Lütfen bekleyiniz..

Derik Otobüs Bileti

Derik Seferi Yapan Firmalar
Derik Hakkında

Derik otobüs bileti satan firmalar, Derik  otobüs bilet fiyatları, Derik  otobüs seferleri hakkında tüm bilgileri, ucuzagit.com aracılığı ile öğrenebilir ve online otobüs biletinizi güvenle satın alabilirsiniz.

Derik  Tarihi
1923 yılında Diyarbakır’dan Mardin’e bağlanarak ilçe olan Derik; Viranşehir, Mazıdağı ve Kızıltepe ilçeleri ile sınırlanmış durumdadır. İlçenin arazi yapısı, kuzeyden güneye doğru alçalan bir yapıdadır. İlçe merkezinin üç tarafı dağlarla çevrilidir. Kışları soğuk ve yağışlı, yazları ise sıcak ve kurak geçen ilçede tipik karasal iklim özellikleri görülmektedir. İlçe halkının ekonomik gelirlerinin büyük bir bölümünü tarım oluşturmaktadır. Arpa, zeytin, mercimek, nohut, buğday, nar, ceviz, incir, üzüm, badem, kavun, karpuz ve birçok mevsim sebzesi Derik ilçesinde yetiştirilmektedir. Tarım dışında herhangi bir üretim faaliyeti ilçede yapılmamaktadır. Kurtuluş Savaşı’na kadar ilçe nüfusunun büyük çoğunluğu Ermenilerden oluşmaktaydı. Daha sonra sosyal ve ekonomik nedenlerden dolayı bölgedeki Ermeni nüfusu Derik’ten göç etmiştir. Günümüzde ilçe nüfusunun neredeyse tamamı Kürtlerden oluşmaktadır.

Derik Gezilecek Yerler
Derik otobüs bileti alarak ziyaret edebileceğiniz bazı tarihi yerler; Dermetinan Kalesi, Gavur Fırını, Rabat Kalesi, Fittin Harabeleri, Sisan Harabeleri, Sisan Tapınağı, Kral Kızın Tahtı, Kerküşti Harabeleri, Kenco’nun Şatosu´dur.


En Çok Tercih Edilen Derik Rotaları

Kıyasla, Ucuzagit, Puan kazan!

Facebook İnstagram Twitter Google plus
Yukarı Çık