Online Otobüs Bileti Almanın 7 Avantajı
Seyahat Fikirleri

Uludağ Gezi Rehberi

Uludağ, Türkiye’nin en büyük kış ve doğa sporları merkezi konumunda bulunan dağıdır. Bursa ilinde bulunan 2543 metre yüksekliği olan bu dağ Marmara bölgesinin en yüksek dağıdır.

Uludağ turizm açısından oldukça önemli bir konumda yer almaktadır. Türkiye’nin en büyük kayak merkezi olan bu dağ, her yıl yerli ve yabancı turistleri ağırlamaktadır. Bünyesinde barındırdığı göller, kaplıcalar, yaylalar ve şelaleleri ile gelenleri kendine hayran bıraktırmaktadır. Uludağ yemek konusunda da birbirinden lezzetli ve meşhur tatlarıyla çok zengin bir noktadır. İskender kebabı, köftesi, döneri, kemalpaşa tatlısı, kestane şekeri bu lezzetlerden sadece bazılarıdır.

Yazı ayrı güzel, kışı ayrı güzel olan bu dağda, keyifle yapabileceğiniz kayak, snowboard, teleferik turu ve daha birçok aktivite ile gezilecek yerleri mevcuttur. İlk olarak 1933 yılında otel inşa edilen bu yerde şimdilerde birçok otel hizmet vermektedir. Konaklama açısından da rahat edebileceğiniz, doğa manzaralı Uludağ otelleri, size evinizde ki huzur ortamını sağlayacağından emin olabilirsiniz.

uludağ

uludağ

Gezilmesi Gereken En Güzel Uludağ Yerleri

Milli Park

1961 yılında koruma altına alınan bu dağ, Milli Park olarak ilan edilmiştir. Bu tarihten sonra, parkın çevresinde oteller, kamu alanları ve birçok tesis kurulmaya başlanmıştır.

Şehir merkezinden yaklaşık 20 kilometre uzaklıkta bulunan milli parka, aracınızla 10 tl ücret karşılığında Karabelen giriş kapısından girilmektedir.

Milli park içerisinde yapabileceğiniz çok fazla aktivite seçeneğiniz bulunmaktadır. Park içerisinde yemyeşil orman eşliğinde doğa yürüyüşleri yapabilir, bisikletinizle yamaçlara tırmanabilir, sevdiklerinizle birlikte piknik keyfi yapabilirsiniz.

Milli park, gürgen, karaçam, kızılçam, söğüt, defne gibi ağaçlara ve tavşan, kurt, tilki, ayı, baykuş, yaban domuzu gibi hayvanlara da ev sahipliği yapmaktadır.

uludağ

Softaboğan Şelalesi

Çok yüksekten akmamasına rağmen civardaki en ünlü şelalelerden biri olan Softaboğan Şelalesi, içindeki göletler ve yeşil doğasıyla buraya ilgiyi artırmaktadır. Çam ormanları eşliğinde, trekking yapma fırsatı sunan bu şelale bölgesinde kuşların cıvıltısı sizlere huzurlu bir gezi imkanı da sunmaktadır.

Adını Yavuz Sultan Selim’in taht mücadelesi yaptığı kardeşi Şehzade Ahmet’in burada biraderzadesini boğdurması nedeniyle almıştır.

uludağ

Buzlu Göl

Yaklaşık olarak 2.390 metre derinliği bulunan Buzlu Göl, diğer göllere göre en büyük özelliği, bünyesindeki kar ve buz kütlelerini hemen hemen ağustos ayına kadar erimeden tutmasıdır. Sıcak yaz aylarında, serinletici görüntüsüyle insanı ferahlatan bu göl birçok fotoğrafçı için doğal çekim alanı durumundadır.

Türkiye’nin buzul gölleri arasında yer alan bu göl, rahatlıkla ziyaret edip, unutulmaz hatıralarla ayrılacağınız bir mekandır. Kış veya yaz mevsimi farketmeksizin gelebileceğiniz bu gölü mutlaka görmelisiniz.

uludağ

 

Çobankaya Yaylası

150 çadır ve yaklaşık 1000 kişi kapasiteli Çobankaya Yaylası, 1700 metre yükseklikte yer almaktadır. Kamp yapmayı seven insanlar için çok ideal bir yer olan bu yayla, doğa yürüyüşleri yapabileceğiniz yeşil tabiatı ile sizlere huzur dolu bir ortam sunmaktadır.

uludağ

 

Ucuzagit sitesini ziyaret edip, en ucuz Bursa otobüs bileti alarak tüm bu doğa harikası yerleri görebilirsiniz.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Banner