Lütfen bekleyiniz..

Çermik Otobüs Bileti

Çermik Seferi Yapan Firmalar
Çermik Hakkında

En Ucuz Çermik  Otobüs Bileti

Çermik  otobüs bileti satan firmalar Çermik  otobüs bilet fiyatları Çermik  otobüs seferleri hakkında tüm bilgileri, ucuzagit.com aracılığı ile öğrenebilir ve online otobüs biletinizi güvenle satın alabilirsiniz


Çermik, Diyarbakır’ın bir ilçesidir. Eski ismi Aberna olan ilçe, bugünkü ismini dünyaca ünlü olan kaplıcalarından almıştır. Eski bir ilçe olan Çermik, Artuklu Beyliği döneminden izler taşımaktadır. 1. Dünya Savaşı’na kadar bölge halkının çoğunlukla Ermenilerden oluştuğu iddia edilirken, günümüzde nüfus Türkler, Zazalar ve Kürtlerden oluşmaktadır ve 50.000 civarındadır. İlçede memur nüfusu fazladır, bu da şehir ekonomisini hareketli kılmaktadır. Meftune, bölgenin meşhur yemeğidir. 


Çermik Gezilecek Yerler

Tarihi bir ilçe olmasından kaynaklı olarak bünyesinde birçok tarihi eser mevcuttur. Bunlar Artuklu Beyliği dönemine aittir ve başlıcaları Haburman Köprüsü, Çermik Hamamı, Bandeler Çeşmesi ve Çeteci (Bande) Abdullah Paşa Medresesi’dir. Haburman Köprüsü araç geçişine kapalıdır. Çermik kaplıcaları dünyaca ünlüdür ve görülmeye değerdir. Ayrıca kadınlar için Mart ayında yapılan oğlak eğlencesi de görülecekler listesine yazılabilir.

 

En Çok Tercih Edilen Çermik Rotaları

Kıyasla, Ucuzagit, Puan kazan!

Facebook İnstagram Twitter Google plus
Yukarı Çık