Online Otobüs Bileti Almanın 7 Avantajı
Seyahat Fikirleri

Yerebatan Sarnıcı Hakkında Bilgi

Yerebatan Sarnıcı hakkında bilgi yazımızda, bu muhteşem sarnıcın tarihi, özellikleri, yapısı hakkında çeşitli bilgiler sunacağız.

İstanbul’un Fatih ilçesinde yer alan Yerebatan Sarnıcı, 542 yılında Bizans İmparatoru Justinianus tarafından yaptırılmıştır. Sarnıç ismini, suyun içinden yükselen mermer sütunlar nedeniyle Yerebatan Sarnıcı olarak nitelendirilmiştir. Yerebatan Sarnıcı içi, sizlere büyülenmenin yanı sıra heyecan ve ufak bir gerilim ortamı sunacaktır.

Yerebatan Sarnıcı amacı İstanbul’un su ihtiyacını karşılamak nedeniyle yapılmış olmasıdır. Fakat günümüzde tarihi eserlerin halkın ziyaretine sunulan müze olarak hizmet vermektedir.

Diğer ismi ”bazilika” olan, Yerebatan Sarnıcı Müzesi, ulusal ve uluslararası birçok etkinliğe, konserlere ve görsel şovlara ev sahipliği yapmaktadır.

İstanbul’da Yerebatan Sarnıcı Müzesi dışında, İstanbul Arkeoloji Müzesi, Panorama 1453 Tarih Müzesi ve Topkapı Sarayı Müzesi de gezebileceğiniz tarihi ve muhteşem müzeler arasında yer almaktadır. Ayrıca İstanbul‘da gidilmesi gereken müzeler yazımızda diğer müzeler hakkında da bilgi alabilirsiniz.

yerebatan sarnıcı hakkında bilgi

yerebatan sarnıcı hakkında bilgi

İçinde 9 metre yükseklikte 336 adet mermer sütun bulunan Yerebatan Sarnıcı ziyaret açısından oldukça ilgi görmektedir. Özellikle Roma dönemi heykel sanatlarından olan iki Medusa başı buraya gelen kişilerin oldukça dikkatini çekmektedir. Yerebatan Sarnıcı efsanesi Medusa başlarının büyüleyici hikayesine tanıklık etmektedir.

Medusa ile ilgili mitolojik rivayetler bulunmaktadır. Bunlardan ilki, Yunan mitolojisinin yer altı canavarı olan üç Gorgonadan birisidir. Üç kız kardeşten biri olan Yılan Başlı Medusa, kendisine bakanları taşa çevirme yeteneğine sahiptir. Diğer bir rivayete göre ise, Medusa siyah gözleri ve uzun saçları olan çok güzel bir kızdır ve Zues‘un oğlu Perseus’u sevmektedir. Fakat Perseus’u Tanrıça Athene’de sevmektedir ve Medusa’yı kıskanmaktadır. Athene, Medusa’nın saçlarını yılanlar şekline sokar bundan sonra Medusa kime baksa baktığı kişiler taş kesilir. Medusa’nın büyülendiğini düşünen Perseus, Medusa’nın başını kesip, o kesik başla savaşlara çıkar ve başa bakan herkes taş kesilince Perseus’ta bütün savaşları kazanır. Başka bir rivayet ise Medusa kendini, Perseus’un kılıcında görüp taş kesilmiştir. Bu nedenle buradaki heykeli yapan heykeltraş, Medusa’yı ışığın yansıma pozisyonlarına göre, normal, yan ve ters olarak yapmıştır.
yerebatan sarnıcı hakkında bilgi

yerebatan sarnıcı hakkında bilgi

İstanbul Yerebatan Sarnıcı Hakkında Bilgi ve Özellikleri

Yerebatan Sarnıcı hakkında bilgi ve Yerebatan Sarnıcı ilginç bilgiler, sizlere bu tarihi sarnıcın hikayesi hakkında izler sunmaktadır. İşte sarnıç hakkında bazı bilgi ve özellikler;

 • İstanbul’un en büyük kapalı sarnıcı olma özelliğini taşımaktadır.
 • 9800 metrekare olan sarnıç, 140 metre uzunluğa ve 70 metre genişliğe sahiptir.
 • 4 metre kalınlıkta ki tuğlalarla örülmüştür.
 • Sarnıcın altına 52 taş basamakla inilmektedir.
 • Sarnıcın kuzeybatı bölümünde 2 adet Medusa başı bulunmaktadır.
 • 38 yılda biten sarnıcın inşaatında yaklaşık 7000 köle çalıştırılmıştır.
 • Yapım sırasında ölen köleler anısına yapılan Ağlayan sütun, ziyaretçilerin para atarak dilek dilediği bir sütun özelliği taşımaktadır.
 • 1453’ten sonra Topkapı Sarayı‘nın bahçelerine buradan su verilmiştir.
 • Sarnıçta ki havuzun su seviyesi yaklaşık 1 metre olup içinde balıklar yaşamaktadır.
 • Havuzun içine para atılarak dilek dilenmektedir.
 • Sarnıç içindeki düşük nem ve hava oranı astım hastaları için rahatsızlık verebilmektedir.
 • Yazar Dan Brown, Inferno adlı romanında Yerebatan Sarnıcı’ndan bahsetmiştir.
 • İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından 1985-1988 yılları arasında restore edilmiştir.
yerebatan sarnıcı hakkında bilgi

yerebatan sarnıcı hakkında bilgi

Ulaşım

Adres: Alemdar Mahallesi, Yerebatan Caddesi, 1/3, Fatih/İstanbul

Ayasofya Müzesinin karşısında yer almaktadır. Eminönü’nden Bağcılar – Kabataş tramvay hattını kullanarak, Sultanahmet durağında inerek gidebilirsiniz.

Giriş Ücreti

Yerebatan Sarnıcı giriş ücreti, Türk vatandaşları için 10 TL, yabancı uyruklu vatandaşlar için 20 TL olup, öğretmen, öğrenci ve emekli kişilere 5 TL’dir.

Ziyaret Gün ve Saatleri

Hafta boyunca her gün ziyarete açık olan Yerebatan Sarnıcı 09:00 – 18:30 saatleri arasında hizmet vermektedir.

Sizde ucuzagit sitesini ziyaret ederek alacağınız İstanbul otobüs bileti ile bu tarihi sarnıcı gezebilirsiniz.

 

 

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Banner