirin köyün sokaklarında gezerek, tarihi Rum evlerini, yerel halkın yapıp sattığı, çeşit çeşit reçelleri, zeytinyağı ürünlerini, sabunları, ve el işi eşyaları satın alabilirsiniz. Şirince köyünün eşsiz doğa manzarası eşliğinde tarihi yerleri gezip görerek lezzetli yiyecek ve içecekleri tadabilirsiniz.

şirince köyü gezi rehberi

 

Sizde ucuzagit sitesine girerek sizlere sunulan fırsatlardan yararlanıp en ucuz Selçuk otobüs bileti alarak Şirince köyüne gidebilir tarihi yerleri gezerek yöresel lezzetleri tadabilirsiniz.

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Banner